Wiadomości, Program walki smogiem przygotowali radni - zdjęcie, fotografia

Ile będzie kosztował program walki ze smogiem tego na razie nie są w stanie oszacować radni Platformy Obywatelskiej, którzy go przygotowali. Przekonują jednak, że opracowane przez nich rozwiązania ograniczą szkodliwe zjawisko smogu, na czym tylko skorzystają mieszkańcy Białegostoku.

Białystok już od dłuższego czasu boryka się z problemem zanieczyszczonego powietrza. Jest on najbardziej dokuczliwy w okresie zimowym. Choć tak naprawdę pojawia się już jesienią i trwa właściwie aż do wczesnej wiosny, bo to w tym czasie trzeba ogrzewać domy i mieszkania. Mieszkańcy często nawet nie wiedzą, że lepiej, aby nie wychodzili z domów, ponieważ ilość substancji szkodliwych w powietrzu przekracza znacząco ustalone normy.

- Jeżeli państwo przyjrzą się wynikom zarejestrowanym przez stacje badawcze w Białymstoku, zauważą państwo, że w ciągu roku białostoczanie oddychają smogiem średnio przez 30 dni – powiedział szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej w Białymstoku, Maciej Biernacki.

Z tego względu został przygotowany program „Oddychaj bezpiecznie”, po wdrożeniu którego – jak twierdzą radni Platformy Obywatelskiej – do roku 2024 Białystok miałby się stać pierwszym w Polsce miastem ekologicznym. Wśród pomysłów zawartych w przygotowanym przez nich programie, jest powołanie ekodoradcy, który miałby doradzić jak zachowywać się w dniach, kiedy poziom zanieczyszczeń w powietrzu jest zbyt duży, albo jak uzyskać pieniądze na walkę ze smogiem – czyli na przykład na panele fotowoltaiczne lub wymianę pieca. W programie mowa jest również i tablicach informacyjnych, które miałyby być umieszczone we wszystkich budynkach publicznych. Pokazywałyby one komunikaty w przypadku przekroczenia norm stężenia substancji szkodliwych.

- Nasze miasto potrzebuje takiej konstytucji, która twardo określi warunki na przykład przy przyjmowaniu planu zagospodarowania przestrzennego. Chcemy w porozumieniu z planistami – naukowcami ustalić minimalną część, która musi być na każdej działce. Tak, żeby deweloperzy nie mogli zabudowywać sobie tych działek, żeby parkingi były zielone, żeby nasze miasto oddychało – wyjaśniał radny Biernacki.

- Z danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że największym problemem zapylenia, albo sprawcą tych zapyleń, są piece. I z tym musimy walczyć. W Białymstoku jest już program, zostało wymienionych około 30 piecy, ale to nie jest ta skala, o której my myślimy – przekazał radny PO Adam Musiuk.

Radni proponują najpierw przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie programu, jaki przygotowali. Miałyby one potrwać do października tego roku. Sam program mógłby zostać przyjęty w styczniu przyszłego roku przez Radę Miasta, ale do tego czasu – ich zdaniem – można by było już wdrażać poszczególne rozwiązania.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Program do walki ze smogiem przygotowali radni PO komentarze opinie

 • gość 2018-06-15 15:34:35

  hahaha
  Gdzie kanalizacja i wodociąg !!! Kolejne obiecanki radnych

 • gość 2018-06-15 18:57:07

  Myślę,że najbardziej w walce ze smogiem pomogą tablice informacyjne i cieć na infolinii.

 • gość 2018-09-03 01:18:07

  niech się ktoś zabierze za tych palących na balkonach

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama