13°C pochmurno z przejaśnieniami

Przedsiębiorco, zadaj sobie jedno ważne pytanie

Prawie 70% polskich przedsiębiorców z sektora MŚP nie otrzymuje płatności za wystawione faktury w terminie. Ponad 13% respondentów 14. fali badania Bibby MSP Index czeka na uregulowanie należności od 3 do 7 miesięcy. Problem tzw. zatorów płatniczych jest szczególnie dotkliwy dla przedsiębiorców z sektora MŚP – to właśnie z myślą o nich ruszyła kampania „Płacę faktury – jestem gospodarczo odpowiedzialny”.

- Jako firma faktoringowa na co dzień widzimy, jak dużym wyzwaniem dla wielu firm jest brak płatności na czas. A jego skalę można porównać do efektu domina – brak płynności finansowej u jednego przedsiębiorcy rzutuje na sytuację finansową współpracujących z nim firm. „Płacę faktury – jestem gospodarczo odpowiedzialny” to kampania, która ma uświadomić przedsiębiorcom, jak duże znaczenie ma regulowanie swoich zależności w terminie dla całego ekosystemu gospodarczego, w ramach których dana firma funkcjonuje. Celem akcji jest promowanie dobrych praktyk, w tym opłacanie faktur na czas oraz edukacja, jak radzić sobie z brakiem płynności finansowej – komentuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.

Według 14. fali badania Bibby MŚP Index co czwarty mały i średni przedsiębiorcy nie otrzymuje płatności na czas od 2 do 5 razy w miesiącu. W przypadku mikro firm nawet jedna nieopłacana faktura od kluczowego klienta może spowodować problemy z płynnością finansową.

Podmioty gospodarcze tworzą łańcuch wzajemnych zależności. Gdy jedna firma nie otrzyma środków w terminie, nie jest w stanie uregulować swoich płatności wobec partnerów finansowych i podwykonawców, w konsekwencji powstają zatory płatnicze. Ich skutkiem są nie tylko problemy z regulowaniem własnych zobowiązań, dodatkowe koszty, jakie musi ponosić firma, ale również czynniki niewymierne takie jak czas, zwiększone ryzyko prowadzenia biznesu, ale również ograniczone możliwości rozwoju i nakłady na inwestycję.

- Płynność finansowa jest ważna w przedsiębiorstwach ze wszystkich branż na rynku, ponieważ zapewnia prawidłowe funkcjonowanie. Ważne są działania prewencyjne, jak sprawdzanie wiarygodności kontrahentów, ale również aktywne wychodzenie z tego typu kryzysów przy wsparciu partnera finansowego, jakim jest firma faktoringowa. Jednym z narzędzi umożliwiających organizacjom regularny przepływ należności jest faktoring. Według Bibby MŚP Index prawie co 10 firma wskazuje faktoring jako sposób na zabezpieczenie się przed niewypłacalnymi kontrahentami – dodaje Jerzy Dąbrowski.

- Dobre praktyki wszystkich stron zaangażowanych w rynek – przedsiębiorców, instytucji finansowych czy branżowych oraz gospodarcza odpowiedzialność są kluczem do poprawy sytuacji wszystkich firm działających na rynku – komentuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services. – W działaniach prowadzonych w ramach kampanii „Płacę Faktury – jestem gospodarczo odpowiedzialny” skupiamy się na edukacji przedsiębiorców. Zależy nam na tym, aby wypracowali dobre nawyki biznesowe w interesie nie tylko własnym, ale również innych podmiotów – dodaje Jerzy Dąbrowski.

Organizatorem kampanii „Płacę Faktury – jestem gospodarczo odpowiedzialny” jest Bibby Financial Services – firma faktoringowa oferująca usługi finansowe przede wszystkim dla sektora MŚP.

- Na stronie Placefaktury.pl razem z partnerami przygotowaliśmy serię praktycznych poradników dla osób prowadzących własny biznes oraz cykl Z życia przedsiębiorców prezentujący historię przedsiębiorców, którzy zmagali się z brakiem płynności finansowej i znaleźli rozwiązanie na poprawę swojej sytuacji finansowej – mówi Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.

Patroni kampanii: Biuro Informacji Gospodarczej, Biuro Informacji Kredytowej, Marsh, Polskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców oraz Vindicat.

Więcej informacji o kampanii znajdą Państwo na stronie: placefaktury.pl. Zapraszamy też do zapoznania się z materiałami wideo kampanii: https://www.youtube.com/watch?v=LPflNEKbgns

(BL)

Przedsiębiorco, zadaj sobie jedno ważne pytanie komentarze opinie

  • ość - niezalogowany 2017-11-10 23:29:07

    Niestety płacenie faktur na czas to rzadkość, ale faktoring wydaje się być fajną opcją na dostanie pieniędzy za fakturę wcześniej niż mamy zapisane w umowie. Można szybciej skorzystać z tych pieniedzy, które i tak bysmy dostali od klienta.

  • gość 2017-11-11 14:01:00

    Ostatnio głośno o tej kampanii, i bardzo dobrze. Czas, żeby wszyscy zaczęli się szanować i płacić sobie nawzajem na czas. Dopóki tak nie będzie (a jeszcze trochę pewnie to zajmie) faktoring jest dobrym rozwiązaniem, gwarantuje nie tylko płynność finansową, ale także większy komfort psychiczny (nie trzeba sobie zadawać pytania "z czego zapłacę pracownikom, jeśli klient nie opłaci faktury?").

  • barbra - niezalogowany 2017-11-11 21:19:34

    Też mi się wydaje, że faktoring jest dobrym rozwiązaniem, może ktoś zna dobrą i sprawdzoną firmę faktoringową? Niestety ja nie znam się na tym w ogóle

  • gość 2017-11-12 18:37:43

    ja za to pierwszy raz słyszę o kampanii a faktoring za to nie jest mi obc, znajomy korzysta i jak do tej pory słyszałm same plusy

  • gość 2017-11-12 23:06:22

    barbra, jeśli nie znasz się na faktoringu, to najpierw poczytaj, co to jest. To dobre rozwiązanie, ale nie dla każdej firmy i nie dla każdego poziomu dochodów - i trzeba sobie zdawać z tego sprawę. Owszem, to tańsze niż windykacja, ale serio lepiej zrobić najpierw research. Jeśli się zdecydujesz, że to dobry pomysł, to przedzwoń po firmach faktoringowych, np. Idea Money i sprawdź, co mają do zaoferowania. A potem decyduj.

  • gość 2017-11-12 23:07:18

    barbra, jeśli nie znasz się na faktoringu, to najpierw poczytaj, co to jest. To dobre rozwiązanie, ale nie dla każdej firmy i nie dla każdego poziomu dochodów - i trzeba sobie zdawać z tego sprawę. Owszem, to tańsze niż windykacja, ale serio lepiej zrobić najpierw research. Jeśli się zdecydujesz, że to dobry pomysł, to przedzwoń po firmach faktoringowych, np. Idea Money i sprawdź, co mają do zaoferowania. A potem decyduj.

  • swiderski - niezalogowany 2017-11-13 23:12:23

    teraz faktoring zyskał na popularności więc jest gdzie poczytać i ofert jest naprawdę masa bo faktorów przybywa, więc nawet po tym wnioskując faktoring wydaje się być normalną alternatywą jak nie chce się utknać w kredytach ale móc płacić pracownikom chociażby

  • erwiNN - niezalogowany 2017-11-15 23:12:18

    podbijam, mnie tych zasran*** formalności i jest z czego ciągnąć na wydatki bieżące, i poważnie jak ma się do wyboru zalegać z pensjami a oddać jakiś procencik za zapłacone w terminie faktury to nie bardzo jest się nad czym zastanawiać moim zdaniem

  • spiegel - niezalogowany 2017-11-22 01:03:16

    Czas to pieniądz, więc należy oszacować czy szybsze otrzymanie faktury jest warte zapłacenia 2-3% procentowej prowizji. Często się okazuje że warto bo płynność finansowa warunkuje rozwój firmy w znacznym stopniu. Niemniej, sprawa do rozważenia indywidualnie czy warto korzystać z faktoringu czy nie

  • markizdesade - niezalogowany 2017-11-26 21:51:12

    słuszna kampania, idea faktoringu też wydaję się być słuszna tylko jedno pytanie - czy są faktorzy obsługujący mikro przedsiębiorców/?

  • mace_donia - niezalogowany 2017-12-05 03:28:29

    wiem, że Idea Money (?) ma całkiem pokaźną ofertę ale na 100% Ci nie powiem wiec poszperaj na stronie, chyba ze kto może jest bardziej rozeznany w temacie

  • mace_donia - niezalogowany 2017-12-05 03:30:32

    wiem, że Idea Money (?) ma całkiem pokaźną ofertę ale na 100% Ci nie powiem wiec poszperaj na stronie, chyba ze kto może jest bardziej rozeznany w temacie

  • gość 2017-12-19 21:39:00

    akcja piękna, oby skutki były takie same

  • gość 2017-12-20 17:56:37

    ja płacę zawsze w terminie. W zdrowej gospodarce to powinien być standard. Nasza jest niezdrowa dlatego faktoring tak dynamicznie się rozwija...

  • gość 2017-12-21 18:31:34

    Spóźnione płatności to był mój olbrzymi problem, bo niby dlaczego ktoś komu ja powinienem zapłacić ma się godzić na to, że dostanie pieniądze później. Trochę się poprawiłem jak zacząłem korzystac z faktoringu u siebie w banku

  • gość 2017-12-21 18:34:16

    Spóźnione płatności to był mój olbrzymi problem, bo niby dlaczego ktoś komu ja powinienem zapłacić ma się godzić na to, że dostanie pieniądze później. Trochę się poprawiłem jak zacząłem korzystac z faktoringu u siebie w banku

  • gość 2018-01-02 21:04:19

    byłem na stronie tych od idea i jest nieźle, miał ktoś jakieś doświadczenia tak ogólnie, jak obsługa, czy uczciwie podchodzą do sprawy???

  • gość 2018-01-06 11:52:38

    ja nie korzystałam bezpośrednio z ich usług, ale miałam okazję porozmawiać z ludźmi z ich firmy, którzy zajmują się faktoringiem. przedstawiali to bardzo rzeczowo, jak czegoś nie rozumiałam, to tłumaczyli do skutku. nie owijali też w bawełnę, przedstawiali po prostu realne koszty. też zależy, co cię właściwie interesuje konkretnie

  • tomek974 - niezalogowany 2018-01-07 21:59:43

    A to w faktoringu od razu dostajesz całą wartość faktury?

  • gość 2018-01-08 09:23:16

    nie dokonca idziesz z faktura do faktora np tego idea money i prosisz ich o sprawdzenie kontrahenta oni sprawdzaja czy jest wyplacalny i czy to nie jest np twoja siostra albo kochanka a potem decyduja o wyplacie ale jesli jest wyplacalny to nie ma problemu wszystko w 24h

  • gość 2018-01-19 19:13:30

    Nie wiem czy całą, bo biorą jeszcze prowizje

  • guptak - niezalogowany 2018-01-24 20:09:53

    A w sumie co jeżeli ten kontrahent to ktoś z rodziny? Czy to ma znaczenie dla faktora?

  • gość 2018-01-25 23:01:22

    guptak - myślę, że może mieć, ale to już trzeba zapytać u faktora

  • gość 2018-02-09 15:19:36

    w sumie ciekawe pytanie z tym kontrahentem, ale z drugiej strony - usługa to usługa, jeśli jest wypłacalny...ale warto zapytać doradcy. chociaż pewnie miałby ciekawą minę

  • problem - niezalogowany 2018-02-10 16:39:10

    Po samych komentarzach widać że jest dobry rynek dla faktorów. Ludzie mają duże problemy z zatorami.

  • gość 2018-03-06 16:03:31

    Dobry rynek dla faktorów ale lepiej gdyby była wyższa kultura w biznesie i płacenie na czas albo w rozsądnych normach (czyt. do 30 dni).