Wiadomości, Rusza nabór kierunek Białymstoku efekt wspołpracy dużą firmą - zdjęcie, fotografia

Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych - to obecnie jeden z najbardziej pożądanych zawodów na podlaskim rynku pracy. Chętni do nauki na tym kierunku mogą już składać dokumenty.

Nowa klasa patronacka, realizowana w ramach unijnego projektu "Szkoła inteligentnych specjalizacji", powstanie w Branżowej Szkole I st. nr 9, wchodzącej w skład Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Białymstoku. Szansę na naukę zawodu będzie miało tam ok. 30 uczniów. Oficjalny nabór już ruszył, a absolwenci szkół podstawowych mogą składać dokumenty do 18 czerwca w postępowaniu rekrutacyjnym (a następnie także w postępowaniu uzupełniającym).

W naszym regionie jest wiele firm, które wykorzystują w swojej działalności urządzenia związane z przetwórstwem tworzyw sztucznych, ale mają jeden problem - brak fachowców obsługujących te technologie. Dlatego nowy kierunek już cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Tym bardziej, że patronat nad klasą przejęła firma KAN - producent systemów instalacyjnych o światowej renomie.

Spółka zobowiązała się do zapewnienia miejsc pracy jej absolwentom, a także wsparcia szkoły podczas realizacji projektu, m.in. przy kompletowaniu parku maszynowego w pracowniach warsztatowych czy zaopatrzeniu ich w surowce do przetwórstwa. Uczniowie zaś mogą liczyć m.in. na atrakcyjny system stypendialny, zajęcia praktycznej nauki zawodu w rzeczywistych warunkach u pracodawcy i prowadzenie zajęć przez specjalistów - praktyków.

Dzięki współpracy z konkretnym pracodawcą absolwenci tej klasy otrzymają gwarancję pracy w wybranym przez siebie zawodzie w międzynarodowej, rozwojowej firmie, w komfortowych warunkach, przy obsłudze najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń - mówi Kazimierz Wróblewski, dyrektor ZSZ nr 2. - A ponieważ zarówno w naszym regionie, jak i w kraju wiele podmiotów gospodarczych potrzebuje operatorów maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych, ofert pracy na pewno nie zabraknie. Absolwenci profilu mogą też kontynuować edukację w technikach i na studiach technicznych.

W kwietniu szkoła podpisała umowę z wyłonioną w przetargu, białostocką firmą Remontdom, która już rozpoczęła prace remontowo - budowlane w szkole przy Świętojańskiej.

To kompleksowy remont, a właściwie przebudowa szkieletowej konstrukcji istniejącego przy szkole, starego budynku warsztatowego, w efekcie którego powstanie całkowicie nowa baza dydaktyczna z pracowniami techniczną i technologiczną, przystosowanymi także do potrzeb osób niepełnosprawnych - tłumaczy dyrektor Wróblewski.

Zaraz po zakończeniu tego etapu inwestycji szkoła ogłosi kolejny przetarg - na zakup wyposażenia, wysokiej klasy wtryskarek, formiarek oraz sprzętu niezbędnego do produkcji elementów z tworzywa sztucznego.

Dokładamy wszelkich starań, by baza była gotowa na rozpoczęcie przyszłego roku szkolnego, sukcesywnie też będziemy wyposażać pracownie - zapewnia dyrektor.

Projekt "Zespół Szkół Zawodowych nr 2 - Szkoła inteligentnych specjalizacji" jest realizowany przez Miasto Białystok. Jego całkowita wartość wynosi ponad 3 mln 175 tys. zł, w tym ponad 2 mln 698 tys. zł (85 proc.) to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Zdaniem przedstawicieli magistratu realizacja tego projektu zapewni rozwój szkolnictwa zawodowego w stolicy województwa i Białostockim Obszarze Funkcjonalnym.

(Oprac. P. Walczak / Foto: mat. pras.)

Rusza nabór na nowy kierunek w Białymstoku. To efekt wspołpracy z dużą firmą komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama