6°C pochmurno z przejaśnieniami

Przedłużenie Sitarskiej już za chwileczkę, już za momencik

Na ten niewielki odcinek drogi mieszkańcy Białegostoku czekali ponad 10 lat. W końcu udało się i obecne prace – to wykończenia wybudowanego przebicia pomiędzy osiedlami. Jeszcze w tym miesiącu przedłużenie ulicy Sitarskiej ma zostać oddane do użytku kierowców. Jak to wygląda, sprawdziliśmy na miejscu z kamerą.

Przebicie ulicy Sitarskiej było i jest akurat najbardziej oczekiwaną inwestycją drogową. Dodajmy, że od 10 lat. Na przeszkodzie w jej budowie stawało chyba wszystko, co tylko możliwe. Począwszy od protestów ekologów, po różnego rodzaju odwołania właścicieli nieruchomości, które musiały być zajęte pod budowę nowego szlaku łączącego dwa duże osiedla – Białostoczek oraz Antoniuk.

Byliśmy na miejscu z kamerą, by sprawdzić postęp prac. Wszystko już zmierza ku końcowi. Trwają ostatnie prace wykończeniowe i wkrótce przebicie ma zostać oddane do użytku kierowcom indywidualnym oraz autobusów komunikacji zbiorowej. Choć część rowerzystów oraz pieszych już korzysta z przebicia pomiędzy osiedlami. Jak ustaliliśmy, droga ma zostać otwarta jeszcze w miesiącu lipcu. Skróci ona czas przejazdu z osiedla Białostoczek w kierunku Antoniuka do około 2 – 3 minut. Także kierowcy, którzy dziś muszą jechać z centrum miasta przez Dąbrowskiego, korzystając z przebicia Sitarskiej, skrócą znacznie czas przejazdu.

Na osiedlu Białostoczek, przed wjazdem w nowy odcinek budowanej ulicy, wykonano rondo, co generalnie jest dobrym rozwiązaniem. Niemniej mieszkańcy, zwłaszcza ulicy Hajnowskiej, dość jednoznacznie wskazują na możliwe kłopoty z wyjazdem z drogi podporządkowanej. Czy tak faktycznie się stanie, zapewne będzie wiadomo już po otwarciu przedłużenia ulicy Sitarskiej, kiedy zaczną jeździć tamtędy samochody.

Na drugim końcu, czyli na ulicy Świętokrzyskiej, dojedziemy do świateł sygnalizacji świetlnej. Została ona zamontowana jeszcze wiosną tego roku, ale wciąż nie jest uruchomiona. Kierowcy, którzy przyzwyczaili się do swobodnej jazdy ulicą Świętokrzyską, będą musieli wkrótce zmienić nawyki, bo trzeba będzie dostosować się do świateł.

Przedłużenie ulicy Sitarskiej to 900-metrowy odcinek drogi, z wiaduktem nad torami. Obok jezdni są wybudowane już ciągi pieszo – rowerowe, widać także zamontowane ekrany akustyczne, które mają chronić mieszkańców okolicznych bloków i domów jednorodzinnych przed hałasem. Zostało więc odliczanie dni do otwarcia tego nowego ciągu komunikacyjnego, który i pieszym, i kierowcom, ułatwi przejazd pomiędzy osiedlami, a co najważniejsze, skróci czas dotarcia na miejsce.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)


Przedłużenie Sitarskiej już za chwileczkę, już za momencik komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się