Gospodarka, Podlaskie wyżej rankingu województw wywiad Marszałkiem Województwa - zdjęcie, fotografia

- Widać wyraźnie, że przyspieszamy, ale trzeba pamiętać, że inne regiony również nie stoją w miejscu i starają się w rankingu realizacji RPO wypaść jak najlepiej. Dlatego pracujemy dalej na dobre wyniki – mówi Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Panie Marszałku, na którym miejscu, pod względem realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego, znajduje się województwo podlaskie?

Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego: - Według przekazanych przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju danych z dnia 31 marca, nasze województwo zajmuje 14. miejsce, zarówno pod względem zawartych umów, jak i wartości wniosków o płatność złożonych przez beneficjentów programu. W przypadku umów wyprzedzamy województwa zachodniopomorskie i kujawsko-pomorskie. Jeśli zaś chodzi o płatności – za nami są województwa warmińsko-mazurskie i kujawsko-pomorskie.

Natomiast liczbowo realizacja RPOWP – zgodnie ze stanem na 31 marca – przedstawia się następująco: zostały podpisane 1522 umowy o dofinansowanie, ich wartość to prawie 4,8 mld zł, z czego dofinansowanie wynosi 3,2 mld zł. Wykorzystaliśmy już 61,5 proc. z ponad 5 mld zł przeznaczonych na nasz program regionalny. Z kolei wydatki rozliczone we wnioskach o płatność stanowią 19,9 proc. alokacji. Warto jednak podkreślić, że te wskaźniki ciągle rosną. Na koniec ubiegłego tygodnia, czyli 11 marca, rozliczyliśmy już prawie 21,3 proc. alokacji.

Czternaste miejsce to sukces?

To zdecydowanie lepszy wynik w rankingu. Proszę pamiętać, że pod koniec 2018 roku oraz wiele miesięcy wcześniej Podlaskie znajdowało się na ostatnim, 16. miejscu.

Oczywiście, 14. miejsce nas nie satysfakcjonuje, dlatego, zarówno Zarząd Województwa, jak i pracownicy departamentów urzędu marszałkowskiego, odpowiedzialnych za wdrażanie środków unijnych intensywnie pracują nad tym, aby ten wynik poprawić. Pierwsze efekty tej pracy już są.

Jesteśmy w czołówce, bo na 3. miejscu wśród regionów, jeśli chodzi o postęp w rozliczaniu środków. W ostatnich trzech miesiącach poziom rozliczonych przez nas płatności zwiększył się o 4,2 proc. Lepszą pozycję od nas zajmują tylko województwa lubelskie i opolskie. Znajdujemy się też wysoko, bo na 6. miejscu, pod względem tempa zawierania umów. W ciągu ostatniego kwartału wzrosło ono o 2,5 proc. w stosunku do tego, co było na koniec roku.

Widać więc wyraźnie, że przyspieszamy, ale trzeba pamiętać, że inne regiony również nie stoją w miejscu i starają się w rankingu realizacji RPO wypaść jak najlepiej. Dlatego pracujemy dalej na dobre wyniki.

Co sprawiło, że realizacja programu, po miesiącach stagnacji, w końcu przyspieszyła?

Złożyło się na to kilka czynników. Na przykład, przyjęliśmy takie rozwiązania, jak ocenianie wniosków etapami, przesuwaliśmy też pieniądze na dziedziny, które cieszą się w naszym województwie większym zainteresowaniem. Chodzi m.in. o odnawialne źródła energii, transport kolejowy, drogi lokalne, inwestycje w ochronę zdrowia. Pomogły też zmiany organizacyjne i utworzenie oddzielnego departamentu, który zajmuje się tylko dotacjami dla przedsiębiorstw.

W ubiegłym roku Podlaskie było zagrożone utratą pieniędzy z programu za niezrealizowanie tzw. zasady n+3. Dopiero w listopadzie 2018 udało się naszemu regionowi uciec spod tej finansowej gilotyny. Jak wygląda sytuacja w tym roku. Mamy się czego obawiać?

Zdecydowanie nie. Województwo podlaskie za kilka dni osiągnie 88,9 proc. celu n+3 wyznaczonego na ten rok. Pozostanie nam do rozliczenia zaledwie 11 proc. czyli 32 mln euro, aby ten cel w pełni zrealizować. Te dane pokazują, że w przeciwieństwie do ubiegłego roku, nie ma absolutnie żadnego ryzyka utraty środków z naszego RPO.

(Red. DDB/ Foto: UMWP)

Podlaskie wyżej w rankingu województw – wywiad z Marszałkiem Województwa komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama