Kolejny rok z rzędu, po obfitych opadach deszczu, po Białymstoku jazda samochodem była wręcz niemożliwa. Zdecydowanie lepiej sprawdziłby się ponton, a najlepiej sprawdziłby się on w miejscach, które są zalewane już od lat. Tradycyjnie nieprzejezdna była Jurowiecka, Wierzbowa, Branickiego oraz szereg innych. Plus – doszły do tego nowe lokalizacje.

Kierowcy od rana informowali się nawzajem, którędy przejechać się nie da, albo jest to utrudnione. Pomagała Policja, która albo nie wpuszczała kierujących na zalane arterie i kazała zawracać, albo kierowała na inne ulice, którymi przejechać się dało. Tak wyglądał środowy poranek w Białymstoku w trakcie ulewy i tuż po niej. Zresztą zalanie miasta towarzyszy nam o tej porze roku od kilku lat, więc część osób zdołała się już przyzwyczaić, że należy podczas załamania pogodowego czytać komunikaty i unikać stale zalewanych miejsc.

Te stałe wodne „atrakcje” Białegostoku to przede wszystkim ulica Wierzbowa wraz z sąsiadującym z nią Aquaparkiem Antoniuk, ale też ulica Kaczorowskiego, Jurowiecka, Branickiego, Piastowska, Poleska, czy rondo na Piastowskiej i Miłosza. W związku z trwającymi budowami doszło kilka nowych lokalizacji, które poranna ulewa niemal całkowicie przykryła wodą – to choćby węzeł Porosły, ale także ulica Przędzalniana i wylotówka w stronę Fast. Pod wodą znajdowała się również ulica Produkcyjna, częściowo Sikorskiego i Pogodna.

- Przez ulewny deszcz zalana jest ulica Wierzbowa i Jurowiecka. Najlepiej omijać te ulice. Na chwilę obecną występują utrudnienia z przejazdem na ul. Wierzbowej i ul. Pogodnej, natomiast ul. Jurowiecka od ul. Fabrycznej do Poleskiej jest nie przejezdna – przekazała jeszcze przed godziną szóstą rano Izabela Kłosowska z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. – Nieprzejezdne są również ul. Przędzalniana od ul. Kleeberga, Branickiego od Miłosza w kierunku Ciołkowskiego. Są też utrudnienia na ul. Sikorskiego – w rejonie rzeki – informowała pół godziny później.

Kierowcy też tradycyjnie ostrzegali się poprzez grupę Kolizyjne Podlasie, na portalu Facebook. Tam zamieszczano informacje o aktualnej sytuacji drogowej, pojawiła się także cała masa zdjęć i filmików. Natomiast w tym samym czasie strażacy mieli pełne ręce roboty w wielu piwnicach, sklepach, garażach lub w innych budynkach, które zostały zalane i trzeba było wypompowywać z nich wodę. Sytuacja związana z zalaniem Białegostoku zaczęła się normować dopiero około godziny 9.00 i później.

Intensywne opady deszczu z burzami opuszczają obszar Ostrzeżenia. Do godziny 10:00 czasu urzędowego najwyższe sumy opadów zanotowały posterunki: Drahle 48,4 mm, Tonkiele 44,4 mm, Białystok 43,1 mm, Jałówka 40,6 mm, Brańsk 36,5 mm, Supraśl 34,8 mm, Nowosiółki 33,9 mm, Fasty 32,3 mm, Różanystok 31,4 mm, Mońki 30,1 mm. Na pozostałym obszarze spadło przeważnie od 5 do 15 mm. Do zakończenia ważności Ostrzeżenia miejscami pojawiać się będą jeszcze słabe opady deszczu lub mżawki” – przekazało po godzinie 10.00 Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Podlaskiego.

Pozostała część dnia ma być pochmurna z możliwymi opadami deszczu, które jednak nie mają się już przeradzać w ulewy. Nieco słońca powinniśmy zobaczyć jutro, a w weekend ma być znów ciepło i słonecznie. W tej chwili trwa sprzątanie po ulewie i zalaniach, więc odcinkowo mogą występować jeszcze trudności w ruchu.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: Kolizyjne Podlasie)

Pontonem do celu! Czyli jazda w środowy poranek po Białymstoku komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-08-21 17:24:58

  Proponuję nadal pieczołowicie betonować i zabudowywać białostockie centrum i każde zielone miejsce w mieście. Na pewno będzie coraz lepiej.

 • Gość - niezalogowany 2019-08-22 02:27:26

  do tego zabudujny tereny zalewowe i zniszczmy trochę przyrody. Ona napewno nam się odwdzięczy

 • Gość - niezalogowany 2019-08-22 02:30:55

  do tego zabudujny tereny zalewowe i zniszczmy trochę przyrody. Ona napewno nam się odwdzięczy

 • Gość - niezalogowany 2019-08-22 06:55:31

  Przyrody nie oszukasz. Woda najlepiej wsiąka w trawę, a nie w asfalt.

 • Gość - niezalogowany 2019-08-23 07:11:34

  Woda najlepiej wsiąka w piwnicę i temu budujemy w każdej możliwej dziurze między blokami następny blok

 • Gość - niezalogowany 2019-08-23 13:44:51

  A jak ma się opinia środowiskowa starego dworca PKS przy Jurowieckiej. Zatwierdzona? Inwestycja Manhaftanu nie wpłynie na zwiększenie akwenu zalewu Jurowiecka?

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama