Wiadomości, Podlaskie samorządy przeprowadzą termomodernizację - zdjęcie, fotografia

Ocieplenie ścian, wymiana okien i drzwi, nowe centralne ogrzewanie i oświetlenie – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach i Zespół Szkolno – Przedszkolny w Jasionówce przejdą gruntowną termomodernizację. Przedsięwzięcie jest możliwe dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Symboliczne czeki na dotację przekazała staroście monieckiemu Błażejowi Buńkowskiemu i wójtowi gminy Jasionówka Leszkowi Zawadzkiemu w poniedziałek (22.07.) Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos. Łączna kwota dofinansowania to 3,1 mln zł.

- Wręczamy dziś czeki na bardzo poważne sumy – podkreślała marszałek Wiesława Burnos – Jest to możliwe dzięki pracy i zaangażowaniu wielu osób m.in. posła Kazimierza Gwiazdowskiego, radnej wojewódzkiej Jadwigi Zabielskiej, marszałka Artura Kosickiego i wszystkim którzy wspierali przedsięwzięcie. Dziękuję i życzę powodzenia w realizacji tak oczekiwanych i niezbędnych projektów – dodała.

Ekologicznie i komfortowo

Jednym z beneficjentów programu termomodernizacji jest powiat moniecki, który otrzymał dofinasowanie w wysokości 1,5 mln zł. na docieplenie najstarszej szkoły  w Mońkach, czyli Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych.

W ramach projektu ściany i strop zostaną docieplone, wymienione będą okna i stolarka drzwiowa, a centralne ogrzewanie i oświetlenie będzie nowoczesne i ekologiczne  i zmodernizowane zostanie centralne ogrzewania  ściany i strop, wymienione okna i drzwi.

- Jest to stary, niefunkcjonalny budynek, gdzie ubytki ciepła są bardzo duże – wyjaśniał starosta Błażej Buńkowski – Inwestycja w termomodernizację przede wszystkim poprawi komfort pracy i nauki całej społeczności szkolnej. Będą mieli szkołę na miarę XXI w.

Całkowity koszt przebudowy i termomodernizacji budynku starej części szkoły przy ul. Szkolnej 22 w Mońkach to 1,5 mln zł. Dofinansowanie wynosi 1,1 mln zł.

Termomodernizację przejdzie też Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jasionówce. Tu również zostaną m.in. wymienione okna, stolarka drzwiowa, przebudowana będzie cała kotłownia. - Dzięki temu nasi uczniowie, przedszkolaki, nauczyciele i pracownicy będą przebywać w komfortowych warunkach.

Warto podkreślić, że nowoczesne systemy grzewcze i docieplanie budynków  zmniejsza koszty związane z ogrzewaniem, ale też ogranicza emisję gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Wartość projektu realizowanego przez Gminę Jasionówka to 3,2 mln zł, natomiast dofinansowanie wynosi 2 mln zł.

Uczestniczący w spotkaniu poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski zwrócił uwagę, że zarząd województwa zwiększył ogólną kwotę dotacji  na termomodernizację z planowanych wcześniej 90 mln zł do 103 mln. - To bardzo dobra decyzja, bo dzięki temu wszyscy wnioskodawcy, którzy złożyli projekty poprawne pod względem formalno-prawnym otrzymali dofinansowanie. – podkreślał poseł Gwiazdowski.

Przypomniał również o rządowym projekcie „Czyste Powietrze”, którego budżet wynosi blisko 103 mld złotych. I choć jest on skierowany głównie do beneficjentów indywidualnych, to, jak podkreślał Kazimierz Gwiazdowski, wszelkie działania proekologiczne, również te dotyczące samorządów, wpisują się w realizowany przez rząd program.

W poniedziałkowym spotkaniu uczestniczyli też m.in. Joanna Kitlas – Wicestarosta Moniecki, Jadwiga Zabielska-Radna Sejmiku Województwa Podlaskiego, Rafał Supiński – Zastępca Przewodniczącego Klubu PiS w Radzie Powiatu Monieckiego.

(Źródło i foto: wrotapodlasia.pl/ oprac. Cezarion)

Podlaskie samorządy przeprowadzą termomodernizację komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama