Gospodarka, Razem można więcej regiony powinny uczyć - zdjęcie, fotografia

Kilkanaście firm z województwa podlaskiego bierze udział w Międzynarodowych Targach Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych Warsaw Industry Week. To już kolejna edycja tej imprezy, odbywającej się od 2016 roku w halach Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie koło Warszawy. Są tu wystawcy nie tylko z Polski, ale i innych krajów europejskich czy nawet azjatyckich - łącznie jest ich blisko 360, a ponadto przeszło 10 tysięcy odwiedzających. Jednak tylko podmioty z naszego regionu postawiły na wspólną, tak dużą ekspozycję - stoisko ze stanowiskami dla poszczególnych przedsiębiorstw liczy prawie 600 metrów kwadratowych. Podlaskie firmy poszukują tutaj partnerów biznesowych, kontrahentów, kooperantów. Liczą, że odbyte rozmowy przełożą się wkrótce na poważne negocjacje.

Bez najmniejszych kompleksów prezentują swoje produkty i usługi obok znanych koncernów. Na wspólnym stoisku, wraz z Klastrem Obróbki Metali, wywodzącym się z Białegostoku, dominują przedsiębiorcy z województwa podlaskiego, choć dołączyli też i z innych regionów.

Oto oni: Alnea (Warszawa), Automatic Letter Bender (Białystok), PPH Demex (Augustów), Darmet (Białystok), D-Tech (Białystok), Alex Electro (Białystok), Global Technik (Bydgoszcz), Jazon (Białystok), Kuka (Warszawa), Lean Systems (Wasilków), Moose (Białystok), Neotech (Białystok), Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna (Suwałki), Szatkowski (Bydgoszcz), Technology Applied (Białystok), Tock Automatyka (Białystok), Uibs Teamwork (Gliwice), Warszawskie Zakłady Mechaniczne PZL WZM (Jawczyce), Zakrem (Grajewo).

Dlaczego o tym piszemy? Choćby dlatego, by pokazać, że Podlasie jest nie tylko zielone, ale i innowacyjne. Wśród powyższych podmiotów są rodzynki, które technologicznie nie odbiegają od zachodniej konkurencji albo takie, które coraz śmielej wchodzą na zagraniczne rynki. Rozwijają się, tworząc kolejne miejsca pracy, a płacąc podatki w regionie, właśnie tu zostawiają pieniądze. Warto to podkreślać, by budować obraz Polski Wschodniej nie tylko w kategorii rolnictwa. O jakimkolwiek zacofaniu nie ma mowy.

Z tego co wiem, mamy największą kolektywną prezentację na targach WIW 2019, zarówno w koncentracji geograficznej, jak i branżowej, zrzeszającej  firmy określonego profilu - stwierdza w rozmowie z naszą redakcją Janusz Poulakowski, dyrektor Biura klastra Obróbki Metali, odpowiedzialny za internacjonalizację. - Cieszy to, że na tle Polski Podlasie odznacza się i zdolnościami aktywizacji na polu gospodarczym, jaki i posiadanym potencjałem technologicznym. Obrany kilka lat temu model promocji w ramach klastra działa, zaczyna przynosić wymierne korzyści, a dzięki możliwemu wsparciu działań z naszego samorządu możemy robić to szybciej i skuteczniej.

Zaznaczmy, że firmy uczestniczące w prezentacji z inicjatywy KOM mają wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, ich wystąpienie jest współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Według Poulakowskiego powinnością aktywnych organizacji i firm jest udział w tego typu imprezach. Dlatego, by być na bieżąco ze zmianami i nowinkami - tymi technologicznymi i tymi "miękkimi" w naszej przemysłowej. Targi to doskonały warsztat i poligon, aby się z nimi zapoznać.

Oczywiście przede wszystkim szukamy zleceń kooperacyjnych dla klastrowiczów, promujemy ich produkty i usługi, jako koordynator szukamy też instytucjonalnych partnerów do współpracy przy projektach rozwojowych - relacjonuje dyrektor.

Odnosi się przy tym do inicjatywy wystawienia się grupy przedsiębiorców.

Razem można więcej. Może to brzmi jak banał dobrze wyglądający na folderach, jednak jesteśmy żywym dowodem na to, że taka forma  współpracy jest skuteczna. W ciągu ostatnich kilku lat lat zrobiliśmy sporo dużych kroków do przodu. Mam na myśli klaster jako całą grupę przedsiębiorców. W grupie tworzymy inną siłę oddziaływania, jeśli chodzi o potencjał technologiczny, ofertę, widoczność i rozpoznawalność. Coraz częściej trafiają do nas propozycje współpracy z zagranicznych organizacji - tłumaczy.

Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych Warsaw Industry Week rozpoczęły się w środę, 13 listopada. Potrwają do piątku, 15 listopada. W najbliższym czasie przedstawimy komentarze i opinie podlaskich, w tym białostockich firm, które na tej imprezie szukają nowych zleceń czy zamówień.

(Piotr Walczak)

Razem można więcej. Inne regiony powinny się od nas uczyć komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama