Polityka, Prawo Sprawiedliwość kolejny wygrywa wybory - zdjęcie, fotografia

Sondażowe wyniki pracowni Ipsos wskazały zwycięzcę tegorocznych wyborów parlamentarnych. Prawo i Sprawiedliwość utrzymało wysokie poparcie i najprawdopodobniej znów będzie samodzielnie rządzić w Polsce przez najbliższe cztery lata. Poparcie wyniosło 43,6 proc.

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, która według pracowni sondażowej zdobyła 27,4 proc. Trzeci komitet to SLD z poparciem 11,9 proc., następnie PSL – 9,6 proc. poparcia oraz Konfederacja z wynikiem – 6,4 proc. Gdyby taki wynik utrzymał się w rzeczywistości Prawo i Sprawiedliwość kolejne cztery lata sprawowałoby samodzielnie rządy. W przeliczeniu na mandaty partia Jarosława Kaczyńskiego miałaby ich 239, KO – 130, SLD – 43, PSL 34 i Konfederacja – 13.

- Mamy zwycięstwo. Mimo potężnego frontu przeciwko nam zdołaliśmy wygrać – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński po ogłoszeniu pierwszych sondażowych wyników wyborów parlamentarnych. – Kończymy pewien etap, zaczynamy nowy, wcale nie łatwiejszy, może trudniejszy. Mam nadzieję, że nowy etap zakończymy jeszcze większym sukcesem – dodał.

Ogłoszenie wstępnych wyników sondażowych przyniosło radość w sztabach Prawa  Sprawiedliwości. Zupełnie inna atmosfera panowała na wiecu Koalicji Obywatelskiej, która najwyraźniej spodziewała się znacznie lepszego wyniku. Za to nie mniejsza euforia niż w sztabie PiS ogarnęła polityków Lewicy na ich wieczorku wyborczym. Po latach nieobecności jej przedstawiciele wracają do Sejmu i do czynnej polityki. Z tego politycy Lewicy są zadowoleni najbardziej.

Na komentarze i reakcje pozostałych komitetów jeszcze przyjdzie czas i będziemy opisywać je na naszych łamach. Jednak w tym miejscu przekażemy jeszcze dane dotyczące frekwencji wyborczej. W skali całego kraju przekroczyła 60 proc. Polacy wzięli sobie do serca apele polityków i tłumnie poszli do urn. Zresztą o tym, że tak właśnie będzie można było się domyślić po danych, które przekazywała w ciągu dnia Państwowa Komisja Wyborcza. Aż 61,1 proc. wyborców zdecydowało się pójść do urn i oddać głos na wybraną formację polityczną.

- Trzeba jeszcze dotrzeć z tą prawdą do społeczeństwa, do całego społeczeństwa, do wszystkich grup. Do nich właśnie musimy się jeszcze raz z naszym przekazem, z naszym wezwaniem do jedności i do spokoju, i z tą perspektywą polskiego państwa dobrobytu, polskiej wersji państwa dobrobytu zwrócić – mówił pod koniec swojego wyborczego wystąpienia Prezes PiS Jarosław Kaczyński.

O tym jak wygląda poparcie i głosy oddane na poszczególne komitety wyborcze w tegorocznych wyborach parlamentarnych, z podziałem na poszczególne regiony, w tym na województwo podlaskie, poinformujemy niebawem.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: Twitter.com/ pisorgpl)

Prawo i Sprawiedliwość kolejny raz wygrywa wybory komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama