Seks jest dla wszystkich. Samorząd a odpowiedzialność za ochronę życia seksualnego mieszkańców

Wiadomości, wszystkich Samorząd odpowiedzialność ochronę życia seksualnego mieszkańców - zdjęcie, fotografia

Chcemy świata, w którym każda ciąża jest ciążą chcianą - deklaruje Katarzyna Rosińska (jedynka w wyborach do sejmiku wojewódzkiego w okręgu nr 1; na zdjęciu). - Chcemy, by seks nie był wiązany z obawą przed chorobą czy zapłodnieniem. Seks jest dla wszystkich, jeżeli jest odpowiedzialny, bezpieczny i świadomy. Partia Razem stawia na profilaktykę - dzięki edukowaniu społeczeństwa w zakresie antykoncepcji i chorób przenoszonych drogą płciową, liczba zachorowań będzie niższa, a osoby będą mogły planować założenie rodziny w sposób przemyślany i odpowiedzialny.

Katarzyna Rosińska z Razem z okazji Światowego Dnia Antykoncepcji (26 września) omówiła podczas spotkania z dziennikarzami problem braku rzetelnej wiedzy o antykoncepcji, a także przedstawiła rozwiązania, które jako radna sejmiku chciałaby wprowadzić na poziomie samorządowym.

Jak tłumaczy, celem tego corocznego święta jest upowszechnianie rzetelnej wiedzy o antykoncepcji. Jej zdaniem wiedza o różnych metodach antykoncepcji jest niska ze względu na brak edukacji seksualnej, a lekarze alarmują, że liczba osób zarażonych chorobami przenoszonymi drogą płciową wciąż rośnie.

- Młodzież jak i dorośli nie wiedzą, jakie są objawy takich chorób, nie wiedzą, do jakich lekarzy mogą się zwrócić. Dostępność do gabinetów ginekologicznych jest bardzo niska. Rodzice nie udzielają swoim dzieciom niezbędnych informacji. Z badań wynika, że 70 proc. młodzieży nigdy nie rozmawiało z rodzicami o swojej seksualności - podaje Rosińska.

Wyjaśnia, że jest wiele metod antykoncepcji: mechaniczna, chemiczna czy hormonalna. Naturalne metody planowania rodziny, czyli obserwacja cyklu miesiączkowego u kobiety, działa tylko wtedy, gdy cykl ten jest regularny. Według działaczki kobiety nie chodzą do ginekologa, gdy ich miesiączka się spóźnia, nie mają regularnych cykli, a wpływają na to bardzo różne okoliczności.
 
Przedstawicielka partii Razem przekonuje, że badania wykazują, iż ok. 20 proc. młodzieży w wieku 15 lat ma już za sobą inicjację seksualną, a 40 proc. wszystkich nastolatków uprawiających seks nie używa prezerwatyw, narażając się tym samym na zarażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową.

- Od środowisk ultrakatolickich możemy usłyszeć, że prezerwatywy nie są skuteczną metodą antykoncepcji i ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, ponieważ mają malutkie "pory", przez które przedostają się wirusy i bakterie. Koniec z takimi bzdurami. Czas na rzetelną edukację seksualną i profilaktykę zdrowotną - grzmi kandydatka do sejmiku.

Przy okazji Światowego Dnia Antykoncepcji przedstawiła postulaty, które radni partii Razem zamierzają wprowadzić na szczeblu samorządowym. Chodzi o bezpłatny dostęp do prezerwatyw w instytucjach publicznych, takich jak placówki ochrony zdrowia i szkoły. Razem zapowiada sfinansowanie placówek konsultacyjnych dla osób zainteresowanych tematami związanymi z edukacją seksualną, jak i zorganizowanie kampanii społecznej dotyczącej profilaktyki nastoletnich ciąż, chorób przenoszonych drogą płciową czy antykoncepcji. Według działaczy ugrupowania, ze względu na brak edukacji seksualnej w szkołach, to samorząd powinien przejąć odpowiedzialność za ochronę zdrowia i życia seksualnego mieszkanek i mieszkańców.

(Piotr Walczak / Foto: Partia Razem)

Reklama

Seks jest dla wszystkich. Samorząd a odpowiedzialność za ochronę życia seksualnego mieszkańców komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama