Polityka, SejMOWY - zdjęcie, fotografia

Zaczęliśmy. Dzisiaj oficjalnie zaczęła się IX kadencja Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Było poważnie, dostojnie i (prawie) koncyliacyjnie. Zobaczmy jak na dzisiejsze wydarzenia zareagował twitter.

Od wielu dni zbliżające się obrady nowego sejmu były przedmiotem dywagacji. I chociaż arytmetyka wskazywała, że PiS nie ma się czego obawiać, emocje budziła kwestia pierwszych wystąpień parlamentarnych oraz pytania o temperaturę na sali. I nie chodzi o stopnie Celsjusza.

Obrady otworzył Marszałek Senior Antoni Macierewicz. Następnie koncyliacyjne orędzie wygłosił Prezydent Andrzej Duda i trudno było nie oprzeć się wrażeniu, że z przytupem rozpoczął kampanię wyborczą. Piękny gest z podaniem ręki wszystkim zasiadającym w pierwszej ławie sejmowej od lewa do prawa jest szeroko komentowany. Padły ważne słowa nie tylko ze strony obecnego prezydenta, ale również przedstawicieli klubów parlamentarnych. Marszałkiem została Elżbieta Witek, którą poparł nie tylko klub PiS, ale również Lewica. Czy taką jakość parlamentaryzmu zobaczymy w dalszych dniach i miesiącach - zobaczymy, natomiast początek jest obiecujący.

Zobaczmy, jak komentuje to twitter. Hashtag #sejm dzisiaj dominuje. 

Użytkownik PikuśPOL cytuje prezydenta :... chciałbym, żebyście sobie Państwo, na rozpoczęcie tej kadencji, na początek podali sobie rękę. Po prostu tak zwyczajnie...Następnie podchodzi do siedzących w pierwszych rzędach i podaje każdemu rękę. Szacun Panie Prezyedencie.

Łukasz Grzyb zauważa inną kwestię, światopoglądową: Cieszę się. Wszystkie posłanki i wszyscy posłowie Lewicy złożyli przysięgę bez słów "tak mi dopomóż Bóg". To symboliczne, ale ważne. Religii nie wypada łączyć z polityką. To wyłącznie sprawa prywatna.

Tomasz CK jeszcze z innej beczki: Przemawia prezydent RP, a spora część posłów bawi się smartfonikami. Jak gimbaza.

Dziennikarz Marcin Makowski po bliższych obserwacjach zauważa: Ależ to będzie rozedrgana, dziecinna, emocjonalna i polaryzująca kadencja. A po dziennikarsku: pracy nam nie zabraknie.

Uwagę sejmowych łąw przykuła dziś pogawędka prezesa Jarosława Kaczyńskiego z posłanką KO Katarzyną Piekarską. Zainteresowana poprosiła byłego premiera o dopisanie się do listy Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, a ten się do niego dopisał oraz dwukrotnie pocałował Piekarską w dłoń. Ta rozmowa również była szeroko komentowana na twitterze. Przytoczymy jeden: Dominik Tarczyński napisał: nawet feministki doceniają szacunek Prezesa do kobiet. No i są pod wrażeniem.

My też jesteśmy pod wrażeniem dzisiejszego dnia. Mimo niewielkich incydentów, którymi zajmiemy się w kolejnych dniach - było elegancko i dostojnie. Oby tak dalej Panie Posłanki i Panowie Posłowie.Życzymy Wam wytrwałości i powodzenia. 

PS. Senat opiszemy jutro.

(Włóczykij/ Foto: Flickr.com/ BARTOSZ MORĄG)

SejMOWY komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama