Przed wakacjami odbędzie się okrągły stół edukacyjny z udziałem ministra i wojewody

Wiadomości, Przed wakacjami odbędzie okrągły stół edukacyjny udziałem ministra wojewody - zdjęcie, fotografia
SIER 26
godz: 00:00

Nowy rok szkolny to nowe zadania i zmiany, jakie zajdą w polskich placówkach oświatowych. Ale to także stare problemy, które wciąż nie są rozwiązane – jak choćby kwestia wynagrodzeń nauczycieli. Z tego względu wojewoda podlaski wraz z podlaską kurator oświaty zapowiedzieli okrągły stół edukacyjny z udziałem ministra edukacji.

Pierwsza z regionalnych debat ma się odbyć 26 sierpnia w Białymstoku. Po niej odbywać się będą kolejne spotkania z przedstawicielami pracowników oświaty w każdym województwie w Polsce. Jest to kontynuacja rozmów podjętych jeszcze w kwietniu tego roku przez poprzednią minister edukacji Annę Zalewską, kiedy nauczyciele prowadzili strajk. Po pierwszych okrągłych stołach organizowane były kolejne. Obecny minister także widzi potrzebę dialogu – o czym mówił wojewoda podlaski na konferencji prasowej w Białymstoku. Ale przede wszystkim taką potrzebę wspólnych rozmów widzą pracownicy oświaty, nawet w poszerzonym gronie.

- Zgłaszano taki postulat, żeby w te prace włączyć funkcjonujące wojewódzkie rady dialogu społecznego. Stąd też taka inicjatywa, inicjatywa wynikająca z oceny pana premiera Mateusza Morawieckiego i pana ministra edukacji, pana Dariusza Piontkowskiego. My planujemy przeprowadzić taką wojewódzką debatę na temat edukacji 26 sierpnia – przekazał Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

Temat debaty nie będzie jeden. Poruszonych ma bowiem zostać wiele aspektów związanych z funkcjonowaniem polskiej oświaty. Dlatego też do uczestnictwa zaproszeni są nauczyciele zrzeszeni i niezrzeszeni w związkach zawodowych, rodzice, kadra kierownicza placówek oświatowych oraz innych środowisk zajmujących się szeroko rozumianą edukacją dzieci i młodzieży.

- Celem tej debaty jest to, aby wypracowywać jak najlepsze rozwiązania. Z jednej strony to mamy przecież te rozwiązania systemowe, ale chcemy też podjąć tematy, tak jak było to na szczeblu ogólnokrajowym – tam funkcjonowały takie zagadnienia tematyczne jak: uczeń w szkole, system kształcenia, system wynagradzania nauczycieli, kwestie dotyczące nowoczesnej szkoły, tutaj w takim aspekcie zmian, które się dokonują, nowych technologii, tego procesu innowacyjności w tym obszarze, ale również udziału uczniów i rodziców, jako partnerów w systemie szkolnictwa – wymieniał wojewoda podlaski.

- Planujemy tak około 50 osób, które będą reprezentować wszystkie środowiska. Zależy nam wszystkim na jakości edukacji i z całą pewnością to co wypracowane zostanie w naszym województwie, w innych województwach przekazane będzie panu ministrowi, który mówił zresztą, że będzie chciał być na naszej podlaskiej debacie i na pewno przełoży się na zmiany wprowadzane, jeżeli chodzi o edukację – mówiła Beata Pietruszka, Podlaska Kurator Oświaty.

Zainteresowani udziałem w debacie mogą już się zgłaszać. Potrzebna do tego będzie rejestracja za pośrednictwem strony internetowej Podlaskiego Kuratorium Oświaty oraz Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jak wyjaśniała kurator oświaty, powinni to być przedstawiciele środowisk, o których mówił wojewoda podlaski. Czas rejestracji upływa z dniem 21 sierpnia. Po tym terminie rejestracja chętnych do debaty przy okrągłym stole edukacyjnym nie będzie już możliwa.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: bialystok.uw.gov.pl)

Przed wakacjami odbędzie się okrągły stół edukacyjny z udziałem ministra i wojewody komentarze opinie

  • gość 2019-08-16 13:07:44

    skandalem będzie jeśli ZNP będzie uczestniczyć w tym "cyrku"!

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama