Wiadomości, Rafał Gaweł miał zakaz opuszczania kraju - zdjęcie, fotografia

Były dyrektor Teatru TrzyRzecze w Białymstoku sam sobie funduje dodatkowe kłopoty. Rafał Gaweł skazany prawomocnym wyrokiem sądu na dwa lata pozbawienia wolności za oszustwa i wyłudzanie dotacji, miał zakaz opuszczania kraju, a mimo to wyjechał. Prokuratura wystosowała na razie za nim krajowy list gończy, ponieważ prowadzi jeszcze inne postępowania.

Jak już informowaliśmy na naszych łamach, Rafał Gaweł wyjechał z Polski. Udał się do Norwegii, gdzie – jak poinformował – ubiega się o azyl polityczny, ponieważ jego zdaniem jest w Polsce prześladowany z powodów politycznych, jak i zemsty na nim polskiego wymiaru sprawiedliwości. Tyle, że Rafał Gaweł nie miał prawa opuszczać naszego kraju, ponieważ wcześniej zastosowano wobec niego dozór policyjny, jak też i zakaz opuszczania kraju.

Nasza redakcja jako pierwsza informowała o tym, że taka sytuacja miała miejsce i jako pierwsi informowaliśmy również, że w związku z brakiem współpracy z Prokuraturą wobec innych podejrzeń, które ciążą na Rafale Gawle, został wystawiony za nim krajowy list gończy. Sam skazany w rozmowie z naszą redakcją zaprzeczał tej sytuacji, groził również pozwami za publikowanie takich informacji na jego temat – dodajmy prawdziwych informacji. Ale faktem jest, że list gończy został wystawiony, jak i to, że wcześniej były zastosowane środki zapobiegawcze wobec Rafała Gawła. Potwierdza to rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Białymstoku także w odpowiedzi na pytanie od redakcji portalu Norwegia1.pl.

W odpowiedzi na Pańskie pismo z dnia 24 kwietnia 2019 r. uprzejmie informuję, iż za wymienionym podejrzanym Prokuratura Okręgowa w Białymstoku wystosowała list gończy, w związku z toczącym się śledztwem PO I Ds. 5.2016. Było to spowodowane faktem, że wobec podejrzanego stosowano wcześniej środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju, do których to środków podejrzany nie zastosował się. List gończy nie był dotychczas publikowany” – przekazał w odpowiedzi na pytanie portalu Łukasz Janyst, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

Rzecznik przekazał również, że w sprawie doprowadzenia skazanego na dwa lata więzienia do odbycia orzeczonej kary musi wypowiedzieć się sąd. Z tego względu zwrócimy się jeszcze dziś do Sądu Okręgowego w Białymstoku z pytaniem, czy zostanie za Rafałem Gawłem wystosowany europejski nakaz aresztowania (ENA), albo czy już taki dokument został wystawiony.

Jeśli ENA zostanie wystawiony, służby mundurowe Norwegii najprawdopodobniej będą musiały podjąć czynności wobec Rafała Gawła. Wyjaśniamy w tym miejscu, że co prawda Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale godzi się na dostosowywanie swoich praw do wymogów unijnych. Decyzja Rady w sprawie ENA między UE a Królestwem Norwegii została zawarta jeszcze w 2006 roku. W każdym razie fakt opuszczenia kraju w sytuacji, kiedy toczy się postępowanie Prokuratury, a samemu Gawłowi nie wolno było tego robić, może rodzić dla niego dodatkowe konsekwencje prawne.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: Piotr Walczak)

Rafał Gaweł miał zakaz opuszczania kraju komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama