Polityka, Premier Morawiecki ogłosił skład nowego rządu Wiadomo Piontkowski nadal będzie ministrem - zdjęcie, fotografia

Nowy rząd ma kontynuować to co było i to co zostało rozpoczęte. Zmian personalnych będzie niewiele – przynajmniej jeśli chodzi o głównych szefów poszczególnych resortów. A gdy chodzi o nasz region, to premier Mateusz Morawiecki wciąż widzi Dariusza Piontkowskiego w roli ministra edukacji narodowej. Natomiast los dotychczasowych wiceministrów na razie nie jest znany.

Dziennikarze spekulowali już wcześniej, że większych zmian w nowym rządzie raczej nie będzie. I nie mylili się. Zmiany są niewielkie. Premierem ma być nadal Mateusz Morawiecki, wicepremierami – Jarosław Gowin w roli także ministra szkolnictwa wyższego, Piotr Gliński mający nadal szefować resortowi kultury oraz Jacek Sasin, jako również minister nadzoru właścicielskiego. Kancelarią premiera nadal będzie kierował Michał Dworczyk. Z dotychczasowych ministrów nie zobaczymy już na pewno Witolda Bańki, który został wybrany na szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) i musiał w związku z tym zrezygnować ze stanowiska ministra sportu. I tylko to jedno ministerstwo na razie jest niewiadomą, ponieważ Mateusz Morawiecki przekazał, że na razie nie poda nazwiska szefa tego resortu.

Jeśli chodzi o dotychczasowych ministrów z naszego regionu, to swoje stanowisko zachowa na pewno Dariusz Piontkowski, który nadal będzie szefował w ministerstwie edukacji narodowej. Premier Morawiecki najwyraźniej cenił jego dotychczasową pracę i zamierza ponownie powołać go na to stanowisko.

Dziękuję Panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz władzom Prawa i Sprawiedliwości za propozycję kontynuowania misji w resorcie edukacji. Traktuję to jako docenienie dotychczasowej pracy i wyraz zaufania. Zdaję sobie sprawę z ogromnej odpowiedzialności. Przed nami kontynuacja zmian strukturalnych i programowych, a także dyskusja nad zmianami w pragmatyce zawodowej i systemem wynagradzania nauczycieli oraz finansowaniem oświaty. Liczę na współpracę wszystkich środowisk zainteresowanych dobrą polską szkołą” – skomentował na swoim profilu facebookowym Dariusz Piontkowski.

Ale już nie wiadomo czy swoje stanowiska w rządzie zachowają dotychczasowi wiceministrowie. Przypominamy, że w MSWiA był to Jarosław Zieliński, natomiast w resorcie cyfryzacji Adam Andruszkiewicz. Trzeba jednak dodać, że podczas piątkowej (8 listopada) konferencji prasowej, kiedy podawane były nazwiska ministrów, nie wymieniono ani jednego nazwiska z grona wiceministrów. Co oznacza, że w każdej chwili mogą wrócić po 12 listopada na dotychczasowe miejsca pracy. Ale na pewno z tymi samymi szefami – czyli w MSWiA z Mariuszem Kamińskim oraz w cyfryzacji – Markiem Zagórskim.

W nowym rządzie będą jeszcze inne istotne zmiany. Pierwsza to taka, że z ministerstwa spraw zagranicznych ma zostać wydzielona cześć odpowiedzialna za politykę europejską. I ta komórka będzie bezpośrednio podlegała premierowi. Druga zmiana to nowe ministerstwo – zarządzania funduszami, którym ma pokierować Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Trzecia zmiana natomiast, to utworzenie ministerstwa do spraw klimatycznych z Michałem Kurtyką w roli szefa resortu.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: premier.gov.pl/ Adam Guz)

Premier Morawiecki ogłosił skład nowego rządu. Wiadomo, że Piontkowski nadal będzie ministrem komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama