Choć oficjalnie marszałek województwa otworzył sezon rowerowy w miniony piątek, miejskie BiKeR-y jeżdżą od ponad dwóch tygodni po białostockich drogach rowerowych i ulicach. Jednak przez okres zimowy prezydentowi chyba nie spieszyło się ze znalezieniem osoby odpowiedzialnej za sprawy rowerzystów. Mimo, że prezydent sam taką osobę obiecał powołać.

Tadeusza Truskolaskiego nikt nie zmuszał, aby powoływał tak zwanego Białostockiego Oficera Rowerowego (BOR) – rzecznika rowerzystów. Takiego oficera wymyślił sam lub ze swoim sztabem wyborczym. A już na pewno pomysł podsunął radny poprzedniej kadencji – Wojciech Koronkiewicz, który jeszcze podczas ubiegłorocznych wakacji prosił prezydenta o rozważenie możliwości powołania pełnomocnika do spraw rowerzystów i infrastruktury rowerowej. Prośba nie była oderwana od rzeczywistości, ponieważ Miasto Białystok ze swoimi urzędnikami inwestycje realizuje najczęściej po swojemu, nie pytając zainteresowanych o zdanie.

I tak jest również w przypadku infrastruktury rowerowej w naszym mieście, która została oceniona nienajlepiej przez aktywistów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Rowerowy Białystok. Przypominamy, że w ubiegłym roku Stowarzyszenie opublikowało raport na temat funkcjonalności i bezpieczeństwa infrastruktury rowerowej w Białymstoku. Być może niejako w odpowiedzi na ten raport, który ukazał błędy i niedociągnięcia po stronie prezydenta i jego urzędników, prezydent szybko zareagował – w tradycyjny dla siebie sposób. Czyli zmodyfikował pomysł radnego Koronkiewicza i ogłosił, że powoła Białostockiego Oficera Rowerowego.

Powołamy Białostockiego Oficera Rowerowego (BOR) – rzecznika rowerzystów, który będzie jednocześnie wspierał miasto w rozwijaniu komunikacji rowerowej. Aby uzupełnić sieć dróg rowerowych przeanalizujemy potrzeby i możliwości wprowadzenia w Białymstoku kontraruchu i kontrpasów rowerowych. Poruszanie się rowerem musi być wygodne i bezpieczne dla wszystkich uczestników ruchu drogowego” – czytamy na stronie internetowej Tadeusza Truskolaskiego.

Do raportu Rowerowego Białegostoku prezydent się publicznie nie ustosunkował, ale też i do chwili obecnej nie ma powołanego Białostockiego Oficera Rowerowego, którego powołanie sam zapowiadał. Wydaje się, że tym tropem poszedł teraz inny z radnych, który wraz z rozpoczynającym się sezonem rowerowym, zwrócił się z interpelacją, w której pyta o tego oficera – bo mógłby się przydać.

W związku z rozpoczynającym się sezonem rowerowym zwracam się z prośbą o powołanie Oficera Rowerowego w Białymstoku, który mógłby pełnić funkcję rzecznika rowerzystów. Dodatkowo warto zastanowić się nad wprowadzeniem Polityki Rowerowej Białegostoku, w której będą wskazane kierunki działania w zakresie wszystkich zagadnień związanych z organizacją i planowaniem ruchu rowerowego w Białymstoku. Należy dodać, że w takich miastach jak Wrocław, Gdańsk czy Lublin takie rozwiązania zostały już wprowadzone” – tym razem z interpelacją zwrócił się do prezydenta Białegostoku radny Henryk Dębowski.

Oficer rowerowy z pewnością by się przydał w Białymstoku. I nie tylko do kwestii bezpieczeństwa, bo przecież rozpoczynają się po zimie różnego rodzaju inwestycje, więc przynajmniej mógłby być ewentualnie głosem doradczym. Tyle, że przed rozpoczęciem prac. Byłoby to zasadne z wielu powodów, włącznie z tym, żeby kolejny raz Rowerowy Białystok nie pisał nowych raportów.

Odpowiedzi na interpelację radnego Dębowskiego w sprawie Białostockiego Oficera Rowerowego jeszcze nie ma. Można tylko zakładać, że skoro prezydent ostatnio polubił wzorowanie się zwłaszcza na Gdańsku, oficer pojawi się dość szybko. Oby tylko zdążył się wdrożyć w swoje obowiązki przed końcem sezonu.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Sezon rowerowy rozpoczęty. Gdzie jest oficer? komentarze opinie

  • gość 2019-04-18 08:01:58

    Miały też być rowery elektryczne i towarowe, tylko przypominam.

  • gość 2019-04-18 08:02:28

    Miały też być rowery elektryczne i towarowe, tylko przypominam.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama