4°C bezchmurnie

Reforma Gowina szkodliwa dla białostockich uczelni

Wiadomości, Reforma Gowina szkodliwa białostockich uczelni - zdjęcie, fotografia

Tak uważają działacze partii Razem z województwa podlaskiego. Poparli oni protest związków zawodowych, który zorganizowany został kilka dni temu w sprzeciwie do wprowadzanych zmian w szkolnictwie wyższym. Według nich reforma Jarosława Gowina jest szczególnie krzywdząca dla takich ośrodków naukowych jak Białystok - jej wdrożenie grozi w dalszej perspektywie całkowitym zniknięciem Uniwersytetu w Białymstoku czy Politechniki Białostockiej. Przeciwnicy ustawy 2.0 podnoszą, że faworyzuje ona duże ośrodki naukowe takich miastach, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław.

- Projekt ten nie oferuje żadnych realnych odpowiedzi na istniejące patologie; jednocześnie stwarza zagrożenie pojawienia się nowych problemów. Zamiast konkretnych mechanizmów podnoszenia jakości kształcenia, dostajemy ograniczenie dostępu do studiów. Zamiast wsparcia interdyscyplinarnych badań oraz niezależności naukowej - jeszcze większe uzależnienie od kaprysów lokalnych polityków i przedsiębiorców. Zamiast stabilności zatrudnienia - jeszcze większą konkurencję w walce o zasoby i niskie pensje. Zamiast zwiększenia transparentności oraz wewnętrznej demokracji na uczelniach - jeszcze więcej mechanizmów utrwalających obecny skostniały system feudalny - czytamy w przesłanym naszej redakcji stanowisku partii Razem.

Justyna Rembiszewska, rzeczniczka okręgu podlaskiego, stwierdza, że uczelnia wyższa to nie tylko szkoła, ale również ośrodek kultury i niezwykle istotny czynnik rozwoju gospodarczego danego regionu.

Zdaniem przedstawicieli wspomnianego ugrupowania, rolą państwa nie jest hodowanie przyszłych noblistów w kilku elitarnych jednostkach naukowych, ale dbanie o dobrobyt całego społeczeństwa i zapewnienie dostępu do nauki wszystkim, a nie tylko elitom mieszkającym w wielkich aglomeracjach lub mogącym pozwolić sobie na wyjazd na studia.

- To właśnie w województwach nazywanych "Polską B" uniwersytety i inne uczelnie wyższe pełnią najważniejszą funkcję kulturotwórczą i gospodarczą. Zaniedbanie rozwoju mniejszych ośrodków akademickich, a wręcz skazywanie ich na regres, to realna krzywda wyrządzana społecznościom lokalnym - podnoszą członkowie Razem. - Degradacja, likwidacja czy łączenie mniejszych uczelni oznacza jeszcze większy odpływ młodych ludzi z regionów, które również obecnie cierpią z powodu tak zwanego "drenażu mózgów". Już teraz - w wyniku działań rządu Platformy Obywatelskiej - nieproporcjonalnie wysokie środki finansowe kierowane są do kilku uczelni w Polsce, a nierówności pogłębiają się. Nie pozwólmy, żeby ten niesprawiedliwy proces się nasilał i dotknął nasz region, który według Biura Analiz Sejmowych, po wdrożeniu ustawy Jarosława Gowina ma zostać pozbawiony uczelni o randze uniwersytetu.

Przypomnijmy, że związkowcy, ale i niezrzeszeni w związkach zawodowych pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku nie zgadzają się z założeniami pomysłu ministra szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Chodzi przede wszystkim o planowane połączenie niektórych uczelni. Sprzeciw budzi przede wszystkim zamiar całkowitej zmiany sposobu zarządzania uczelniami, co w efekcie miałoby spowodować likwidację uczelnianej samorządności. Niepokoi zaplanowany w ustawie scentralizowany system zarządzania, a także niezwykle restrykcyjne kryteria oceniania pracy naukowej i dydaktycznej.

Pracownicy uczelni boją się zwolnień, szczególnie ci zatrudnieni w administracji. Niektórzy szacują, że w wyniku połączenia pracę może stracić nawet do 30 proc. kadry.

Rozmawialiśmy z jednym z wykładowców z UwB, który chce pozostać anonimowy. On akurat nie obawia się utraty pracy, ale jasno daje do zrozumienia, że w murach białostockiego uniwersytetu czuć niepewność, a przy ewentualnym łączeniu tak dużych podmiotów z pewnością nie obejdzie się bez zamieszania. Prawdopodobnie zniknąłby - przykładowo - Wydział Ekonomii i Zarządzania UwB w takiej formie jak funkcjonuje obecnie i o ile ekonomia zostałaby w starym miejscu, to już zarządzanie zostałoby przeniesione do Kleosina, gdzie znajduje się teraz Wydział Inżynierii Zarządzania PB.

- W cięciach kadrowych wśród pracowników administracyjnych i biurowych nie doszukiwałbym się jakiejś ogromnej skali. Z tego co wiem, na obu uczelniach już teraz prowadzone są zabiegi, by na emerytury poodchodzili ci, co nabyli do tego prawa lub stanie się tak w najbliższej przyszłości - stwierdził.

Przeciwko zmianom protesty odbywają się w całej Polsce, w czym biorą udział również studenci. Na przykład w jednym z budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego odbywa się strajk okupacyjny, a organizatorzy zapowiadają, że potrwa jeszcze kilka dni.

(Piotr Walczak / Foto: ASM))


Reforma Gowina szkodliwa dla białostockich uczelni komentarze opinie

  • student - niezalogowany 2018-06-12 12:36:25

    Poparcie protestu przez towarzyszy z Razem może w tym przypadku zadziałać jak pocałunek śmierci i tylko przyspieszyć prace nad ustawą. W ten sposób tylko szkodzą całej sprawie, w którą zaangażowane są związki zawodowe.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl