Wiadomości, Radny Maciej Biernacki ukarany grzywną złotych - zdjęcie, fotografia

Sądowi najwyraźniej skończyła się cierpliwość wobec radnego Macieja Biernackiego. Będzie musiał zapłacić 1000 złotych grzywny, bo nie chce stawić się w sądzie w charakterze świadka – w sprawie jednego z lokalnych przedsiębiorców budowlanych.

O tej sprawie pisaliśmy na naszych łamach niespełna rok temu. Wówczas radni Rady Miasta Białegostoku głosowali odnośnie planów miejscowych na osiedlu Antoniuk. Plan, którego ta sprawa dotyczy, obejmował inwestycje mieszkaniowe jednego z lokalnych przedsiębiorców budowlanych. Radny Maciej Biernacki zgłosił wówczas poprawkę do planu, dzięki której ten przedsiębiorca nie tylko może zrealizować swoje inwestycje mieszkaniowe, ale na dodatek otrzymać odszkodowanie z kasy miasta. Mowa tu aż o ponad 2 milionach złotych.

- Nasza propozycja była już zaproponowana w 2011 roku odnośnie zabudowy tego kwartału. Nie jesteśmy zachwyceni, że ta zabudowa ma być większa. Ale uznaliśmy, że tu trzeba wyważyć te wszystkie interesy, bo na tak wysokie odszkodowanie należy jakoś zareagować. Dlatego staraliśmy się zminimalizować skutki tego, co i tak miałoby nastąpić, więc zwiększamy zabudowę, ale w sposób najmniej wpływający negatywnie na to miejsce – wyjaśniała radnym w październiku 2017 roku szefowa Departamentu Urbanistyki – Agnieszka Rzosińska.

Właśnie w tej sprawie przedsiębiorca porozumiał się z Miastem Białystok co do własnej inwestycji. Odstąpił od części zamierzeń. Jak ustaliliśmy, warunki ugody obejmowały zabudowę nieco niższą niż pierwotnie była planowana, identyczny wskaźnik miejsc parkingowych, jak mają inwestorzy w innych częściach miasta i rezygnację z odszkodowania. Miasto na to przystało, właśnie po to, aby nie płacić odszkodowania. I dlatego radnym przedłożono taki projekt uchwały planistycznej. Jednak poprawka zgłoszona przez radnego Biernackiego i następnie przegłosowana przez Radę Miasta zerwała ustalone warunki ugody, przez co sprawa teraz trafiła do sądu.

Tak się składa, że radny Biernacki z Platformy Obywatelskiej swoją poprawką nie tylko sprawił zerwanie warunków ugody, ale i otworzył bardzo szeroko możliwość wypłaty odszkodowania przedsiębiorcy w wysokości ponad 2 milionów złotych z publicznych pieniędzy. Dodatkowo pozwolił na zrealizowanie inwestycji znacznie wyższej niż przewidywały to warunki ugody, choć kosztem miejsc parkingowych, co będzie miało małe znaczenie dla ogólnego rachunku. I teraz nie stawia się w sądzie w charakterze świadka, aby wyjaśnić pod przysięgą, dlaczego zgłosił poprawkę, na której przedsiębiorca może zyskać odszkodowanie z publicznych pieniędzy.

- Dziś pan radny Biernacki kolejny raz nie stawił się w sądzie. Sąd wzywał go już wcześniej, ale dwa razy na posiedzenie pan radny nie dotarł. Sędzia widocznie uznał, że być może kara finansowa skłoni do stawienia się przed wymiarem sprawiedliwości i wymierzył mu grzywnę w wysokości 1000 złotych – przekazał naszej redakcji Jan Sawicki, prezes firmy budowlanej, która jest w sporze z Miastem Białystok.

Oprócz grzywny sędzia wyznaczył również radnemu Biernackiemu nakaz stawiennictwa w sądzie. Będzie musiał zeznawać w sprawie swojego głosowania oraz powodów zgłoszenia poprawki, która zerwała warunki ugody i przez którą powstaną bloki mieszkaniowe oraz możliwa jest wypłata odszkodowania w wysokości ponad 2 milionów złotych. Wcześniej w tej sprawie zeznawał między innymi były zastępca prezydenta Adam Poliński, który potwierdził warunki ugody pomiędzy przedsiębiorcą a Miastem Białystok oraz skutki zerwania warunków tej ugody. Jutro na naszych łamach więcej o tej sprawie.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Reklama

Radny Maciej Biernacki ukarany grzywną 1000 złotych komentarze opinie

 • Maciej Biernacki - niezalogowany 2018-10-17 12:51:31

  Prawdziwy dziennikarz zanim coś napisze zapyta obie strony o zdanie. Niestety ddb24 jak widać nie interesują standardy normalnych redakcji i potrafi zacząć insynuować bzdury bez oglądania się prawdziwe motywy bohaterów swych "artykułów"

  Faktycznie w dniu wczorajszym z powodów zdrowotnych członka mojej rodziny nie mogłem uczestniczyć w posiedzeniu sądu o czym poinformuję sąd odpowiednim pismem.

  Co do sprawy z Jazbudem (ważnym reklamodawcą portalu ddb24- i tu niech każdy sam oceni kogo naprawdę interesy reprezentuje redakcja, reklamodawcę czy mieszkańców) gdzie występuję w roli świadka:

  Deweloper dążąc do maksymalizacji zysków chciał obniżenia ilości miejsc parkingowych do 1 miejsca na jedno mieszkanie. Dzięki temu będzie mógł zabudować więcej działki i wybudować więcej mieszkań i zarobić więcej. Oczywiście nie było by nic w tym złego gdyby nie fakt , że bardzo często rodzina posiada dwa auta. Budując wieżowiec na kilkaset mieszkań w tej okolicy pojawiło by się kilkaset samochodów bez miejsca postojowego co doprowadziło by do powstania parkingowego piekiełka w tej okolicy. Mieszkańcy ul. Wierzbowej słusznie obawiali się, że za chwilę i pod ich oknami będzie problem z parkowaniem bo wciskać się tam będą nowi sąsiedzi.
  Oczywiście dewelopera-reklamodawcę ddb24 nie musi nic obchodzić konflikt społeczny który zastałby wywołany, ale moim obowiązkiem jako radnego jest takim sytuacjom przeciwdziałać.
  Mi płacą mieszkańcy, a nie deweloperzy i to mieszkańców interesy reprezentuję.
  Odnosząc się do 2 mln odszkodowania, którym straszy Pani redaktor 
  Wcześniej deweloperzy( także Jazbud) w podobnych sprawach przegrywali sprawy sądowe i ich pozwy były oddalane. Fakt wystąpienia szkody jest także bardzo wątpliwy, gdyż dzięki zmianie planu deweloper otrzymał lepsze możliwości zabudowy swojej działki niż oferowały mu wcześniejsze zapisy. Stąd też w mojej ocenie żadne odszkodowanie nie powinno być wypłacone.

  Na koniec trzeba zauważyć, że poprawka przeszła także dzięki głosom radnych PiS, którzy także zauważyli te zagrożenia dla okolicznych mieszkańców Jak widać czasem potrafimy pokonać dzielące nas różnice światopoglądowe i wspólnie zagłosować za interesem naszych wyborców.
  A, że nie w smak to Pani redaktor i jej reklamodawcom.....

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama