7°C całkowite zachmurzenie

Poniedziałek, 12 listopada, jednak dniem wolnym od pracy

Wiadomości, Poniedziałek listopada jednak dniem wolnym pracy - zdjęcie, fotografia

Najbliższy poniedziałek, 12 listopada, będzie jednak dniem wolnym od pracy. Ustawę w tej sprawie podpisał prezydent RP Andrzej Duda po przyjęciu poprawek Senatu. Jest to święto jednorazowe z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W najbliższy poniedziałek nie zrobimy zakupów w sieciach handlowych, nieczynne będą również zakłady pracy, żłobki, przedszkola i szkoły. Wolny dzień będą mieli wszyscy urzędnicy oraz pracownicy firm prywatnych. Ustawowo będzie to święto narodowe, ustanowione tylko w tym roku. Wynika to z tego, że właściwe święto narodowe przypada na niedzielę, a więc i tak ustawowo dzień wolny od pracy. Parlamentarzyści chcieli, aby Polacy mieli możliwość świętowania ważnej rocznicy święta narodowego w sposób szczególny.

Posłowie, którzy przygotowali te zapisy twierdzą, że Święto Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt dla Polaków, a na pewno jest najważniejszym świętem narodowym. Po 123 latach bez własnego kraju, po wielu zrywach narodowo – wyzwoleńczych, po walkach stoczonych na różnych frontach I wojny światowej, udało się wywalczyć własny, bezpieczny kraj i stworzyć w nim nowe warunki do rozwoju cywilizacyjnego. Polacy z tego dobrodziejstwa oraz waleczności przodków korzystają do dziś. Z tego względu, w setną rocznicę najważniejszych wydarzeń dla wszystkich Polaków, będziemy mieli wolny jeden dzień więcej.

Na razie nie wiadomo z jakimi rozkładami jazdy będą kursowały autobusy komunikacji miejskiej, ale wiadomo, że czynne będą apteki, szpitale, do pracy pójdą także pracownicy służb mundurowych oraz właściciele mniejszych sklepów – pod warunkiem że sami będą w nich pracować. Sprawy sądowe, które były zaplanowane na 12 listopada, mają zostać przełożone i ma zostać wyznaczony ich nowy termin. Podobnie będzie z umówionymi terminami na załatwienie spraw w urzędach lub odbioru przesyłek kurierskich.

Chyba najszybciej na zmiany zareagowała spółka PKP Intercity, bo jeszcze tego samego dnia, kiedy została podpisana nowa ustawa. PKP Intercity już ogłosiła, że wydłuża ważność biletów weekendowych. Obowiązywać one będą od piątku, 9 listopada, od godziny 19.00 do godziny 6.00 we wtorek 13 listopada.

(Cezarion/ Foto: BI-Foto)


Poniedziałek, 12 listopada, jednak dniem wolnym od pracy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl