Prawdziwą historię Łupaszki zainteresowani poznają w sobotę

Wiadomości, Prawdziwą historię Łupaszki zainteresowani poznają sobotę - zdjęcie, fotografia
MAR 16
w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku przy ul. Adama Mickiewicza 3 godz: 16:00

Zbyt wiele nieprawdziwych i zmanipulowanych informacji o „Żołnierzach Wyklętych” krąży w przestrzeni publicznej, w szczególności tych działających na terenie województwa podlaskiego. To przede wszystkim z tego powodu Fundacja Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej zaprasza do udziału w debacie: Major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko" – prawdziwa historia.

Wydarzenie organizowane we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i pod Patronatem Honorowym Wojewody Podlaskiego Bohdana Paszkowskiego. Ma przede wszystkim na celu przybliżenie postaci i działalności majora Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko, dowódcy 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Organizatorzy tego wydarzenia nie ukrywają, że spotkanie jest konsekwencją inicjatywy mającej na celu zmianę nazwy ulicy mjr Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko, która w Białymstoku pojawiła się w ubiegłym roku.

Intencją Organizatorów jest przeprowadzenie rzetelnej, merytorycznej, opierającej się na wzajemnym szacunku i zrozumieniu oraz unikającej odwoływania się do emocjonalnej retoryki debaty na temat postaci Majora „Łupaszki”, a także wspólnoty symboli i wartości mieszkańców Białegostoku. W ostatnim czasie pojawiło się bowiem wiele głosów, które niekoniecznie dobrze służą merytorycznej dyskusji na temat trudnej historii naszego regionu w powojennej Polsce. Sobotnia debata ma przebiegać w innym duchu, przede wszystkim w poszanowaniu prawdy historycznej.

Prelegentami spotkania będą Panowie: dr Kazimierz Krajewski oraz dr Tomasz Łabuszewski z Instytutu Pamięci Narodowej. Zaproszenia do udziału w spotkaniu zostały wystosowane do ważnych przedstawicieli środowisk, które w ocenie organizatorów, mogą zechcieć zaprezentować unikatową optykę i ocenę postaci Majora Szendzielarza „Łupaszki”.

- Zależy nam na także na tym, aby w przypadku poddania pod głosowanie radnych Miasta Białegostoku kwestii zmiany bądź zachowania ulicy mjr Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko, nasze spotkanie przyczyniło się do zgodnej z sumieniem oraz uczciwej wobec prawdy historycznej decyzji przedstawicieli władz lokalnych – przekazali organizatorzy w minioną środę zachęcając jednocześnie do uczestnictwa w debacie.

We wszelkich sprawach związanych z wydarzeniem prosimy kontaktować się pod adresem [email protected]. Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/315539062482272/

Spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę, 16 marca 2019 r., o godzinie 16.00, w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku przy ul. Adama Mickiewicza 3. Wstęp wolny.

(BL)

Prawdziwą historię Łupaszki zainteresowani poznają w sobotę komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama