6°C pochmurno z przejaśnieniami

Przed rokiem było znacznie taniej

Motoryzacja, Przed rokiem było znacznie taniej - zdjęcie, fotografia

Paliwa drożeją. Nie jest to najlepsza wiadomość dla wyjeżdżających samochodami w pierwszej połowie lipca na wakacje. Ale planujący dopiero urlopy wcale nie usłyszą lepszych informacji - tankowanie ma kosztować jeszcze więcej. Dotyczy to zarówno właścicieli aut zasilanych benzyną, olejem napędowym, jak i autogazem.

Zgodnie z oczekiwaniami Biura Maklerskiego Reflex na stacje paliw powróciły podwyżki cen. W przypadku benzyn ich średni poziom wzrósł o 3 gr/l, oleju napędowego o 5 gr, a autogazu o 7 gr.

- Tegoroczne wakacje są znacznie droższe niż przed rokiem. Za benzynę Eurosuper 95 i Pb98 płacimy więcej o blisko 70 gr/l, za olej napędowy o 84 gr/l więcej, a za autogaz o 37 gr/l - podaje Dorota Gudaś z BM Reflex.

Według niej w kolejnym wakacyjnym tygodniu ceny paliw na stacjach powinny być stabilne. Co więcej, jeśli złoty będzie kontynuował rozpoczęte przed weekendem odrabiane strat, pojawi się szansa na obniżki cen paliw w hurcie.

Co na to analitycy e-petrol.pl?

Tłumaczą, że w ciągu minionego tygodnia popularna benzyna i diesel podrożały i z analiz wynika, że jest to niestety początek wzrostów cen paliw na stacjach tankowania. Podkreślają jednak, że sytuacja międzynarodowa nie daje nawet cienia szansy na to, że w tym roku możemy mieć do czynienia z jakąś gwałtowną przeceną na rynku ropy i paliw, ale w najbliższych dniach w Orlenie i Lotosie ceny paliw mogą się zatrzymać. Oczywiście w tym przypadku mowa o hurcie.

Zdaniem Gabrieli Kozan i Jakuba Boguckiego w drugim tygodniu lipca średnia krajowa cena popularnej benzyny 95 powinna mieścić w przedziale 5,03-5,14zł za litr, a kierowcy aut z silnikami wysokoprężnymi mogą spodziewać się cen z przedziału 4,99-5,12 zł. W przypadku LPG, z uwagi na podwyżki cen gazu w hurcie, trzeba przygotować się także na niewielką, ale jednak zwyżkę - w tym tygodniu ceny autogazu powinny najczęściej mieścić się w granicach 2,12-2,21 zł/l.

(Piotr Walczak / Foto: pixabay.com)


Przed rokiem było znacznie taniej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl