Wiadomości, Przebudowa Raginisa może ruszyć miejsca - zdjęcie, fotografia

Przebudowa ulicy Raginisa jest zaplanowana od kilku lat. Być może niebawem doczeka się realizacji. Ale do tego potrzebna jest decyzja środowiskowa oraz pieniądze. Ta pierwsza bariera może wkrótce zniknąć, ponieważ pod koniec września Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia do RDOŚ w Białymstoku, a kiedy to postępowanie będzie zakończone, będzie można szukać pieniędzy na tę inwestycję.

Przebudowa ulicy Raginisa w Białymstoku była i nadal jest nieco kontrowersyjna. Mieszkańcy osiedla Jaroszówka obawiali się, że po pierwsze: podczas przebudowy Miasto Białystok przejmie część nieruchomości i działek pod budowę drogi, a po drugie, zabuduje ludzi ekranami akustycznymi niemal na całej długości, albo i na całej długości ulicy Raginisa.

Swoje obawy ludzie próbowali wyrażać podczas konsultacji społecznych, ale nie bardzo było ich komu słuchać. Mimo skarg składanych na przebieg tych konsultacji, bo tak się złożyło, że część mieszkańców nie była w ogóle o nich poinformowana, a inna część otrzymała informacje o przebudowie zupełnie innych ulic na Jaroszówce, to urzędnicy uznali, że wszystko odbyło się jak należy. Konsultacje uznali za ważne, choć praktycznie do dziś nie wiadomo, czego one tak naprawdę dotyczyły.

Co prawda mowa była o takiej inwestycji od kilku lat, bo ulica Raginisa miała się połączyć z drogą do Supraśla, która niedawno przecież została oddana do użytku. Miał to być jeden ciąg komunikacyjny drogą wojewódzką. Z tym, że od rogatek Białegostoku do Supraśla droga już jest wybudowana, za to ulica Raginisa od skrzyżowania z Kazimierza Wielkiego wciąż przebudowana nie jest, nie wiadomo kiedy będzie, a do tego straciła niedawno status drogi wojewódzkiej.

Niezależnie od wszystkich perypetii związanych z tą inwestycją drogową, toczyło się postępowanie w sprawie decyzji środowiskowej. Kilka dni temu Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał zawiadomienie składające się niejako z dwóch części. Z tym, że to sprawy nie kończy.

„(…) postanowieniem z dnia 18 września 2019 r., znak DOOŚ-WDŚ/ZOO.420.82.2018.KN.4, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uchylił w całości postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku z dnia 8 października 2018 r., znak WOOŚ.420.23.2018.KW, odmawiające dopuszczenia Fundacji Instytut Białowieski oraz Stowarzyszenia Innowacyjny Białystok do udziału na prawach strony w niniejszym postępowaniu i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji” – czytamy w zawiadomieniu GDOŚ.

W kolejnym punkcie stwierdził niedopuszczalność zażaleń na postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku, które nakładało obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Co oznacza w zasadzie tyle, że sprawę znów będzie musiał tak czy inaczej rozpatrzyć RDOŚ w Białymstoku. Ale ta sytuacja daje też i czas mieszkańcom Jaroszówki na pilotowanie postępowania, a być może ustalenie czegokolwiek co do planowanej przebudowy Raginisa, bo ze spotkania z urzędnikami z białostockiego magistratu wiele się raczej nie dowiedzieli.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Reklama

Przebudowa Raginisa nie może ruszyć z miejsca komentarze opinie

  • gość 2019-10-03 21:43:01

    Co za bzdura: "Miasto Białystok (...) zabuduje ludzi ekranami akustycznymi niemal na całej długości"
    Mieszkam z rodziną przy ul.Raginisa i chcemy ekrany akustyczne ponieważ ulica generuje potworny hałas. Takie zdanie mają również mieszkańcy na wysokości ul. Róży Wiatrów, zbierali podpisy w sprawie montażu ekranów akustycznych.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama