Wiadomości, Seniorów stać pełne opłaty odbiór odpadów - zdjęcie, fotografia

Części seniorów z Białegostoku nie stać na ponoszenie pełnych opłat z tytułu odbioru odpadów. Otrzymują bowiem niskie świadczenia emerytalne lub rentowe, które w bardzo dużej części przeznaczają na zakup leków, bądź produktów spożywczych. Ale niewielu starszych mieszkańców naszego miasta ma szanse płacić mniej za odbiór śmieci.

Temat odbioru śmieci był już analizowany wielokrotnie w naszym mieście. Poprzednia Rada Miasta zajmowała się sytuacją seniorów, którzy zwracali się do radnych, także na piśmie, o możliwość zmniejszenia opłaty za odbiór śmieci lub całkowitego zwolnienia z ponoszenia opłat za te usługi.

Mimo upływu czasu, w dalszym ciągu jest podobnie. W ich imieniu do prezydenta Białegostoku jeszcze w grudniu ubiegłego roku zwrócił się radny Henryk Dębowski, który prosił o możliwość rozważenia zmniejszenia opłaty z tytułu odbioru odpadów.

W ostatnim czasie zwracali się do mnie mieszkańcy, w tym emeryci i renciści, z licznymi pytaniami oraz prośbami w sprawie możliwości wprowadzenia obniżki lub przyznania dofinansowania do opłat za odbiór odpadów komunalnych. Koszty odbioru odpadów komunalnych stanowią znaczne obciążenie budżetu osób starszych, którzy często są w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Wielu emerytów, którzy w przeważającej części mieszkają samotnie i jednocześnie zajmują duże mieszkania na przykład w starym budownictwie lub w budynkach jednorodzinnych, ponoszą jednakowe koszty odbioru odpadów jak rodziny kilkuosobowe. Przy czym miesięczny dochód jakim dysponują, jest najczęściej niewielki i niewspółmierny do poziomu codziennych wydatków. Niestety wysokość wyżej wymienionej opłaty została skalkulowana tylko w oparciu o metraż lokalu i nie uwzględnia innych istotnych czynników” – napisał w interpelacji do prezydenta Białegostoku radny PiS, Henryk Dębowski.

Prezydentowi znany jest ten problem. Jak odpisał radnemu Dębowskiemu, polecił już urzędnikom przeanalizowanie możliwości pomocy osobom starszym i niesamodzielnym. Jednak tutaj pole do działania jest bardzo ograniczone. Prezydent Białegostoku wskazał w odpowiedzi na interpelację radnego Dębowskiego, że ustawodawca nie przewidział szeregu ani ulg, ani zwolnień, z opłat za odbiór odpadów.

Niestety, ustawodawca nie przewidział innego rodzaju ulg i zwolnień które mogłaby systemowo zastosować gmina, stąd konieczne jest wypracowanie odrębnych procedur w przedmiotowej sprawie” – odpisał radnemu w imieniu prezydenta Białegostoku sekretarz miasta – Krzysztof Karpieszuk.

Niemniej jest światełko w tunelu. Okazuje się, że jeśli ktoś znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej lub gospodaruje w gospodarstwie domowym w rodzinie wielodzietnej, ma możliwość skorzystania z ulgi od 40 do 50 proc. Jednak warunkiem otrzymania pomocy jest niski dochód, który nie przekracza kryterium dochodowego ustalonego w ustawie o pomocy społecznej. Dla osoby samotnie gospodarującej to kryterium wynosi zaledwie 701 zł. Jeśli z seniorem mieszka ktoś jeszcze wówczas dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 528 złotych.

Być może w tej sytuacji radni z komisji spraw społecznych wspólnie z urzędnikami, znajdą inne rozwiązanie, aby odciążyć budżety seniorów od wysokich kosztów opłat za odbiór odpadów. Jest to tym bardziej ważne, bo prośby seniorów w tym zakresie nie ustają już od kilku lat.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Seniorów nie stać na pełne opłaty za odbiór odpadów komentarze opinie

  • gość 2019-01-19 12:38:06

    Skandalem jest płacenie od metra mieszkania. To akurat prezydent miasta może zmienić. Dorosła osoba (dzieci już poza domem), stołująca się poza domem, wracająca późno do domu, mieszkanie spore, nie wytwarza tyle śmieci, ile młode małżeństwo w małym (a nawet takim samym) mieszkaniu z 2 lub 3 dzieci. Taki problem ma też sporo starszych samotnych osób, które zostały same w mieszkaniach, w których mieszkają od kilkudziesięciu lat.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama