Gospodarka, Rolnicy czerwca otrzymują zapłaty mleko Poszedł prezesa - zdjęcie, fotografia

Rolnicy wystarczająco długo czekają na należne im zapłaty za mleko. Spółdzielnia mleczarska Bielmlek w Bielsku Podlaskim podchodzi do całej sprawy nadwyraz niepoważnie. Brak rozmów z prezesem, brak rozmów z radą nadzorczą i w końcu też brak pieniędzy za dostarczone mleko. To wystarczyło, aby radni województwa podlaskiego napisali list do prezesa PiS.

Rolnicy też mają rachunki do zapłacenia i też potrzebują normalnie funkcjonować – przekonywali w miniony poniedziałek na konferencji prasowej radni wojewódzcy z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Problem zaś polega na tym, że nie wszyscy rolnicy mogą normalnie funkcjonować z powodu braku zapłaty za dostarczone mleko. Zaległości są z czerwca i lipca. Nie wiadomo również kiedy i czy w ogóle pojawi się zapłata. Wszystko co rolnicy usłyszeli do tej pory, a właściwie przeczytali, to treść SMS-a, że niedługo zobowiązania finansowe będą uregulowane, a kłopoty finansowe wynikają z próby wrogiego przejęcia firmy.

- Chcemy wezwać rząd polski. Ostatnio słyszymy, i minister rolnictwa, pan Jan Krzysztof Ardanowski, pan prezes Prawa i Sprawiedliwości odnosi się na wielu spotkaniach i piknikach, jak ta sytuacja w rolnictwie jest dobra. A jak jest naprawdę, to najlepszym przykładem są rolnicy, którzy dostarczają mleko do spółdzielni Bielmlek w Bielsku Podlaskim, którą zarządza w sposób bezpośredni lub pośredni od 20 lat były wiceminister, sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa i cały czas też senator Prawa i Sprawiedliwości, pan Tadeusz Romańczuk – mówił w poniedziałek radny wojewódzki i jednocześnie szef regionalnych struktur PSL Stefan Krajewski.

To w zasadzie wystarczyło, aby napisać list do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. I taki właśnie list został już wysłany. Choć list, którego pełną treść można zobaczyć w załączniku zamieszczonym bezpośrednio pod artykułem, odnosi się do sytuacji rolników jako takiej, mowa w nim również o tej szczególnej sytuacji podlaskich dostawców mleka, którym Bielmlek zalega z zapłatą. Chodzić może nawet o około 900 producentów mleka.

Części rolników czekanie na pieniądze się nie podoba, więc swoje mleko zaczęli dostarczać do innych spółdzielni mleczarskich. Tam, gdzie nie ma kłopotów z płatnościami. Faktem jest, że Tadeusz Romańczuk, wrócił do zarządzania zadłużoną spółdzielnią po tym, gdy przestał być wiceministrem rolnictwa w rządzie PiS, ale nie spotkał się z rolnikami, którzy pierwszy raz tłumnie zjawili się pod siedzibą mleczarni na koniec lipca. Jak przekazano – źle się poczuł i pojechał do szpitala.

Rolnikom obiecano, że za dostarczone mleko zaczną dostawać pieniądze od 9 sierpnia. Tymczasem takie środki nie zostały uruchomione, a rolnicy zdenerwowani czekaniem – jak pisaliśmy – zaczęli omijać Bielmlek szerokim łukiem, dostarczając mleko gdzie indziej. To nie wróży dobrze spółdzielni mleczarskiej z Bielska Podlaskiego, której zadłużenie liczy się obecnie w milionach. Tylko czy napisanie listu do prezesa PiS pozwoli zmienić tę sytuację?

(Cezarion/ Foto: powiatbielski.pl)

Reklama

Rolnicy od czerwca nie otrzymują zapłaty za mleko. Poszedł list do prezesa komentarze opinie

  • gość 2019-08-13 16:45:47

    gdzie ten załącznik?

  • gość 2019-08-14 07:42:52

    Jak takie rzeczy się dzieją to znak, że Prezes i cała Rada coś kombinują W Białymstoku Prezydent podobnie robi z kierowcami autobusów. Znaczy będą zmiany.

  • gość 2019-08-17 17:05:26

    to już jakaś większa defraudacja środków, niebawem mleczarnię w Bielsku Podlaskim ponownie przejmie SM MLEKOVITA przypadek nie sądzę

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama