16°C rozproszone chmury

Rail Baltica - kolejny etap. W półtorej godziny do Suwałk przez Ełk

Wiadomości, Baltica kolejny półtorej godziny Suwałk przez - zdjęcie, fotografia

Rozpoczęła się modernizacja linii kolejowej na trasie Białystok - Ełk. To kolejny krok w drodze do modernizacji kolejnej części Rail Baltica w naszym regionie.

Rail Baltica czyli linia E75 to trasa kolejowa łącząca Warszawę z Tallinem przez Kowno i Rygę. Ma ona łączyć kraje bałtyckie z pozostałymi krajami Unii Europejskiej. PKP Polskie Linie Kolejowe właśnie ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla odcinka Białystok – Ełk. Dzięki niej ma powstać drugi tor zwiekszający zarówno szybkość jak i przepustowość (budowa nowych torów, wymiana starego torowiska, które pozwolą zwiększyć szybkość do 160 km/h). Dodatkowo powstanie też kilka bezkolizyjnych skrzyżowań. Wszystko to pozwoli to nie tylko skrócić czas podróży ale również liczbę połączeń między Ełkiem a Białymstokiem. Wyremontowane zostaną także dworce: Białystok Starosielce, Knyszyn, Mońki, Osowiec, Grajewo, Prostki i Ełk oraz przystanki: Białystok Bacieczki, Fasty, Dobrzyniewo Duże, Borsukówka, Zastocze, Czechowizna, Goniądz, Podlasek, Ruda, Lipińskie Małe i Ełk Szyba Wschód. Po zakończeniu inwestycji przejazd na trasie Białystok - Ełk - Suwałki skrócony zostanie do 1,5 godziny.

Dalsze kroki to modernizacja trasy Białystok - Suwałki - Trakiszki.

Realizacja robót budowlanych zaplanowana jest na lata 2020-2023. Wartość całej inwestycji to 2,5 mld zł. Projekt ubiega się o dofinansowanie w ramach trzeciego naboru instrumentu finansowego "Łącząc Europę".

(AR/ Foto: BI-Foto)


Rail Baltica - kolejny etap. W półtorej godziny do Suwałk przez Ełk komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl