Gospodarka, Rynek mieszkań deweloperskich kwitnie sporo skarg - zdjęcie, fotografia

Jakie wyzwania stawia przed nabywcami zakup mieszkania od dewelopera? Tej kwestii przyjrzał się serwis Morizon.pl w swoim najnowszym raporcie.

Dobra passa deweloperów trwa w najlepsze – nawet pomimo wciąż wysokich cen na rynku nieruchomości. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat prawie 350 tys. nowych mieszkań znalazło swoich nabywców. Pod tym względem rok 2019 może okazać się rekordowy. Dane GUS mówią o 22-procentowym wzroście liczby oddanych do użytku nowych lokali w pierwszej połowie 2019 r. względem analogicznego okresu w roku ubiegłym.

W wypracowaniu takiego wyniku swój udział ma również województwo podlaskie. W 2018 roku deweloperzy sprzedali tu dokładnie 2 626 lokali – najwięcej oczywiście w stolicy regionu, Białymstoku. Natomiast w pierwszej połowie 2019 roku swoich nabywców znalazło 1 353 mieszkań. Pod tym względem liderem niezmiennie pozostaje woj. mazowieckie (14 500 nowych mieszkań w pierwszej poł. tego roku). W tym samym czasie najmniej mieszkań oddano zaś do użytku w woj. świętokrzyskim i opolskim (nieco ponad 500).

Kupno własnego mieszkania to jednak nie tylko spełnienie marzeń, ale też konieczność stawienia czoła rozmaitym problemom. Które z nich pojawiają się najczęściej?

Najwięcej klientów deweloperów uskarża się na opóźnienia w trakcie oddawania lokali do użytku – ten problem wskazał co szósty ankietowany. Dodatkowo 16% kupujących przyznało, że w swoich nowych mieszkaniach znaleźli rozmaite niedoróbki, odkryte już po przeprowadzce.

Niemiłym zaskoczeniem mogą okazać się także koszty wykończenia. Cena urządzenia mieszkania w stanie deweloperskim często wykracza poza początkowe plany.

- Założony budżet na wykończenie należy pomnożyć razy dwa, albo i razy trzy – mówi jeden z ankietowanych.

Dodatkowo co dziesiąty nabywca został narażony na dodatkowe, pierwotnie nieprzewidziane koszty. Z drugiej strony, ponad 15% klientów biur deweloperów stwierdziło, że cała transakcja, włącznie z odbiorem, przebiegła bez żadnych problemów.

Autorzy raportu wymieniają również przyczyny, dla których zakup na rynku pierwotnym cieszy się nieustającą popularnością. Ankietowani najczęściej decydują się na zakup nowego mieszkania przede wszystkim dlatego, że jest ono… całkowicie nowe. Dużym atutem jest też możliwość samodzielnego wykończenia własnych czterech kątów.

W trakcie wyboru kupujący kierują się zaś głównie dostępnym metrażem, zaś równie ważnymi kryteriami pozostają cena i lokalizacja – te aspekty wskazali niemal wszyscy respondenci.

Pełny raport „Kupno mieszkania od dewelopera: wyzwania i problemy” dostępny jest na blogu serwisu Morizon.pl: https://www.morizon.pl/blog/kupno-mieszkania-dewelopera-wyzwania-problemy-raport/

(BL/ Foto: ASM)

Rynek mieszkań deweloperskich kwitnie, ale jest sporo skarg komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama