Wiadomości, Ponad drzew pójdzie piłę Jurowieckiej - zdjęcie, fotografia

Wkrótce rozpocznie się przebudowa ulicy Jurowieckiej w Białymstoku. Ta inwestycja była planowana od lat i słusznie, bo faktycznie ulica jest dość mocno zniszczona i wymaga remontu. Wiadomo już, że odbędzie się to kosztem śmierci kolejnych drzew, ponad pięćdziesięciu.

To, że ulica Jurowiecka wymaga przebudowy, a najbardziej remontu, widać gołym okiem. Ale chyba najbardziej oczekiwane przez mieszkańców jest poprawienie kanalizacji. To tam po każdym ulewnym deszczu woda zbiera się nie w kałuże, tylko w potężne bajora. Nie ma szans przejechać przez tak wysoką wodę i to z pewnością musi zostać poprawione.

Szkoda niestety, że kolejna inwestycja drogowa odbędzie się kosztem drzew. Jak ustaliliśmy w magistracie, z przestrzeni zniknie ich dokładnie 52 – takie są dane wynikające z inwentaryzacji przeprowadzonej na początku tego roku. To dość dużo patrząc na odcinek, który będzie przebudowywany. Bo chodzi zaledwie o fragment od skrzyżowania z ulicą Ciepłą do ronda Św. Faustyny i skrzyżowania z ulicą Poleską.

- Przy budowie ulicy Jurowieckiej (według inwentaryzacji z marca 2018 r.) zostaną wycięte 52 drzewa – przekazała Agnieszka Błachowska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

To z pewnością dziwi, ponieważ biorąc pod uwagę zalewanie właśnie tego fragmentu, który będzie przebudowywany, to drzewa tam bardzo się przydają. Asfalt nie wchłania deszczówki tak skutecznie jak rosnące w ziemi drzewo. Kiedy drzew zabraknie, nie wiadomo, co będzie po zakończeniu remontu. Dokładnie cztery lata temu Tadeusz Truskolaski chwalił się na fanpage swojego komitetu wyborczego oraz na oficjalnym profilu Miasta Białystok na Facebooku, przebudową ulicy Wierzbowej. Co tam się teraz dzieje po każdej ulewie, to wie chyba każdy, kto mieszka w Białymstoku. Stamtąd również zniknęły drzewa. Efekty – to żartobliwe określenia tej ulicy jako Aquapark Wierzbowa i Aquapark Antoniuk.

Pytaliśmy w urzędzie miejskim o nasadzenia zastępcze. I okazuje się, że takich nie będzie. Kiedy znikną 52 drzewa, nie pojawi się w ich miejscu żadne nowe drzewo. Ani jedno. Deszczówka będzie musiała się zmieścić do kanalizacji.

- Przy uzyskiwaniu niezbędnych uzgodnień w tym zakresie nie nakazano wykonania nasadzeń zastępczych – odpowiedziała naszej redakcji Agnieszka Błachowska.

Pozostaje mieć nadzieję, że kiedyś koszmar z tym wycinaniem zieleni w końcu się zmieni i drzewa przestaną być ofiarami inwestycji drogowych. Druga nadzieja jest taka, że po przebudowie deszczówka zmieści się w kanalizacji, a to co się nie zmieści, wsiąknie w nowy asfalt oraz beton.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: bialystok.pl)

Ponad 50 drzew pójdzie pod piłę na Jurowieckiej komentarze opinie

 • gość 2018-09-20 19:08:15

  Za to z pewnością będą płoty. Ogłośmy Białystok miastem płotów, a ten idiota zrobił tęcze logo i jeszcze za to zapłacił.Płot panie prezdencie powinien być logo miasta.

 • gość 2018-09-22 03:16:57

  Miasto ma doświadczenie z wodą i na pewno problemu nie będzie woda na pewno zostanie sami sprawdzicie tak jak to było na Wierzbowej. Byłem świadkiem rozmowy jak Urzędnik tłumaczył że nie ma rady musi zalewać.To przykre.

 • gość 2018-09-22 03:29:11

  Mam pytanie czy fontanna na Plantach w tym roku będzie działać czy już wchodzimy w okres zimowy.Bo jak pisaliście Państwo to teraz piecze na fontanna przejęło Miasto Białystok.To może z powrotem przekazać Wodociągom oni sobie poradzą.Ciekaw jestem jaki był cwancyk by przekazać miastu coś urzędasy musieli wymyśleć bo jak to bez głupoty w tym mieście się nie da.

 • gość 2018-09-24 07:15:02

  A na innym portalu czytałem,że truskolaski stawia na parki kieszonkowe i jest entuzjastą zieleni, ekologiem i rozumie potrzeby mieszkańców. A skoro stawia na parki kieszonkowe to chyba logiczne , że stare duże drzewa muszą zostać wycięte , przecież do kieszeni nie wejdą.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama