Wiadomości, Ruszyła wielka wysyłka listach prognozy naszych emerytur - zdjęcie, fotografia

Adresatami korespondencji z ZUS są osoby, na których koncie zapisana została chociaż jedna składka emerytalna. Największa masowa wysyłka "Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego" właśnie rozpoczęła się. Najpóźniej do końca sierpnia otrzyma ją 20,5 miliona Polaków. Te dane zawierają waloryzację za rok 2018, która w stosunku do poprzednich lat jest bardzo korzystna i wyniosła 109,20 proc.

Korespondencja w postaci listu z zawartością naszego konta będzie wysyłana od czerwca do końca sierpnia. "Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego" w ZUS uwzględnia stan na 31 grudnia 2018 r., a zatem nie uwzględnia składek należnych lub wpłaconych za 2019 r.

W województwie podlaskim listy trafią do ok. 600 tys. osób. Przedstawiono w nich wartość zwaloryzowanego kapitału początkowego, sumę naszych składek - zarówno tych, które już powiększono o kwotę waloryzacji, jak i tych za rok 2018 jeszcze niezwaloryzowanych. Podana jest tam także wskazówka, ile składek zgromadzonych jest na subkoncie w ZUS, a ile trafiło do otwartego funduszu emerytalnego (jeżeli ktoś jest członkiem OFE). Dla osób, które ukończyły 35. rok życia, wyliczona jest również prognozowana emerytura. Na pierwszej stronie informacji wyszczególnione są miesięczne kwoty składek za cały 2018 r. 

Naszych klientów najbardziej interesuje kwota przyszłej emerytury. Osoby, które ukończyły 35 lat lub więcej z danych zawartych w korespondencji mogą się dowiedzieć o jej różnych wariantach. Dwa pierwsze podają przybliżoną wartość świadczenia, gdybyśmy pracowali i odprowadzali składki w średniej wysokości dotychczasowych wpłat oraz gdybyśmy przestali pracować i do emerytury nie wpłynęła  żadna składka. Dodatkowe dwie opcje uwzględniają w emeryturze także składki z subkonta w ZUS - wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Informacja  IoSKU to możliwość sprawdzenia, czy płatnik odprowadza za nas składki w prawidłowej wysokości. Jak będzie wyglądała wysokość naszego przyszłego świadczenia, zależy od wysokości wpłat, które trafią na konto. ZUS wykonuje jedynie wyliczenie na podstawie danych zapisanych na nim. Informuje również, co już teraz daje ubezpieczenie społeczne, a także jakie świadczenia przysługują, jeśli podlega się ubezpieczeniu chorobowemu, wypadkowemu i rentowemu. 

IOSKU napisana jest prostym językiem, a dodatkowo zawiera instrukcję, jak czytać poszczególne pozycje danych.

(Oprac. P. Walczak / Foto: ZUS)

Ruszyła wielka wysyłka. W listach są prognozy naszych emerytur komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama