Wiadomości, Polacy bogacą rządami płacić bilet - zdjęcie, fotografia

Tu nie chodzi o sprawy polityczne, ponieważ komunikacją miejską jeżdżą wyborcy wszystkich ugrupowań – argumentował wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz. Niemniej uważa on, że zaproponowane przez prezydenta Białegostoku podwyżki cen biletów, są stanowczo za duże. Prosi o rozważenie innych możliwości.

Od kilku dni tematem przewodnim w dyskusjach w mediach i na forach internetowych są proponowane nowe ceny biletów, które miałyby obowiązywać po nowym roku. Podwyżka jest – można powiedzieć – drastyczna. Takie sygnały otrzymał także poseł i jednocześnie wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz, który w związku z prośbami mieszkańców Białegostoku, postanowił zaapelować do prezydenta Truskolaskiego o rozważenie innych możliwości poszukania pieniędzy na transport zbiorowy a na pewno nie podwyższanie cen biletów.

- Mieszkańcy Białegostoku się bogacą pod rządami Prawa i Sprawiedliwości, jak wszyscy Polacy, ale nie aż tak, żeby płacić tak wysokie ceny za przejazdy miejską komunikacją. My uważamy, że powoli cenami biletów zbliżamy się do Warszawy. Bo w Warszawie bilet kosztuje 4,40 zł, a tu mamy płacić 4 zł. Również apelujemy, aby pozostawić obecny kształt biletów tak, jak to funkcjonuje teraz. Uważamy, że likwidacja tak zwanych 20 – minutówek jest błędem, bo to zawsze będzie biło w interes mieszkańców Białegostoku – mówił wiceminister Adam Andruszkiewicz.

Zwrócił też uwagę, że prezydent może szukać oszczędności w likwidacji własnej biurokracji w urzędzie, albo przynajmniej w jej ograniczeniu. To choćby pomysł likwidacji trzech spółek komunikacyjnych i połączenie ich w jedną, co powinno dać Miastu Białystok znaczne oszczędności. Podwyżki cen biletów przy zachowaniu kosztów funkcjonowania urzędu miejskiego i spółek miejskich, odbiją się wyłącznie na kieszeni białostoczan i pogorszeniu jakości ich życia.

To nie wszystko, ponieważ zwrócono ż uwagę na dyskryminację osób uczących się w Białymstoku, a dojeżdżających tu z innych gmin. Oni mają zapłacić za bilety komunikacji miejskiej jeszcze więcej niż białostoczanie. Ta sytuacja może być powodem, dla którego młodzi ludzie przestaną chcieć studiować w stolicy Podlasia.

- Jak wiemy, Białystok jest miastem kilku uczelni. Studenci przyjeżdżający tutaj nie zawsze się meldują, ze względu na formalności, ale też ze względu na taką młodzieżową naturę i brak konieczności tego meldunku. Nie zapominajmy, że pomimo tych uczelni, Białystok jest miastem z tych najbardziej wyludniających się, jeśli chodzi o osiedlanie się. Myślimy, że ten proces droższych biletów dla osób przyjeżdżających może jeszcze bardziej zahamować proces migracji młodych ludzi do Białegostoku – podkreślał Marcin Zabłudowski, dyrektor biura poselskiego Adama Andruszkiewicza.

Przypomniano, że radni Koalicji Obywatelskiej z Białegostoku na wniosek prezydenta już zdecydowali o podwyżkach podatków lokalnych od nieruchomości i opłat w strefie płatnego parkowania, co też może zniechęcać do zamieszkania w Białymstoku.

- Chcemy też zwrócić uwagę na to, co wielokrotnie mówił premier Mateusz Morawiecki, że pod rządami Prawa i Sprawiedliwości do samorządów wpływa więcej pieniędzy. Więc argument pana prezydenta, że pieniędzy trzeba szukać w kieszeniach mieszkańców jest nietrafiony. My wspieramy samorządy, przekazujemy coraz więcej środków do samorządów – dodawał Adam Andruszkiewicz.

Przypomniał również, że kiedy prezydent walczył o reelekcję w ostatnich wyborach samorządowych, a później wspierał w kampanii do Sejmu swojego syna, ani razu nie mówił nic o podwyżkach, jakie teraz zaproponował mieszkańcom Białegostoku. Stąd wiceminister cyfryzacji zaapelował od Tadeusza Truskolaskiego, aby zachował się uczciwie i odstąpił od podwyżek – przynajmniej cen biletów.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: DDB)

Polacy bogacą się pod rządami PiS, ale nie na tyle, aby płacić po 4 zł za bilet komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama