Rozpoczęła się budowa jedynej takiej zagrody w Puszczy Knyszyńskiej

Wiadomości, Rozpoczęła budowa jedynej takiej zagrody Puszczy Knyszyńskiej - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 4
  • Fotka nr 1 z 4
  • Fotka nr 2 z 4
  • Fotka nr 3 z 4

1 czerwca ruszyła budowa niezwykłego miejsca, które ma szanse stać się prawdziwą perełką na turystycznej mapie Polski. Mowa o zagrodzie pokazowej żubrów w Puszczy Knyszyńskiej.

- Właśnie skończyliśmy uzgadnianie niezbędnych dokumentów i możemy startować z budową. Prace przygotowawcze trwały aż cztery lata, ale ten etap inwestycji mamy za sobą. Teraz przed nami ogromne wyzwanie, czyli budowa tego niezwykłego miejsca Zagroda powstanie w Nadleśnictwie Supraśl – zapowiada Andrzej Nowak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Profesor Marcin Smoleński z Politechniki Białostockiej zaproponował na lokalizację zagrody rejon Kopnej Góry. Przy tej okazji będzie można wykorzystać potencjał istniejącego już tam i znanego Arboretum. Obecnie w pobliżu tego miejsca istnieje też doskonała infrastruktura turystyczna: strefy piknikowe, ścieżki edukacyjne, wygodne parkingi. Jest też wiele innych, godnych polecenia atrakcji turystycznych, np. muzeum Puszczy Knyszyńskiej, Cmentarz Powstańców Listopadowych z 1831 r czy izba edukacyjna.

Na temat propozycji lokalizacji wypowiedziała się pozytywnie profesor Wanda Olech – Piasecka – dziekan Wydziału Nauki o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jej zdaniem – zarówno umiejscowienie zagrody, jak i jej planowana wielkość daje gwarancję właściwych warunków przebywania tam stada żubrów.

- Konsultacje w tej sprawie prowadziliśmy zresztą od kilku lat. Uwzględniliśmy w nich zarówno wymagania środowiskowe żubrów, aspekty edukacyjno-dydaktyczne oraz związany z tym miejscem rozwój turystyki regionu. O opinie na ten temat prosiliśmy środowiska weterynaryjne, pracowników naukowych (SGGW), leśników – dodaje dyrektor Nowak.

Zagroda pokazowa w Kopnej Górze będzie przedsięwzięciem edukacyjno-turystycznym. Zamieszka w niej już za dwa lata kilkanaście żubrów. Obiekt powstanie na terenie byłej składnicy drewna. Jest realizowany w ramach „Kompleksowego projektu ochrony żubrów przez Lasy Państwowe” finansowanego w ramach Funduszu Leśnego, przy udziale środków zewnętrznych.

- Prace budowlane startują już za trzy dni (w piątek, 1 czerwca). Do końca tego roku, w ramach pierwszego etapu inwestycji powstaną: drogi techniczne i ciągi piesze (alejki spacerowe). Całość zostanie też ogrodzona. Powierzchnia zagrody wraz z całą infrastrukturą, to blisko 20 hektarów. Podczas prac przygotowawczych trzeba będzie oczyścić z drzew około 3 hektarów obecnego lasu. Ponieważ właśnie zaczął się sezon turystyczny, będziemy pracować tak, żeby jak najmniej zakłócić spokój wypoczywających w tym miejscu turystów. Może jednak zdarzyć się, że turyści spotkają w lesie ekipy robotników leśnych, w tym miejscu prosimy o wyrozumiałość – tworzymy miejsce, w którym żubry będą czuć się jak w domu, planowane wycinki to wymagane absolutne minimum, jakie musimy zrobić dla stworzenia zwierzętom komfortowych warunków życia w tym niezwykłym  miejscu – mówi Adam Kwiatkowski, naczelnik Wydziału Ochrony Zasobów Przyrodniczych w RDLP Białystok.

Docelowo na zagrodę składać się będą (oprócz realizowanych w tym roku inwestycji): brama wjazdowa, stodoły, wiaty, wieża widokowa przy polanie, zagrody kwarantannowe, szamba, wodopój (poidła), paśnik z cielętnikiem i wodopojem, paśnik przy polanie, kładki, kąpielisko piaskowe, odłownia i inna, drobna infrastruktura. Planowany termin zakończenia budowy: 2020 rok. W zagrodzie zamieszka 10 żubrów. Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 17 milionów złotych.

(Źródło: bialystok.lasy.gov.pl/ oprac. Cezarion/ Foto: Barbara Aleksiejuk, Nadleśnictwo Supraśl)

Rozpoczęła się budowa jedynej takiej zagrody w Puszczy Knyszyńskiej komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama