Wiadomości, Przed zaprzysiężenie radnych prezydenta Białegostoku - zdjęcie, fotografia

W najbliższą sobotę, 17 listopada, odbędzie się pierwsze w tej kadencji posiedzenie Rady Miasta. Nowo wybrani radni oraz ci, którzy znów znajdą się w ławach miejskich rajców złożą przysięgi. Po nich także po raz czwarty zaprzysiężony będzie Tadeusz Truskolaski jako prezydent Białegostoku.

Wśród radnych nowej kadencji znajdzie się wiele nowych nazwisk. To przede wszystkim te, które do Rady Miasta wprowadziła Koalicja Obywatelska. Ale są i prawdziwi weterani, z którymi mieszkańcy Białegostoku powinni się znać od 12 lat. To między innymi radna Agnieszka Rzeszewska oraz radni Jacek Chańko i Mariusz Gromko – wszyscy są z Prawa i Sprawiedliwości. W tym klubie radnych są zresztą doświadczeni radni, choć z nieco krótszym stażem: Katarzyn Siemieniuk, Sebastian Putra czy Piotr Jankowski. Tylko jeden z radnych w PiS jest nowicjuszem w samorządzie – to przedsiębiorca Mateusz Sawicki.

Jak wspomnieliśmy, dużo więcej nowicjuszów jest w szeregach klubu obecnie większościowego. Jednym, a w zasadzie jedną z nich będzie Katarzyna Jamróz, która jeszcze przed długim weekendem została wybrana na szefową klubu Koalicji Obywatelskiej. Ale takich „świeżaków” w Radzie Miasta będzie o wiele więcej. I nie jest wykluczone, że też będą od razu pełnić różnego rodzaju funkcje, jak Przewodniczącego Rady Miasta lub szefów poszczególnych komisji branżowych.

- Przyjąłem tę propozycję, mam już rekomendację klubu. Stanowisko przewodniczącego rady miasta to prestiżowa i ważna funkcja. Samo kandydowanie uważam za wielki zaszczyt i wyzwanie – powiedział Kurierowi Porannemu Łukasz Prokorym, który radnym Rady Miasta Białegostoku został wybrany po raz pierwszy, ale został wskazany na Przewodniczącego Rady Miasta.

On sam jest prawnikiem, ale ma za sobą trochę doświadczenia samorządowego. I to nie byle jakiego! Ponad sześć la temu pełnił rolę całej rady gminy w Nowince, niewielkiej miejscowości w powiecie augustowskim. Mieszkańcy w referendum odwołali tam wcześniej wszystkich radnych, po czym Łukasz Prokorym został mianowany komisarzem przez ówczesnego premiera Donalda Tuska. I musiał pełnić rolę całej rady gminy aż do momentu rozpisania nowych wyborów i wyboru radnych. Tak, że doświadczenie – choć z nieco innej płaszczyzny, Prokorym na pewno już ma. I możliwe, że przyda się na stanowisku Przewodniczącego.

Poniekąd dziwi brak zagospodarowania radnego Macieja Biernackiego, który radnym został wybrany już po raz trzeci. Ostatnio pełnił rolę szefa klubu radnych PO. Kierownictwo nad klubem przejął z rąk wieloletniego szefa klubu – Zbigniewa Nikitorowicza, który został zastępcą prezydenta w marcu 2017 roku. Biernacki był też wcześniej szefem komisji kultury w Radzie Miasta i dość często zabierał dotychczas głos z mównicy. Należy on z pewnością do grona wiernych przybocznych Tadeusza Truskolaskiego jak i swoich szefów w Platformie Obywatelskiej. Ale być może zostanie skierowany na inny odcinek pracy w samorządzie miejskim.

Jeśli chodzi o drugi, tym razem mniejszy z klubów w Radzie Miasta, to w Prawie i Sprawiedliwości szefostwo w klubie pozostaje póki co niezmiennie w rękach radnego Henryka Dębowskiego. I choć szefowanie zaczął w czasie swojej pierwszej kadencji, to wydaje się, że w tej roli się sprawdził. Jak ustaliliśmy w PiS na razie nie toczy się żadna dyskusja odnośnie zmiany szefa klubu radnych. Co też nie przesądza, że do takiej zmiany nie dojdzie w przyszłości.

W najbliższą sobotę po raz czwarty będzie też zaprzysiężony Tadeusz Truskolaski na prezydenta Białegostoku. Wiadomo już, że stanowisko zastępcy w nowej kadencji zaproponował Zbigniewowi Nikitorowiczowi, który tę propozycję przyjął. Specjalnie dla niej zrezygnował z mandatu radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego, który przejął po nim Jarosław Dworzański. Ale kto będzie jeszcze zastępcą Tadeusza Truskolaskiego? Obecnie, poza Nikitorowiczem jest nim Rafał Rudnicki oraz Przemysław Tuchliński. I najprawdopodobniej tych polityków w tych samych rolach będziemy mieli w kolejnych latach prezydentury Tadeusza Truskolaskiego.

Wiadomo też, że prezydent chce powołać czwartego zastępcę i wiadomo, że miał by to być ktoś z grona Forum Mniejszości Podlasia. Przed wyborami samorządowymi naturalnym kandydatem na to stanowisko był Marek Masalski, bliski współpracownik biskupa Jakuba, związany też z prawosławnym ośrodkiem Eleos. Na niego jednak nie ma pełnej zgody w gronie Koalicji Obywatelskiej. I na tym może skorzystać inny z tego środowiska – Adam Musiuk. On z kolei został wybrany na radnego i musiałby zrezygnować z mandatu, aby objąć stanowisko zastępcy prezydenta Białegostoku.

- My jesteśmy takimi samymi radnymi jak wszyscy pozostali, czyli radnymi mieszkańców Białegostoku. Ale mamy też tę świadomość mniejszości, osób prawosławnych, czujemy ich potrzeby i o te potrzeby też dbamy. Ale nie kosztem pozostałych mieszkańców – mówił na antenie Polskiego Radia Białystok Adam Musiuk niedługo po ogłoszeniu wyników w tegorocznych wyborach samorządowych.

W poprzednich kadencjach Tadeusz Truskolaski otaczał się w magistracie ludźmi z Forum Mniejszości Podlasia. W funkcji zastępcy prezydenta przecież przez kilka lat występował Aleksander Sosna. Dopiero po wyborach z 2014 roku takich stanowisk zabrakło, a całe środowisko mniejszości prawosławnej mogło tylko opierać się na dwójce – później trójce radnych z Forum Mniejszości Podlasia, którzy reprezentowali też klub radnych Platformy Obywatelskiej.

Po zaprzysiężeniu radnych, prezydenta i po wyborze Przewodniczącego Rady Miasta zapewne szybko potoczą się dalsze układanki w Radzie Miasta. Trzeba będzie wybrać wiceprzewodniczących, szefów komisji i przystąpić zwyczajnie do pracy na rzecz mieszkańców Białegostoku. Po zmianie przepisów – tym razem radni i prezydent będą pełnić swoje funkcje nie przez cztery, tak jak było do tej pory, a przez pięć lat.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Przed nami zaprzysiężenie radnych i prezydenta Białegostoku komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama