Rozpoczęła się cisza wyborcza. Będzie trwała do zamknięcia ostatniego lokalu wyborczego

Dobiegła końca kampania wyborcza przed niedzielnymi (26.05) wyborami do Parlamentu Europejskiego. Cisza wyborcza rozpoczęła się na 24 godziny przed dniem głosowania, czyli o północy z piątku na sobotę (24/25 maja) i potrwa do zamknięcia ostatniego lokalu wyborczego w niedzielę (26 maja).

Państwowa Komisja Wyborcza przygotowała specjalny spot informujący o tym, czym jest cisza wyborcza i czego nie wolno robić podczas jej trwania. Zachęcamy do obejrzenia krótkiej informacji dostępnej na górze naszej strony internetowej. W tym miejscu przypominamy jednakże, że zakazem objęte są wszelkie wystąpienia polityczne, manifestacje, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, publikacje na ich temat, czy naklejanie plakatów.

a naruszenie ciszy wyborczej uważa się również – nie tylko prowadzenie agitacji, ale również wszelkie dynamiczne nośniki reklamy politycznej. Zgodnie z prawem, w czasie ciszy wyborczej mogą wisieć plakaty powieszone przed ciszą, ale nie mogą pojawiać się nowe. Kontrowersyjną sprawą są plakaty umieszczone na środkach transportu publicznego. Zostały one naklejone przed ciszą, ale w czasie ciszy wyborczej pojawiają się w miejscach, gdzie wcześniej ich nie było.

Warto pamiętać, że za złamanie ciszy wyborczej grożą surowe kary. Z tym, że ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia tego zakazu nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów.

(Źródło: wrotapodlasia.pl/ Cezarion/ Foto: pixabay.com/ girl)

Reklama

Rozpoczęła się cisza wyborcza. Będzie trwała do zamknięcia ostatniego lokalu wyborczego komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama