20°C umiarkowane opady deszczu

Przeciętny Obywatel: Jesienne Wiosennej zepsucie

Blogi, Przeciętny Obywatel Jesienne Wiosennej zepsucie - zdjęcie, fotografia

Rzecz z przebudową ul. Wiosennej jest chyba straszniejsza niż wyglądała na pierwszy rzut oka. Jednocześnie, gdy uwzględni się wszystkie przesłanki, puzzle zaczynają do siebie pasować.

W tle inwestycji pojawiają się dyrdymały o poprawie jakości komunikacji i przejazdu autobusami, a naiwniacy – jak ja – wielkodusznie doszukują się ukrytego, ale rozsądnego sensu i zasadności – z punktu widzenia WYŁĄCZNIE transportu publicznego. Ale czy nie jest to tylko zasłona dymna? Takich kosztów, które mają ulepszyć działanie BKM nikt przecież nie ruszy. Moda, nastrój społeczny i wymagania oddolne niosą na fali wszystko, co sprzyja usługom transportu zbiorowego.

W drugiej połowie czerwca Miasto ogłosiło przetarg na... najogólniej mówiąc na poszerzenie małej uliczki – Wiosennej. Bo jeżdżą tamtędy autobusy (ok. 3 na godzinę)... i dalej będą jeździły, generalnie ma być warto. Taki przekaz płynie ze Słonimskiej. Niektórzy zastanawiają się o co chodzi z „uporządkowaniem i zagospodarowaniem terenu wokół ulicy”, dlaczego ją poszerzać skoro ruch jest mały. Sprawa jest nurtująca, bo nic do siebie nie pasuje.

Wiele być może się wyjaśni, jeśli dodamy taki oto szczegół, że przy tejże ulicy nagle powstają bloki. Od kilku miesięcy obserwuję teren za Szkołą Muzyczną, który najpierw został ogrodzony, później wykarczowano krzaki. Uspokajałem się, że to może zaplecze pod rozbudowę ulicy, żeby maszyny miały gdzie parkować, żeby było gdzie materiał gromadzić. Ale nowina z dzisiaj jest taka, że wszystkie drzewa wycięto i pojawiła się tablica informacyjna. Głosi ona, że oto wprowadza się tam budownictwo wielorodzinne. Tak, tuż na granicy Parku Zwierzynieckiego wycięto do gołej ziemi kawał lasu, żeby stawiać bloki. Jak bloki to i samochody, jak bloki to i przystanki, jak przystanki to i linie autobusowe, a jak samochody i przystanki i linie autobusowe, to i ulica potrzebna. Ot i zagadka przebudowy. Uzbrajanie terenu nowego osiedla infrastrukturą i tyle.

W tak niebiańskim otoczeniu (dosłownie przez ulicę kompleks zieleni) ceny mieszkań będą bajońskie. Lokalizacja na uboczu, ptaki z rana budzą, czasem wiewiórka na balkon wskoczy, trójpasmowa droga pod drzwiami – marzenie.

Z tym, że jak dowiedziałem się o spustoszeniu lasu, scyzoryk otworzył mi się z w kieszeni i zagrał rotę. O ile przez długie miesiące delikatnie i ze względnym zrozumieniem podchodziłem do naszych władz z urzędu miasta, wczuwając się w sytuację polityczną i realia, tak teraz bez mrugnięcia wychłostałbym każdego, kto przyłożył rękę do zniszczenia fragmentu parku.

Absolutnie nie do zmiany przez dyskusję jest mentalność włodarzy, którzy nie mają żadnego wyczucia ładu przestrzennego, funkcji przyrody, nie widzą jej kolosalnych niedoborów. Ze wsi przyszli, na wsi mieszkają, drzewek se nasadzą pod płotem i guzik ich obchodzi jaki Białystok nam zostawią.

(Przeciętny Obywatel)


Przeciętny Obywatel: Jesienne Wiosennej zepsucie komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2017-10-11 00:41:12

    Szkoła Muzyczna to jest na ul. Podleśnej a tam mieści się Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina. Co nie zmienia jednak faktu że bloki powstają ze wszystkich jego stron...

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl