-4°C bezchmurnie

Poseł Adam Andruszkiewicz ofiarą chamskiego fake newsa

Wiadomości, Poseł Andruszkiewicz ofiarą chamskiego newsa - zdjęcie, fotografia

Walka z fake newsami przypomina walkę z wiatrakami. Jak dotąd nie powiodły się żadne pomysły na ograniczenie tego zjawiska. Ostatnio ofiarą bardzo chamskiego fake newsa padł podlaski poseł Adam Andruszkiewicz, który w związku z rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji zapowiada pozwy sądowe.

- Nie może być takiego tłumaczenia, że ktoś nie wiedział i „podał dalej" na Twitterze bez sprawdzenia źródła. Uważam, że osoba, która podaje dalej oszczerstwo wobec drugiej osoby, powinna odpowiadać za to tak samo, jak osoba, która je tworzy. Należy brać odpowiedzialność za słowo – powiedział portalowi DoRzeczy.pl poseł Adam Andruszkiewicz.

Chodzi o tweet, który został podany przez osoby publiczne. Udostępnił go między innymi były wicepremier Janusz Piechociński, ale także inni politycy – Borys Budka, czy Marek Migalski. Nabrać dał się również Tomasz Lis, który z dziennikarstwem ma już coraz mniej wspólnego. Tweet zawierał przerobione zdjęcie posła Andruszkiewicza, na którym widać go stojącego w towarzystwie trenera personalnego, który na koszulce ma namalowaną swastykę nazistowską. Zaś za plecami posła widać stojący na stelażu obraz dwóch gejów, który w rzeczywistości okazał się być ujęciem z parady z Berlina sprzed kilku lat.

Poseł szybko udostępnił oryginalne zdjęcie, na którym widać go faktycznie z trenerem personalnym, ale trener stoi w zwykłej białej koszulce. Natomiast za plecami posła znajdowała się w rzeczywistości zamieszczona na ścianie grafika starożytnego żołnierza w rydwanie. Na razie nie wiadomo, kto stworzył nieprawdziwą grafikę, która dotarła do wielu użytkowników twittera. Jednak wiadomo, kto ją udostępnił i podał dalej, szerząc nieprawdziwe informacje. Poseł Andruszkiewicz nie zamierza pozostawić tej sprawy samej sobie i zapowiada kroki prawne wobec tych osób, które udostępniały fake newsa ze zmanipulowaną grafiką.

Nie tylko @Piechocinski ale też @lis_tomasz i @mmigalski – są screeny, będą konsekwencje” – napisał na twitterze.

- Tej sprawy nie można zostawić, ponieważ fake newsy w Polsce są za mało ścigane i karane, a są bardzo dotkliwe. Ofiarą rozpowszechniania fałszywego, zmanipulowanego zdjęcia może paść każdy. W tym przypadku to byłem ja, ale uderzyło to również w mojego kolegę, czyli osobę prywatną – dodał jeszcze w rozmowie z portalem DoRzeczy.pl Adam Andruszkiewicz.

Od wielu miesięcy pojawiają się różne pomysły na walkę z fake newsami. Jednak do tej chwili nie wypracowano żadnego pomysłu, który byłby skuteczną bronią wobec zalewających nas nieprawdziwych lub celowo zmanipulowanych informacji. Najczęściej do tego są wykorzystywane portale społecznościowe, ponieważ z nich do użytkowników łatwo się dociera z takim fake newsem. Wydaje się niestety, że właściciele dużych portali: jak Facebook czy Twitter, też nie mają żadnego pomysłu na zmianę tego stanu rzeczy.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: zrzut ekranu z twittera)


Poseł Adam Andruszkiewicz ofiarą chamskiego fake newsa komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-02-15 22:04:07

    T n cały Andruskiewicz jest gorsza hańba Białegostoku jak ta przeróbka zdjęcia. Żal że tacy ludzie zajmują jakieś stanowiska państwowe.

  • Gość - niezalogowany 2018-02-16 18:35:05

    Za twoja wypowiecie gościu Syryjczycy powinni Ciebie w du..... ruch.... ć :/

  • Gość - niezalogowany 2018-06-23 19:32:11

    Nie trener personalny tylko konfitura

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl