-4°C bezchmurnie

Robert Żyliński chce zostać marszałkiem województwa

Wiadomości, Robert Żyliński zostać marszałkiem województwa - zdjęcie, fotografia

Mądre zbudowanie nowej strategii województwa dla perspektywy unijnej 2021-2027, Białystok – strefa rozwoju oraz odbudowa systemu kształcenia zawodowego – to filary programu, z którym do wyborów chce iść Robert Żyliński. Jednocześnie przekazuje on w kampanii wyborczej, że chce zostać marszałkiem województwa.

- Budowa strategii to bez wątpienia najważniejsze zadanie nowego Sejmiku. Środków unijnych będzie mniej, a z powodu przemian politycznych w naszym kraju spekuluje się, że część z nich może być zamrożona. Dlatego tak ważne będzie przygotowanie się do nowego rozdania. To w oparciu o te środki w głównej mierze będziemy zmieniać nasz region – tłumaczy Robert Żyliński

Kluczem do powstania strategii – zdaniem Żylińskiego - powinny być konsultacje społeczne. Jednak nie w formie pozorowanej, trwającej krótki okres i składającej się z kilku spotkań. Co więcej już teraz trzeba założyć, że dokument ten powinien być okresowo ewaluowany i aktualizowany, tak by nadążyć za zmieniającą się rzeczywistością.

- Nie wykluczam, że konsultacje powinny trwać nawet rok. Tak by naprawdę każda z grup społecznych mogła się w nich wypowiedzieć. Wtedy unikniemy błędów z tworzonej ostatnio strategii, w której powstało wiele zapisów mocno na wyrost, bez uwzględnienia zmieniających realiów – dodaje.

Drugi z elementów programu zakłada, że Białystok powinien w większym stopniu niż obecnie oddziaływać na region. To w stolicy województwa są najlepsze uczelnie wyższe, najważniejsze jednostki kultury, najlepsze placówki medyczne, czy wreszcie siedziby najważniejszych urzędów. Tu swoje siedziby ma najwięcej firm, to w tym mieście gromadzi się największy potencjał ludzki. To wszystko trzeba wykorzystać. 

- Nie mamy szans ścigać się z Warszawą, Poznaniem, czy Krakowem. Możemy jednak stworzyć miasto, które da impuls regionowi do pozytywnych zmian zarówno gospodarczych, jak i społecznych.

Dla rozwoju lokalnej gospodarki najważniejsza jest odbudowa kształcenia zawodowego. Paradoks naszych czasów: szkoły zawodowe gwarantują stabilniejszą karierę zawodową niż ukończenie studiów, a mimo wszystko do tych pierwszych nadal garnie się zbyt mało chętnych.

- Wydaje mi się, że to już ostatni dzwonek naszej podlaskiej gospodarki. Firmy chcąc utrzymać się na rynku, ściągają pracowników ze Wschodu. To jednak nie daje im gwarancji snucia długotrwałych planów. Jeżeli sami będziemy umieli wykształcić fachowców, to nasze firmy będą mogły myśleć o stabilizacji, zwiększeniu produkcji, rozwoju, czy potem o innowacjach. Z tego zrodzą się większe podatki. Poza tym nasze dzieci nie będą musiały za pracą jeździć po świecie, bo tu ją znajdą – tłumaczy Żyliński.

I dodaje na koniec, że ocena tego jak wykonaliśmy te zadania, przyjdzie szybciej niż się spodziewamy. Kiedy tylko skończą się środki unijne na politykę spójności, bardzo szybko przekonamy się, czy to co zrobiliśmy dziś, było dobre dla regionu. Czy damy radę utrzymać się z podatków?

Robert Żyliński (44 lata) jest CEO Instytutu Doradztwa Inwestycyjnego, którego zadania polegają na wspieraniu małych i średnich firmy w procesach inwestycjach. To także swoisty pomost dla przedsiębiorców szukających współpracy z potentatami w swoich branżach. Jeszcze niedawno był prezesem Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, czyniąc z niej jedną z najprężniej rozwijających się specstref w kraju. W przeciągu kilku lat zaprosił do zainwestowania na Podlasiu kilkadziesiąt firm, które stworzyły kilka tysięcy miejsc pracy.

Żyliński jest jedynką PSL w okręgu 1 (miasto Białystok) w wyborach do Sejmiku Województwa Podlaskiego.

(WW)


Robert Żyliński chce zostać marszałkiem województwa komentarze opinie

  • gość 2018-09-12 11:19:46

    Po prostu geniusz

  • Gość - niezalogowany 2018-09-12 21:21:53

    Zostawił też żonę dla kochanki, obecnie jego konkubiny. Warto wspomnieć że kochanka była jego specjalistką od PR i najprawdopodobniej współpraca zaowocowała romansem. Kochaś zostawił żonę z malutkim dzieckiem.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl