11°C słabe opady deszczu

Przedsiębiorcy opłacają składki niemal bez błędów

Gospodarka, Przedsiębiorcy opłacają składki niemal błędów - zdjęcie, fotografia

Mija pierwszy kwartał obowiązywania nowych rachunków dla płatników składek. Jak przedsiębiorcy poradzili sobie z nowym wyzwaniem? Naszym zdaniem to udogodnienie uprościło opłacanie składek - mówi Katarzyna Krupicka z białostockiego oddziału ZUS. I podkreśla, że warto sprawdzić swoje konto i upewnić się, że nie ma na nim żadnych zaległości.

Od początku tego roku opłacanie składek stało się łatwiejsze i szybsze. Zamiast trzech lub czterech przelewów do ZUS płatnicy wypełniają teraz tylko jeden zwykły przelew.

Indywidualny Numer Rachunku Składkowego (NRS) można sprawdzić na wiele różnych sposobów. ZUS wysłał do przedsiębiorców listownie taką informację, uruchomił też wyszukiwarkę na stronie internetowej www.eskladka.pl. O numer rachunku można też spytać osobiście w sali obsługi klienta lub telefoniczne przez Centrum Obsługi Telefonicznej: 22 560 16 00.

Dotychczasowe rachunki zostały zamknięte. Dokonując wpłaty nowym sposobem nie trzeba już podawać dodatkowych informacji, takich jak: NIP, REGON, PESEL czy wskazywać miesiąc, za który opłacane są składki.

Mija pierwszy kwartał obowiązywania tego udogodnienia. Czy to udana modyfikacja?

- Liczby mówią same za siebie. Zamiast ponad 20 tysięcy błędnych przelewów w skali kraju, teraz odnotowujemy kilkadziesiąt - podaje Katarzyna Krupicka. - W styczniu było ich 40, a już w marcu wpłynęło 28  wpłat z błędnym NRS. Połowa z nich już poprawnie przekazała wpłaty. Z kolei niezidentyfikowani płatnicy najpierw dokonali wpłaty, a formalne zgłoszenie rejestracji działalności złożone zostało nieco później. Stąd problem z przypisaniem po wpłacie zaksięgowanej kwoty do konta płatnika.

Jeżeli przedsiębiorca ma długi składkowe, powinien wiedzieć, że wpłaty rozliczane są najpierw za najstarsze zadłużenie na koncie. Dzięki temu nie narastają odsetki. Nie można jednak opłacać tylko bieżących składek. Wpłata najpierw pokryje zaległości i odsetki, a dopiero potem bieżące składki. Gdy występują zaległości, warto skorzystać z układu ratalnego. Pomocą służą doradcy płatników składek oraz doradcy do spraw ulg i umorzeń.

(P. Walczak)


Przedsiębiorcy opłacają składki niemal bez błędów komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl