Polsat może się martwić. Unia zakazuje geoblokowania meczów

Gospodarka, Polsat może martwić zakazuje geoblokowania meczów - zdjęcie, fotografia

Pamiętacie Państwo ostatnie piłkarskie mistrzostwa Europy? Kto nie miał dekodera Polsatu, nie obejrzał sobie wielu spotkań turniejowych. Sporo osób próbowało obejść bezduszność stacji oglądając mecze w obcojęzycznych kanałach: m. in. niemieckim ZDF czy włoskim RAI. Niestety Polsat dość szybko odkrył lukę i spowodował blokadę transmisji żądając włączenia ich kodowania na terenie Polski.

Niebawem taki proceder będzie zakazany. Komisja Europejska zamierza wprowadzić przepis ułatwiającym oglądanie meczów na swoim terenie, jeśli nadają je zagraniczni nadawcy. Oznacza to, że umowy podpisywane przez stacje na emisję tylko w jednym kraju stracą ważność.

Komisja Europejska zamierza wprowadzić w życie przepisy ułatwiające i upraszczające uzyskiwanie pozwoleń na nadanie programów online w innych państwach członkowskich UE. Dotyczyć mają one online transmisji telewizyjnych na żywo oraz usług catch-up, które pozwalają na obejrzenie programów pokazywanych w telewizji jakiś tydzień lub o kilka dni wcześniej. 

- Prawo UE mówi o swobodzie usług i selekcjonowanie odbiorcy w zależności od kraju, w którym jest odbiorca programu jest niedopuszczalne. W tej sytuacji Komisja Europejska będzie przeciwdziałać takim praktykom. Każdy mieszkaniec Wspólnoty Europejskiej ma prawo oglądać taki seria, film czy zawody sportowe jakie sobie życzy transmitowane przez takiego operatora UE, którego wybiera. Ograniczenia są niezgodne z duchem przepisów UE – powiedziała Monique Goyens, dyrektor generalna Europejskiej Organizacji Konsumentów (BEUC) uzasadniając potrzebę wprowadzenia regulacji.

W Polsce tzw. geoblocking nie jest regułą. W czasie finałów Mistrzostw Europy wprowadził go Polsat blokując zagraniczne kanały satelitarne, które przeprowadzały transmisje live z kodowanych meczów. W większości krajów. tzw. starej Unii mechanizm geoblocking jest stosowany automatycznie. Ogranicza on w znacznym stopniu możliwość oglądania zawodów sportowych. Narzekali na to zwłaszcza kibice piłkarscy oraz fani zawodów koszykarskich. Geoblocking to w dużym uproszczeniu mechanizm zakłócający dostęp do usług cyfrowych ze względu na położenie geograficzne.

Geobloking działa na kilka sposobów. Najbardziej powszechny – to uniemożliwienie zakupu usługi u innego operatora spoza granic kraju klienta bądź – jeżeli transmisja jest darmowa w kraju nadawcy, zaś w kraju klienta ograniczona przez inną stację, zakłócenie sygnału transmisji. Geoblocking stosowany jest również przez darmowe kanały internetowe – np. Youtube, który na podstawie numeru IP blokuje dostęp do niektórych treści klientom z określonych krajów. Może się również wydarzyć i tak, że geoblokocking uniemożliwi użytkownikowi dostęp do określonych stron oferujących oglądanie filmów.

Komisja pracuje również obecnie nad przepisami znoszącymi ograniczenia licencyjne nakładane na zagranicznych operatorów, które mają ułatwić uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Prawie połowa internautów w UE słucha muzyki, ogląda filmy i seriale telewizyjne lub gra w gry online. Większość z nich ogranicza geoblocking.

(PS/ Foto: pixabay.com/ tv)

Reklama

Polsat może się martwić. Unia zakazuje geoblokowania meczów komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama