Wiadomości, Przyszło zawiało zasypało więc łopatować trzeba - zdjęcie, fotografia

Zasypało nas prawie pod sam korek. Ostatnie dni przyniosły bardzo duże opady śniegu, które teraz trzeba będzie uprzątnąć z jezdni, chodników, placów, no i oczywiście z dachów. Przypominamy, że to właściciele nieruchomości są odpowiedzialni za odśnieżanie i usuwanie namacalnych dowodów obecności zimy.

Przypominamy szczególnie o obowiązku odśnieżania dachów i usuwania zwisających sopli, ponieważ za ich nie usunięcie, grozi wysoka kara. Zarządy bądź właściciele nieruchomości zazwyczaj wywiązują się wyłącznie z obowiązku odśnieżania posesji, chodników oraz dróg dojazdowych. Część z nich zapomina, że nadmiar śniegu należy usunąć także z dachu. Jest to akurat droższa część obowiązków, bo niekiedy trzeba wzywać specjalistów posiadających uprawnienia do pracy na wysokości.

- W związku z opadami śniegu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina właścicielom i zarządcom nieruchomości o konieczności odśnieżania dachów i usuwania lodowych sopli – przypomina MSWiA w specjalnym komunikacie.

Dziś szczególnie Białystok przeżywał prawdziwy śnieżny armagedon. Śnieg sypał przez wiele godzin, gęsty, mokry i bardzo ciężki. Pługi i piaskarki były właściwie bez szans. Korkowały się przede wszystkim tak zwane wewnętrzne obwodnice miasta, na których TIR-y blokowały całkowicie ruch. Niektóre samochody miały założone łańcuchy na koła, ale podczas postoju w korku na wiele się nie przydały.

- W związku z utrzymującymi się intensywnymi opadami śniegu, występowaniem  okresami porywistego wiatru powodującego zawieje i zamiecie śnieżne, dziś od godz. 11.45 Biuro Zarządzania Kryzysowego uruchomiło specjalną procedurę współdziałania w zakresie  zabezpieczenia funkcjonowania podstawowego układu drogowego oraz miasta Białegostoku w sytuacji wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych. Oznacza to skoordynowane działania służb (także Straży Miejskiej, policji i straży pożarnej) oraz firm odśnieżających miasto w celu zapewnienia przejezdności i usuwania utrudnień spowodowanych warunkami atmosferycznymi. W związku z tym wjazd do miasta od strony Warszawy, a także Augustowa może być okresowo blokowany, aby możliwe było odśnieżenie tych fragmentów dróg i uniknięcie paraliżu drogowego. Procedura będzie obowiązywała do odwołania, tzn. do chwili, aż warunki atmosferyczne unormują się. Ponadto apelujemy do mieszkańców o dostosowanie sposobu poruszania się po mieście do panujących obecnie warunków – przekazała w komunikacie Anna Kowalska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Tymczasem przypominamy przede wszystkim właścicielom i zarządcom nieruchomości o obowiązku odśnieżania dachów i później usuwania sopli. Śniegu napadało dziś bardzo dużo, co może stanowić realne zagrożenie dla bezpieczeństwa osób przebywających w takich zawalonych śniegiem budynkach. A te czynności, jak już wspomnieliśmy, należą do obowiązków właściciela bądź zarządcy nieruchomości.

- Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, m.in. hipermarkety, hale targowe i sportowe oraz magazyny. Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu może zostać ukarany mandatem. Można również wprowadzić natychmiastowy zakaz użytkowania obiektu – przypomina MSWiA.

Śnieg od jutra będzie się topił. Służby drogowe powinny po ustaniu opadów opanować sytuację i przynajmniej oczyścić drogi. Chodniki oraz dachy z pewnością oczyszczane będą dłużej z uwagi na to, że nie wszyscy dysponują sprzętem technicznym. Tradycyjnie wciąż wielu właścicieli i zarządców nieruchomości dysponuje łopatami.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Przyszło, zawiało, zasypało, więc łopatować trzeba komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama