Polityka, Miasta przyjęła stanowiska sprawie sędziego Markiewicza Wygląda rozłam Koalicji - zdjęcie, fotografia

Do tej pory wszyscy radni Koalicji Obywatelskiej podnosili ręce zgodnie, za każdym razem, kiedy tylko prezydent lub ktoś z tego klubu zgłaszał jakikolwiek projekt uchwały. W piątkowy poranek było inaczej. Nadzwyczajna sesja Rady Miasta, jaka się odbyła, da teraz sporo do myślenia wszystkim. Wygląda to na rozłam w Koalicji Obywatelskiej, a przynajmniej na mocne zgrzyty wewnątrz niej.

Stanowisko w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec działalności organów państwa w stosunku do prof. Krystiana Markiewicza, sędziego i jednocześnie prezesa Sędziów Polskich Iustitia, przygotowała radna Katarzyna Bagan – Kurluta oraz Przewodniczący Rady Miasta – Łukasz Prokorym. Nie chciano jednak podać radnym jego treści przed przyjęciem porządku obrad. Niemniej w tym stanowisku pomysłodawcy odnieśli się do publikacji portalu Onet.pl. Nadmienimy jednak, że w tej publikacji zawarta była informacja o rzekomo zorganizowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości akcji mającej na celu szkalowanie środowiska sędziowskiego. W ślad za nią dymisję złożył jeden z wiceministrów tego resortu, ale również kilku sędziów zapowiedziało pozwy przeciwko portalowi Onet.pl.

To nie powstrzymało lokalnych polityków Koalicji Obywatelskiej przed przygotowaniem stanowiska Rady Miasta odnośnie sędziego Markiewicza, mimo, że sprawa nie jest wyjaśniona, a sam portal Onet.pl oparł swoją publikację o screeny rzekomych rozmów prowadzonych na komunikatorach internetowych, co do których są bardzo duże wątpliwości, jeśli chodzi o ich prawdziwość.

Rada Miasta Białystok z oburzeniem przyjęła informacje portalu Onet.pl dotyczącą inspirowania i koordynowania zorganizowanej akcji hejterskiej przez funkcjonariuszy Ministerstwa Sprawiedliwości szkalujących sędziów, w szczególności prof. Krystiana Markiewicza – sędziego Sądu Okręgowego w Katowicach, Prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia” – czytamy już na początku stanowiska, jakie zostało przygotowane przez białostockich radnych Platformy Obywatelskiej. – „Rada Miasta Białystok wyraża solidarność z prof. Krystianem Markiewiczem oraz z sędziami, którzy spotkali się z kierowaną pod swoim adresem kampanią kłamstw i pomówień” – kończy się dokument, którego pełną treść publikujemy poniżej.

Miało przejść gładko, ale tym razem tak się nie stało. Radni Forum Mniejszości Podlasia wyłamali się z dotychczasowego schematu głosowań, zgodnie z którym wszyscy w takich sytuacjach podnosili ręce. W piątek na sesji, w głosowaniu, nie wzięła udziału trójka radnych prawosławnych: Ksenia Juchimowicz, Tomasz Kalinowski oraz Joanna Misiuk, a Stefan Nikiciuk wstrzymał się od głosu. Wobec powyższego stanowisko to w ogóle nie weszło pod obrady na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta.

Na twarzach niektórych radnych Koalicji Obywatelskiej było widać ogromne zdziwienie tym stanem rzeczy. Najwyraźniej taki wariant nie był wcześniej brany pod uwagę. Ale to głosowanie pokazało, zresztą późniejsze również, że w szeregach Koalicji Obywatelskiej coś mocno zazgrzytało. Jak już pisaliśmy na naszych łamach, Forum Mniejszości Podlasia coraz gorzej znosi współpracę z politykami Platformy Obywatelskiej, która to współpraca wpycha prawosławnych radnych przeciwko własnym wyborcom. Zaczęło się bowiem od marszu środowisk LGBT w Białymstoku i wszystkich późniejszych konsekwencjach z tym związanych.

Na początku miesiąca pisaliśmy na naszych łamach, że Koalicja Obywatelska, a w zasadzie jej jedność, wisi na włosku. Nie jest wykluczone, że ten coraz cieńszy włosek pęknie jeszcze do wyborów parlamentarnych. Gdyby tak się stało, Tadeusz Truskolaski i Platforma Obywatelska, straciliby większość w Radzie Miasta, co kompletnie odwróciłoby obecną sytuację. Do tego tematu szerzej wrócimy wkrótce.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: zrzut ekranu z Youtube.com)

Rada Miasta nie przyjęła stanowiska w sprawie sędziego Markiewicza. Wygląda to na rozłam w Koalicji komentarze opinie

  • Na zachodzie bez zmian - niezalogowany 2019-08-23 15:02:27

    Ddb24 jak zwykle fake info. Akcja była zorganizowana przez pracowników ministerstwa sprawiedliwości. Na psychoprawicy widać wyraźnie oznaki nerwowości.
    Nie współczuję

  • Nasza__rada - niezalogowany 2019-08-24 06:33:59

    Zajmijcie się powstrzymaniem marnowania naszych podatków a nie polityką .

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama