11°C pochmurno z przejaśnieniami

Profesor Andrzej Mencwel opowie na Uniwersytecie w Białymstoku o zanikaniu kultury chłopskiej

Kiedy: 2018-04-16 , godzina: 15:30 | Gdzie: Aula Filologii na UwB

Kultura, Profesor Andrzej Mencwel opowie Uniwersytecie Białymstoku zanikaniu kultury chłopskiej - zdjęcie, fotografia

Prof. Andrzej Mencwel - historyk literatury i kultury polskiej, krytyk, eseista i publicysta, 16 kwietnia, w poniedziałek, będzie gościł na Uniwersytecie w Białymstoku.

O godz. 15.30, w sali nr 158 Wydziału Filologicznego, rozpocznie się spotkanie autorskie połączone z promocją jego najnowszej książki pt. "Toast na progu". Jak można przeczytać w opisie publikacji na stronie Wydawnictwa Literackiego, jest to współczesna opowieść biograficzna. Jej głównym bohaterem jest zmarły przed kilku laty przyjaciel autora, który był światłym rolnikiem, dumnym ze swej zawodowej sprawności i gospodarczych osiągnięć. Był też jednym z ostatnich prawdziwych chłopów, uosobieniem stanowej godności i cnoty obywatelskiej. Wspomnienie o nim uprzytamnia autorowi, że w niedawno minionym czasie zeszli z tego świata inni jego sąsiedzi i sąsiadki, autentyczni w chłopskim człowieczeństwie, oryginalni w osobowych rysopisach, wypełniających kolejne rozdziały tej opowieści.

Zanikanie kultury chłopskiej, a także potrzeba ochrony niematerialnego i materialnego dziedzictwa narodowego związanego z obszarami wiejskimi, będą też tematem wykładu otwartego prof. Andrzeja Mencwela. Tytuł wystąpienia brzmi: "Przedwiośnie czy potop, czyli co jest do zrobienia?" To spotkanie rozpocznie się o godz. 11.30 w auli Wydziału Filologicznego UwB.

Działalność naukowa prof. Mencwela związana jest przede wszystkim z Uniwersytetem Warszawskim (także Filią UW w Białymstoku, gdzie przez szereg lat dojeżdżał). Od 1976 roku jest pracownikiem naukowym Katedry Kultury Polskiej na Wydziale Polonistyki UW (kierował Katedrą w latach 1991-1998). Od 1998 do 2005 roku był dyrektorem Instytutu Kultury Polskiej, a następnie przewodniczącym Rady Naukowej IKP (2005–2008). Jest autorem wielu książek. W latach 1988-2011 był redaktorem serii podręczników akademickich "Wiedza o kulturze". Od 2005 roku - redaktor naukowy serii "Communicare" Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego.

(PW / Foto: UwB)

Profesor Andrzej Mencwel opowie na Uniwersytecie w Białymstoku o zanikaniu kultury chłopskiej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl