Przynieś makulaturę, odbierz sadzonkę

Wiadomości, Przynieś makulaturę odbierz sadzonkę - zdjęcie, fotografia
WRZ 29
Leśny Zakład Usługowy „Lasbud" w Zaściankach godz: 09:00

W dniach 29 i 30 września odbędzie się już po raz osiemnasty Kiermasz Sadzonek Leśnych i Ozdobnych pod hasłem „Las bliżej nas”. Impreza ta na stałe wpisała się w kalendarz wiosennych i jesiennych imprez propagujących ochronę środowiska.

Dwukrotnie w ciągu roku odbywa się kiermasz sadzonek leśnych i ozdobnych. Wystawcami na kiermaszu są szkółki leśne nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz lokalni i krajowi producenci sadzonek. Kiermasz odbywa się na terenie Leśnego Zakładu Usługowego „Lasbud", w Zaściankach koło Białegostoku.

Podczas każdego kiermaszu leśnicy przeprowadzają społeczną, ekologiczną akcję pod hasłem „Sadzonka za makulaturę". Białostoczanie przynoszą kilogramy zużytego papieru, a w zamian leśnicy wydają sadzonkę drzewka leśnego. Drzewko można dostać za 5 kg makulatury.

Za każdym razem kiermasz odwiedza kilkaset osób: miłośników ogrodnictwa, działkowiczów, a także spacerowiczów podziwiających piękno roślin oraz przyjaciół lasu.

Oferta sadzonek przygotowana przez szkółki leśne kilkunastu nadleśnictw przyciąga uwagę kupujących przystępną ceną oraz fachową informacją na temat pielęgnacji sadzonek i uprawy własnego lasu. W czasie kiermaszu można kupić modrzewie, świerki, lipy, klony, jesiony, brzozy, dęby, kasztanowce, dzikie grusze, śliwy oraz róże.

Kiermasz jest doskonałą okazją, aby w atrakcyjnej cenie nabyć do własnego ogrodu rodzime gatunki roślin. Kiermasz odwiedzają całe rodziny, które kupują sadzonki leśne i ogrodowe, dowiadują się o warunkach hodowli roślin, ustawiają się w kolejce po sadzonkę. Natomiast przeprowadzana akcja „Drzewko za makulaturę" niesie za sobą same korzyści, z których najważniejszą jest edukacja ekologiczna uczestników. Każdy, kto przyjdzie na kiermasz może nie tylko poznać rozmaitość gatunków roślin i pracy leśników, ale również – zbierając makulaturę – aktywnie uczestniczy w ochronie środowiska. Wielu białostoczan przyjeżdża z wielkimi pakami i workami makulatury. W poprzednich kiermaszach rekordzista przywiózł ponad 430 kg zużytego papieru – w zamian chciał otrzymać do posadzenia jedną symboliczną sadzonkę.

Taki prezent za zużyty papier jest miłą nagrodą, a przede wszystkim efektem właściwej gospodarki odpadami w rodzinnych gospodarstwach. Mieszkańcy miasta i okolic przez dwa dni trwania kiermaszu średnio przynoszą kilkanaście ton makulatury, a podczas jednej z edycji dostarczono ponad 20 ton makulatury.

W Polsce z makulatury produkuje się głównie papier pakowy, w niewielkim stopniu papier toaletowy i do druku. Każda tona papieru wyprodukowanego z makulatury to równowartość 17 drzew.

(Źródło: bialystok.lasy.gov.pl/ oprac. ASM/ Foto: pixabay.com/seedling)

Przynieś makulaturę, odbierz sadzonkę komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama