1°C całkowite zachmurzenie

Przedsiębiorco, zadaj sobie jedno ważne pytanie

Prawie 70% polskich przedsiębiorców z sektora MŚP nie otrzymuje płatności za wystawione faktury w terminie. Ponad 13% respondentów 14. fali badania Bibby MSP Index czeka na uregulowanie należności od 3 do 7 miesięcy. Problem tzw. zatorów płatniczych jest szczególnie dotkliwy dla przedsiębiorców z sektora MŚP – to właśnie z myślą o nich ruszyła kampania „Płacę faktury – jestem gospodarczo odpowiedzialny”.

- Jako firma faktoringowa na co dzień widzimy, jak dużym wyzwaniem dla wielu firm jest brak płatności na czas. A jego skalę można porównać do efektu domina – brak płynności finansowej u jednego przedsiębiorcy rzutuje na sytuację finansową współpracujących z nim firm. „Płacę faktury – jestem gospodarczo odpowiedzialny” to kampania, która ma uświadomić przedsiębiorcom, jak duże znaczenie ma regulowanie swoich zależności w terminie dla całego ekosystemu gospodarczego, w ramach których dana firma funkcjonuje. Celem akcji jest promowanie dobrych praktyk, w tym opłacanie faktur na czas oraz edukacja, jak radzić sobie z brakiem płynności finansowej – komentuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.

Według 14. fali badania Bibby MŚP Index co czwarty mały i średni przedsiębiorcy nie otrzymuje płatności na czas od 2 do 5 razy w miesiącu. W przypadku mikro firm nawet jedna nieopłacana faktura od kluczowego klienta może spowodować problemy z płynnością finansową.

Podmioty gospodarcze tworzą łańcuch wzajemnych zależności. Gdy jedna firma nie otrzyma środków w terminie, nie jest w stanie uregulować swoich płatności wobec partnerów finansowych i podwykonawców, w konsekwencji powstają zatory płatnicze. Ich skutkiem są nie tylko problemy z regulowaniem własnych zobowiązań, dodatkowe koszty, jakie musi ponosić firma, ale również czynniki niewymierne takie jak czas, zwiększone ryzyko prowadzenia biznesu, ale również ograniczone możliwości rozwoju i nakłady na inwestycję.

- Płynność finansowa jest ważna w przedsiębiorstwach ze wszystkich branż na rynku, ponieważ zapewnia prawidłowe funkcjonowanie. Ważne są działania prewencyjne, jak sprawdzanie wiarygodności kontrahentów, ale również aktywne wychodzenie z tego typu kryzysów przy wsparciu partnera finansowego, jakim jest firma faktoringowa. Jednym z narzędzi umożliwiających organizacjom regularny przepływ należności jest faktoring. Według Bibby MŚP Index prawie co 10 firma wskazuje faktoring jako sposób na zabezpieczenie się przed niewypłacalnymi kontrahentami – dodaje Jerzy Dąbrowski.

- Dobre praktyki wszystkich stron zaangażowanych w rynek – przedsiębiorców, instytucji finansowych czy branżowych oraz gospodarcza odpowiedzialność są kluczem do poprawy sytuacji wszystkich firm działających na rynku – komentuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services. – W działaniach prowadzonych w ramach kampanii „Płacę Faktury – jestem gospodarczo odpowiedzialny” skupiamy się na edukacji przedsiębiorców. Zależy nam na tym, aby wypracowali dobre nawyki biznesowe w interesie nie tylko własnym, ale również innych podmiotów – dodaje Jerzy Dąbrowski.

Organizatorem kampanii „Płacę Faktury – jestem gospodarczo odpowiedzialny” jest Bibby Financial Services – firma faktoringowa oferująca usługi finansowe przede wszystkim dla sektora MŚP.

- Na stronie Placefaktury.pl razem z partnerami przygotowaliśmy serię praktycznych poradników dla osób prowadzących własny biznes oraz cykl Z życia przedsiębiorców prezentujący historię przedsiębiorców, którzy zmagali się z brakiem płynności finansowej i znaleźli rozwiązanie na poprawę swojej sytuacji finansowej – mówi Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.

Patroni kampanii: Biuro Informacji Gospodarczej, Biuro Informacji Kredytowej, Marsh, Polskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców oraz Vindicat.

Więcej informacji o kampanii znajdą Państwo na stronie: placefaktury.pl. Zapraszamy też do zapoznania się z materiałami wideo kampanii: https://www.youtube.com/watch?v=LPflNEKbgns

(BL)

Przedsiębiorco, zadaj sobie jedno ważne pytanie komentarze opinie

 • ość - niezalogowany 2017-11-10 23:29:07

  Niestety płacenie faktur na czas to rzadkość, ale faktoring wydaje się być fajną opcją na dostanie pieniędzy za fakturę wcześniej niż mamy zapisane w umowie. Można szybciej skorzystać z tych pieniedzy, które i tak bysmy dostali od klienta.

 • gość 2017-11-11 14:01:00

  Ostatnio głośno o tej kampanii, i bardzo dobrze. Czas, żeby wszyscy zaczęli się szanować i płacić sobie nawzajem na czas. Dopóki tak nie będzie (a jeszcze trochę pewnie to zajmie) faktoring jest dobrym rozwiązaniem, gwarantuje nie tylko płynność finansową, ale także większy komfort psychiczny (nie trzeba sobie zadawać pytania "z czego zapłacę pracownikom, jeśli klient nie opłaci faktury?").

 • barbra - niezalogowany 2017-11-11 21:19:34

  Też mi się wydaje, że faktoring jest dobrym rozwiązaniem, może ktoś zna dobrą i sprawdzoną firmę faktoringową? Niestety ja nie znam się na tym w ogóle

 • gość 2017-11-12 18:37:43

  ja za to pierwszy raz słyszę o kampanii a faktoring za to nie jest mi obc, znajomy korzysta i jak do tej pory słyszałm same plusy

 • gość 2017-11-12 23:06:22

  barbra, jeśli nie znasz się na faktoringu, to najpierw poczytaj, co to jest. To dobre rozwiązanie, ale nie dla każdej firmy i nie dla każdego poziomu dochodów - i trzeba sobie zdawać z tego sprawę. Owszem, to tańsze niż windykacja, ale serio lepiej zrobić najpierw research. Jeśli się zdecydujesz, że to dobry pomysł, to przedzwoń po firmach faktoringowych, np. Idea Money i sprawdź, co mają do zaoferowania. A potem decyduj.

 • gość 2017-11-12 23:07:18

  barbra, jeśli nie znasz się na faktoringu, to najpierw poczytaj, co to jest. To dobre rozwiązanie, ale nie dla każdej firmy i nie dla każdego poziomu dochodów - i trzeba sobie zdawać z tego sprawę. Owszem, to tańsze niż windykacja, ale serio lepiej zrobić najpierw research. Jeśli się zdecydujesz, że to dobry pomysł, to przedzwoń po firmach faktoringowych, np. Idea Money i sprawdź, co mają do zaoferowania. A potem decyduj.

 • swiderski - niezalogowany 2017-11-13 23:12:23

  teraz faktoring zyskał na popularności więc jest gdzie poczytać i ofert jest naprawdę masa bo faktorów przybywa, więc nawet po tym wnioskując faktoring wydaje się być normalną alternatywą jak nie chce się utknać w kredytach ale móc płacić pracownikom chociażby

 • erwiNN - niezalogowany 2017-11-15 23:12:18

  podbijam, mnie tych zasran*** formalności i jest z czego ciągnąć na wydatki bieżące, i poważnie jak ma się do wyboru zalegać z pensjami a oddać jakiś procencik za zapłacone w terminie faktury to nie bardzo jest się nad czym zastanawiać moim zdaniem

Dodajesz jako: Zaloguj się