Wiadomości, Rowerzyści chcą całorocznego BiKeRa - zdjęcie, fotografia

BiKeRem można jeździć po Białymstoku od kwietnia do końca listopada. W pozostałych miesiącach rowery przechodzą serwisowanie. Jednak stowarzyszenie Rowerowy Białystok uważa, że przyszła pora na to, aby sprawić, żeby BiKeRami dało się jeździć przez wszystkie 12 miesięcy w roku.

Jak wiadomo już powszechnie, bo widać to gołym okiem, po Białymstoku porusza się z roku na rok coraz więcej rowerzystów. Ludzie jeżdżą swoimi jednośladami i chętnie też korzystają z miejskiego systemu rowerowego BiKeR. Z rankingu, który publikowaliśmy na naszych łamach kilka tygodni temu wynika, że takim wypożyczonym rowerem jeździ nawet co czwarty mieszkaniec miasta. O niesłabnącej popularności tego systemu świadczy także zwiększająca się z roku na rok ilość stacji, jak również ilości rowerów – w tym tandemów oraz rowerków dziecięcych.

Tyle tylko, że rowerem wciąż po Białymstoku nie da się jeździć cały czas. W okresie zimowym, kiedy spadnie śnieg, drogi rowerowe wciąż pozostają nieodśnieżone. Mimo, że rowerzyści apelowali do władz Białegostoku o podpisanie umowy na usługi zimowego oczyszczania miasta także na ścieżkach rowerowych, nic to nie dało. Jak dotąd nie przyniosło to żadnego efektu. Władze tłumaczą swoją postawę tym, że jest za drogo i nie ma odpowiedniego sprzętu do odśnieżania ścieżek rowerowych. Kilka lat temu urzędnicy w ogóle wpadli na pomysł, aby zimą na drogach dla rowerów zorganizować trasy narciarskie. Pomysł ten jednak skutecznie wybiła z głowy Policja, która wyjaśniła, że droga dla rowerów – jak sama nazwa wskazuje – jest dla rowerów i nikt inny po niej jeździć nie ma prawa.

Niezależnie od tego Stowarzyszenie Rowerowy Białystok wyszło z propozycją, aby władze Białegostoku podeszły do nowego przetargu na usługi miejskiego systemu rowerowego nieco inaczej niż dotychczas. Wystosowane zostało pismo do prezydenta Białegostoku, aby przy kolejnym przetargu zawarł umowę z operatorem na wypożyczenia rowerów już przez wszystkie 12 miesięcy w roku. Pomysł pojawia się odpowiednio wcześniej, ponieważ z końcem 2019 roku kończy się także dotychczas obowiązująca umowa z firmą Nextbike, operatorem BiKeRa.

Rok 2019 jest ostatnim rokiem obowiązującej umowy z firmą NextBike na obsługę systemu rowerów miejskich BiKeR. W związku z powyższym zgłaszamy swoje uwagi do zbliżającego się przetargu na obsługę systemu po 2019 roku - zwracamy się z prośbą o uczynienie roweru miejskiego całorocznym.

Publiczny system rowerów miejskich jest środkiem komunikacji miejskiej. Zdrowym, ekologicznym, pod pewnymi względami także bardzo wygodnym i elastycznym. Nie wykorzystujemy jednak w pełni jego potencjału, gdy jest on czynny jedynie przez 2/3 roku. W Strategii Rozwoju Miasta Białegostoku na lata 2011 - 2020 jako jeden z priorytetów widnieje: “Tworzenie efektywnego systemu komunikacyjnego Miasta z dużym udziałem transportu zbiorowego oraz ruchu rowerowego.”. Jeżeli chcemy uczynić Białystok miastem zrównoważonym i ekologicznym, gdzie mieszkańcy ograniczają użycie aut, musimy uczynić rower publiczny całorocznym środkiem transportu. Białostoczanin, który skuszony alternatywami pozbędzie się własnego auta, w miesiącach zimowych zostanie skazany jedynie na autobusy i stosunkowo drogie taksówki. Tymczasem autobus, jeżeli nie możemy się później z niego przesiąść na rower publiczny, również znacząco traci na atrakcyjności. Zima nie jest przeszkodą dla osób poruszających się rowerami, tym bardziej że rower „odpala” w każdej temperaturze, a każda kolejna zima jest coraz łagodniejsza.

Większość systemów rowerów miejskich w Unii Europejskiej to systemy całoroczne. Także w Polsce są lub powstają już takie systemy. Kraków, Trójmiasto i Wrocław mają już całoroczny rower miejski, Poznań będzie go miał od 2020 roku. Ale nawet w miastach, gdzie system ten nie jest jeszcze wprowadzony, rower miejski funkcjonuje o miesiąc dłużej, bo od początku marca (Warszawa, Szczecin, Bydgoszcz, Gliwice, Łódź, Lublin), podczas gdy w Białymstoku z nieokreślonych powodów dopiero od kwietnia. Białostoczanie co roku udowadniają, że BiKeR ma sens. I ten sens będzie miał także w chłodniejszych miesiącach.

Ważnym jest, aby wydłużyć okres funkcjonowania systemu BiKeR już od tegorocznego przetargu, ponieważ jego wynik zacementuje system na najbliższe 3 lata. Jeżeli to zlekceważymy, wówczas aż o 3 lata opóźnimy wprowadzenie narzędzia mającego na celu przekonanie białostoczan do rezygnacji z samochodów.

Prosimy o odpowiedź na naszego maila z Państwa stanowiskiem i uwagami lub pytaniami. Chętnie podzielimy się z Państwem naszą wiedzą i doświadczeniami, zależy nam bowiem, żeby białostocki system rowerów miejskich jak najlepiej służył mieszkańcom” – tak brzmi całość petycji, jaka wpłynęła już do prezydenta Białegostoku.

Być może prezydent skorzysta z takiej pomocy, a przynajmniej powinien ją rozważyć, ponieważ wciąż nie powołał do życia oficera rowerowego, którego powołanie w Białymstoku sam zapowiadał. Stowarzyszenie Rowerowy Białystok przekazywało również swoje uwagi co do istniejącej oraz planowanej infrastruktury dla rowerzystów. Ale w białostockim magistracie nie ma za bardzo chętnych do analizy zgłoszonych uwag i wszystko zostało jedynie pozgłaszane na papierze.

Jak prezydent ustosunkuje się do możliwości uruchomienia od przyszłego roku całorocznych BiKeRów jeszcze nie wiadomo. Sprawa i pomysł są świeże , a urzędnicy raczej nie należą do grona pracowników, którzy szybko załatwiają sprawy – zwłaszcza tego rodzaju. Jest też pytanie, czy operator da radę uporać się z serwisowaniem rowerów w okresie zimowym. Ale skoro w innych miastach się dało, powinno się dać także w Białymstoku.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: bialystok.pl)

Rowerzyści chcą całorocznego BiKeRa komentarze opinie

  • gość 2019-07-05 10:36:09

    Do tego dołożyć obowiązkowy egzamin ze znajomości Kodeksu Ruchu Drogowego, obowiązkowe OC, i karę za jazdę po chodniku 5000 PLN. I niech se jeżdżą. Nawet po zaspach.

  • gość 2019-07-05 16:20:37

    Długo nad tym myślałeś ?

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama