Polityka, Radni odchodzą ławy poselskie senackie miejsce przyjdą radni - zdjęcie, fotografia

Trzech radnych Sejmiku Województwa Podlaskiego i jeden radny Rady Miasta Białegostoku zakończyli karierę w samorządzie lokalnym. Wyborcy powierzyli im swoimi głosami inne stanowiska. Niebawem będą składać ślubowania w Sejmie i w Senacie. W ich miejsce wejdą inni radni, którzy przed objęciem mandatu, też będą musieli złożyć ślubowanie.

Rada Miasta Białegostoku zmieni się. Od najbliższego posiedzenia zabraknie w niej Mariusza Gromko z Prawa i Sprawiedliwości, który był również Wiceprzewodniczącym Rady. Wyborcy zdecydowali, że od teraz będzie pracował na rzecz mieszkańców województwa podlaskiego, ale już w Senacie. Mariusz Gromko startował z okręgu obejmującego miasto Białystok, powiat białostocki oraz miasto Sokółka i powiat sokólski. Zdobył ponad 100 tys. głosów poparcia.

Wiadomo już, że w miejsce Mariusza Gromko do Rady Miasta wejdzie kobieta – Katarzyna Ancipiuk. Była kandydatką z listy PiS, która w ubiegłorocznych wyborach samorządowych zdobyła z tego samego okręgu wyborczego, co nowo wybrany senator, kolejny najwyższy wynik. I to ona wkrótce będzie składała ślubowanie na radną. Obecnie jest pełnomocnikiem do spraw organizacji pozarządowych w urzędzie marszałkowskim województwa podlaskiego.

Ale to nie koniec zmian w Radzie Miasta Białegostoku. Bo w prezydium Rady zwolni się także stanowisko wiceprzewodniczącego. Klub Prawa i Sprawiedliwości będzie musiał z własnego grona wybrać nowego kandydata na wiceprzewodniczącego, a cała Rada Miasta przegłosować wskazanego radnego lub radną. W tej chwili jeszcze nie wiadomo kto mógłby pełnić tę funkcję. W klubie PiS, jak ustaliliśmy, nie było żadnego spotkania w tej sprawie. Ale z pewnością wkrótce spotkanie się odbędzie, ponieważ w ostatni poniedziałek października jest zaplanowane posiedzenie Rady i do tego czasu najprawdopodobniej kandydat PiS na wiceprzewodniczącego będzie już znany.

Sporo zmieni się także w Sejmiku województwa Podlaskiego. Z jego grona odejdzie aż trójka dotychczasowych radnych. Aleksandra Szczudło i Marek Komorowski z klubu Prawa i Sprawiedliwości zajmą ławy w Sejmie i w Senacie. A jako, że obydwoje byli także wiceprzewodniczącymi Sejmiku Województwa Podlaskiego, to na ich miejsce też trzeba będzie wybrać kogoś z grona radnych wojewódzkich. Wiadomo również, że w ławach radnych zastąpią ich – w miejsce Aleksandry Szczudło – Krzysztof Kondraciuk, były szef GDDKiA, zaś w miejsce Marka Komorowskiego wejdzie Piotr Modzelewski, Zastępca Komendanta Głównego OHP i Dyrektor Wykonawczy ds. rozwoju zawodowego. Oprócz tego, klub radnych PiS w Sejmiku będzie musiał wybrać nowego szefa, ponieważ dotychczas był nim Marek Komorowski, który jak podaliśmy wyżej, objął mandat senatora.

Trzecim radnym wojewódzkim, który opuścił szeregi Sejmiku jest Stefan Krajewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego i zarazem szef podlaskich ludowców. Jego miejsce w Sejmiku Województwa Podlaskiego zajmie Wojciech Grochowski, Zastępca Dyrektora Wydziału Handlu w Spółdzielni Mleczarskiej "MLEKPOL" w Grajewie. W zakończonych wyborach parlamentarnych także startował z list PSL do Sejmu, jednak mandat obejmie tylko zwalniający fotel radnego Stefan Krajewski.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: wrotapodlasia.pl)

Radni odchodzą w ławy poselskie i senackie, na ich miejsce przyjdą inni radni komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama