Wiadomości, Radosny festyn ludowy września Bielsku Podlaskim - zdjęcie, fotografia

Być może burmistrz Bielska Podlaskiego wziął przykład z prezydent Gdańska, bo tak się składa, że 1 września, kiedy w całym kraju obchodzone będą uroczystości przypominające o tragicznych wydarzeniach związanych z wybuchem II wojny światowej, w Bielsku Podlaskim odbędzie się impreza z koncertami. Na dokładkę sponsoruje ją Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Co najmniej niestosownym pomysłem wydaje się zorganizowanie imprezy muzycznej z zabawą w takim terminie, jakim jest 1 września. Tego dnia przecież w całym kraju odbywać się będą uroczystości przypominające o jednym z najtragiczniejszych w dziejach świata wydarzeń związanych z wybuchem II wojny światowej. Część polityków, a w zasadzie włodarzy miast, postanowiła zupełnie inaczej podejść do tej rocznicy, za co posypała się ogromna krytyka. Przez Polskę przetoczyła się fala negatywnych komentarzy pod adresem prezydent Gdańska – Aleksandry Dulkiewicz. Ale zupełnie cicho jest do tej pory, jeśli chodzi o nasz region.

Białoruski festyn ludowy odbędzie się w niedzielę 1 września 2019 r. w amfiteatrze miejskim w Parku Królowej Heleny. Początek imprezy zaplanowano na godz. 14.00. Wystąpią zespoły: Omorfos, Krynica, Natural, Świtanak, Souvenir i Wierbica. Koncertom towarzyszyć będą stoiska z książkami i inne atrakcje. Wstęp wolny” – widnieje informacja na stronach internetowych Urzędu Miejskiego w Bielsku Podlaskim.

Część mieszkańców i radnych jest oburzona organizowaniem takiego wydarzenia w tej konkretnej dacie. Bowiem – jak wskazują – data 1 września, nie jest w tym przypadku tą właściwą. Do tego wskazują na dziwne zachowanie burmistrza całkiem niedawno. Okazuje się, że na Święto Wojska Polskiego, kiedy Polacy świętowali rocznicę uratowania Polski i Europy przed bolszewikami, zwanym „Cudem nad Wisłą”, w Bielsku Podlaskim nie było wywieszonych flag narodowych na ulicach.

- Wzorem Gdańska 1 września w Bielsku Podlaskim będzie feta. Bo nie tylko odbędzie się festiwal ludowy białoruski, ale także zaplanowano tańczyć „belgijkę” pod miejskim ratuszem. Czyż to nie piękne w 80 rocznice II WŚ? – oburza się Artur Żukowski, radny z Bielska Podlaskiego.

Ludzie opanujcie się !, czy data 1 września 1939r. jest tak ,,atrakcyjna,, żeby organizować festyn ?! , skoro tak to ,,bawiąc,, się uczcijcie tych pomordowanych, w Grodnie, Lerypolu, Brzostowicy małej, Stołpcach, Niznem, Kołdyczewie, pomordowanym w obozach smierci , na wszystkich frontach 2 wojny światowej, i nie zapomnijcie uczcić swoich bohaterów z 30 dywizji grenadierów SS !!!! Białoruskiej dywizji !!! ( wikipedia ), Mam nadzieję że Bóg wam to wybaczy ! ,,miłej,, zabawy ! i oby nikt nigdy nie tańczył ani śpiewał na waszych grobach, a je uszanował !!!!” – a tak skomentował pomysł z festynem na oficjalnym fanpage Urzędu Miejskiego w Bielsku Podlaskim jeden z mieszkańców.

Smaczku sprawie dodaje fakt, że impreza jest sponsorowana ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Co może dziwić tym bardziej, że także przedstawiciele polskiego rządu krytycznie odnosili się do sposobu „świętowania” wybuchu II wojny światowej przez prezydent Gdańska. Tymczasem na lokalnym podwórku, gdzie wiceministrem tego resortu jest polityk z naszego regionu, festyn jest tłumaczony inaczej.

- Informujemy, że w programie zadania przesłanym do MSWiA organizator nie wskazywał, aby festyn miał nawiązywać do rocznicy wybuchu II Wojny Światowej – wyjaśniło MSWiA w odpowiedzi na pytanie skierowane przez naszą redakcję.

Niezależnie od takiego tłumaczenia, chyba wszystkim w Polsce data 1 września kojarzy się jednoznacznie i wszelkie inicjatywy – kulturalne, społeczne, czy sportowe, które odbywają się w takiej dacie, raczej mają na uwadze rocznicę wybuchu II wojny światowej. Podobnie odbiera to również część mieszkańców Bielska Podlaskiego. Ocenę organizowania wesołych festynów w dniu 80. rocznicy najtragiczniejszych zdarzeń w dziejach współczesnego świata zostawiamy opinii czytelników.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: Facebook/ Urząd Miasta Bielsk Podlaski)

Reklama

Radosny festyn ludowy 1 września w Bielsku Podlaskim komentarze opinie

  • gość 2019-09-01 08:25:34

    A "Polskie Termopile -Bitwa pod Hodowem-Husaria kontra Tatarzy" ? 1 września i taka sytuacja w Białymstoku już nie razi?

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama