Wiadomości, Psiaki służbie akcji doskonaliły swoje umiejętności - zdjęcie, fotografia

Na terenie Zakładu Karnego w Czerwonym Borze odbyły się "Międzynarodowe warsztaty wymiany doświadczeń i metod szkolenia psów służbowych kynologii specjalnej". W zorganizowanym przez Izbę Administracji Skarbowej w Białymstoku, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Białymstoku oraz Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku przedsięwzięciu wzięło udział ponad 30 przewodników psów służbowych wraz ze swoimi czworonożnymi podopiecznymi.

W warsztatach mających na celu doskonalenie umiejętności psów wykorzystywanych do zadań specjalnych wzięli udział funkcjonariusze KAS, policji, służby więziennej, straży granicznej, straży pożarnej, Służby Ochrony Państwa oraz przewodnicy psów służbowych z Litwy, Czech i Słowacji. Nad bezpieczeństwem uczestników szkolenia czuwali ratownicy z łomżyńskiej Grupy Ratowniczej Nadzieja.

Warsztaty rozpoczęły się od prezentacji przez poszczególne służby zadań wykonywanych przez przewodników psów. Kierownik Ośrodka Szkoleniowego Psów Służbowych w Kamionie podkom. Katarzyna Przepiórka przedstawiła tematykę związaną z systemem szkolenia psów w Krajowej Administracji Skarbowej oraz charakterem ich codziennej pracy.

Koordynator ds. psów służbowych w IAS w Białymstoku podkom. Zbigniew Mackiewicz przybliżył uczestnikom spotkania założenia Programu Współpracy Transgranicznej Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina 2014 - 2020", w ramach którego podlaska KAS m.in. wzbogaci się o pięć nowoczesnych pojazdów dla przewodników psów.

W dwudniowej części praktycznej warsztatów przewodnicy wraz ze swoimi psami doskonalili umiejętności w pracy węchowej związanej z wykrywaniem m.in. papierosów i narkotyków na torze przeszkód, z wykorzystaniem technik linowych, w zaciemnionych pomieszczeniach oraz za specjalną przesłoną z siatki. Na jednym z parkingów zlokalizowanych przy drodze krajowej nr 8 uczestnicy szkolenia wzięli udział w przeszukiwaniu samochodu ciężarowego oraz autokaru.

W warsztatach w Czerwonym Borze podlaską KAS reprezentował owczarek belgijski Gotam, który wraz ze swoim przewodnikiem pracuje na granicy polsko-litewskiej w Budzisku oraz labradorka Mila (pies dualny), która wraz ze swoim opiekunem jest postrachem przemytników papierosów i narkotyków na przejściu granicznym z Białorusią w Kuźnicy.

(PW / Inf. i foto: KAS)

Psiaki na służbie w akcji - doskonaliły swoje umiejętności komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama