Polityka, Podlaskie głosowało Miażdżąca przewaga - zdjęcie, fotografia

W województwie podlaskim niespodzianki większej nie było. Partia Jarosława Kaczyńskiego zdeklasowała swoich politycznych rywali. Aż 52,5 proc. uprawnionych do głosowania zdecydowało się oddać głos na Prawo i Sprawiedliwość. Tym samym województwo podlaskie jest jednym z czternastu regionów kraju, w którym partia rządząca górowała nad innymi.

Zaraz po ogłoszeniu wstępnych sondażowych wyników ogólnopolskich, pełnomocnik regionalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości był powściągliwy w komentarzach. Nie znal jeszcze bowiem sondażowych wyników w województwie podlaskim. Ale tu wyborcy wskazali, że chcą utrzymania dotychczasowego kursu oraz prowadzonej polityki. Aż 52,5 proc. wyborców zdecydowało się oddać swój głos na kandydatów z listy Prawa i Sprawiedliwości.

- Powinien być lepszy wynik w województwie podlaskim niż ten ogólnokrajowy. Tak przynajmniej zawsze było. Realnie możemy liczyć na 9 mandatów, czyli o jeden mandat więcej niż cztery lata temu. Mam nadzieję, że ten wynik się potwierdzi – powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski, który komentując, jeszcze nie wiedział o poparciu ponad 50-procentowym dla PiS w regionie.

Kolejne wyniki, sondażowe co prawda, zebrane przez pracownię Ipsos, dały poparcie Koalicji Obywatelskiej na poziomie 19,1 proc. w województwie podlaskim. Trzecią siłą w regionie zostało Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem wyborców na poziomie 12,6 proc. Czwartym komitetem jest Lewica, na którą oddało głos 7,9 proc. wyborców. Listę komitetów, które przekroczyły próg wyborczy, zamyka Konfederacja z poparciem 6,4 proc. głosujących. I to właśnie te komitety podzielą między sobą łącznie 14 mandatów, które przypadają na województwo podlaskie.

Województwo podlaskie, choć znajduje się w czołówce regionów, w których największym zaufaniem wyborcy obdarzyli Prawo i Sprawiedliwość, nie jest jednak liderem poparcia dla tej partii. Aż 62,1 proc. mieszkańców podkarpackiego głosowało na PiS, lubelskiego - 58,2 proc., świętokrzyskiego - 55,4 proc., wspomnianego podlaskiego - 52,5 proc. oraz małopolskiego - 50,8 proc. Ogólnie spośród wszystkich województw w Polsce PiS-owi nie udało się wygrać tylko w pomorskim i lubuskim. Ale i tam przewaga Koalicji Obywatelskiej nad PiS nie jest miażdżąca.

- Dla nas to przede wszystkim ogromny sukces i dowód zaufania Polaków. Zaufanie, że kolejny raz możemy dobrze rządzić budżetem państwa, dobrze rządzić dla dobra Polaków, polepszać ich poziom życia. Tak, jak mówił pan premier, jeszcze żadna partia w Polsce nie miała tak dobrego wyniku. Prawie 44 proc. to gigantyczny wynik i pokazanie bardzo, bardzo dużego zaufania Polaków, za co dziękujemy. I jest to też duże zobowiązanie – mówił Dariusz Piontkowski.

To na razie dane pracowni sondażowej. Na wyniki w regionie trzeba będzie poczekać najprawdopodobniej do poniedziałku rano. Jeśli potwierdziłyby się dane z pracowni Ipsos, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 9 mandatów, Koalicja Obywatelska na dwa mandaty i pozostałe komitety po jednym mandacie.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Podlaskie głosowało. Miażdżąca przewaga dla PiS komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-10-14 00:31:17

    Nie ma sie z czego cieszyc to tylko swiadczy o tym jakim zacofanym zasciankiem jest ten rejon kraju. Radosci napewno nie beda czuly pokolenia na konto ktorych PiS zadluza Polske. Ktos ten dlug bedzie musial splacic , nikt go nie umorzy.Teraz jest wzglednie dobrze bo mamy sprzyjajaca koniunkture , ale ta tez trwac wiecznie nie bedzie. W Niemczech powoli czuc juz nadciagajaca besse. Co wtedy powie Kaczynski ? Ze Tusk winien?... bo jadl osmiorniczki ???Oj nie bedzie radosci .... nie bedzie !

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama