Sezon transmisji MET rozpoczyna się w OiFP w najbliższą sobotę

Kultura, Sezon transmisji rozpoczyna najbliższą sobotę - zdjęcie, fotografia
PAŹ 06
OiFP, ul. Odeska 1 godz: 18:55

Już 13. sezon cyklu „The Metropolitan Opera: Live in HD” w Operze i Filharmonii Podlaskiej rozpocznie w najbliższą sobotę, 6 października 2018 roku, transmisja sztandarowego spektaklu Met – „Aïdy” Verdiego z Anną Netrebko w roli tytułowej.

W tym sezonie będziemy mieli także przyjemność zobaczyć i usłyszeć Piotra Beczałę, który zaśpiewa w nowej inscenizacji „Adriany Lecouvreur” Cilèi. Po raz pierwszy na wielkim ekranie zobaczymy Aleksandrę Kurzak, która wystąpi u boku swojego męża Roberta Alagny w „Carmen” Bizeta. Wśród dziesięciu spektakli, które Met przygotowała w kolejnym sezonie transmisji, znajdą się cztery nowe inscenizacje: „Samson i Dalila” Camille’a Saint-Saënsa, „Marnie” Nica Muhly’ego (grana w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy), „La traviata” Giuseppe Verdiego i „Adriana Lecouvreur” Francesca Cilèi. Widzowie transmisji na całym świecie po raz pierwszy będą mogli zobaczyć na wielkim ekranie XX-wieczne arcydzieło Francisa Poulenca – „Dialogi karmelitanek”. Powróci również w nowej obsadzie uwielbiana przez widzów inscenizacja „Carmen” Georges’a Bizeta, która od lat bije rekordy popularności.

Monumentalna opera „Aïda” Giuseppe Verdiego opowiadająca tragiczną historię miłości z czasów faraonów otrzymała piękną oprawę przygotowaną w Met przez Sonję Frisell. Miłosny trójkąt, który tworzą etiopska niewolnica Aïda, wódz egipski Radamès i zakochana w nim księżniczka Amneris, wielkie sceny zbiorowe i wspomniany monumentalizm gwarantują intensywne przeżycia, zwłaszcza gdy w główne postaci wcielają się Anna Netrebko, Anita Rachvelishvili i Aleksandrs Antoņenko.

Zgodnie z XIX-wieczną tradycją spektakl dosłownie ocieka złotem i skrzy się kolorami bogatych dekoracji. Powstanie „Aïdy” wiąże się przecież z uroczystym otwarciem Kanału Sueskiego. Władca Egiptu, Izmaił Pasza, chcąc uświetnić tą chwilę, zamówił u Verdiego operę, która miała być oparta na tematyce związanej z historią Egiptu i odznaczać się szczególnym przepychem i efektywnością. Tematu do opery dostarczył wybitny egiptolog francuski, Edward Mariette. Pod kierunkiem Verdego opracowano libretto, a praca nad muzyką  opery zajęła kompozytorowi zaledwie klika miesięcy. Premiera „Aïdy” odbyła się w Kairze 24 grudnia 1871 r. w obecności najwybitniejszych przedstawicieli świata artystycznego i politycznego całej Europy, wywołując zachwyt i entuzjazm. Wśród publiczności zabrakło tylko kompozytora, który zrażony krzykliwą reklamą pozostał w kraju. Dopiero gdy w niespełna dwa miesiąca później Verdi sam prowadził wykonanie Aidy w operze mediolańskiej, przywołany został niezwykłą owacją publiczności aż 32 razy. „Aïda” stała się ukoronowaniem twórczości Verdiego.

(6 października 2018 r., sobota, godz. 18.55, Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1)

Sezon transmisji MET rozpoczyna się w OiFP w najbliższą sobotę komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama