Polityka, Skuteczni podsumowują kampanię mają zaoferowania Polakom - zdjęcie, fotografia

Kandydaci do Sejmu, startujący z listy nr 9 (Komitet Wyborczy Skuteczni Piotra Liroya-Marca) w okręgu podlaskim, jako pierwsi podsumowali publicznie w Białymstoku kampanię wyborczą. Podziękowali mieszkańcom za dyskusje i słowa wsparcia, jak i dziennikarzom za przekazywanie ich postulatów w mediach. Przypomnieli również niektóre swoje propozycje, które chcieliby wprowadzić w życie, będąc w parlamencie.

Zdają sobie sprawę, że tym razem nie wprowadzą swoich posłów do Sejmu, bo listy udało się zarejestrować jedynie w pięciu okręgach. Ale podkreślają, że ta kampania to pierwszy krok, którym chcą budować ruch polityczny, skupiony wokół Piotra Liroya-Marca, na kolejne wybory. To też właściwie początek budowania struktur, rozwoju organizacji i pokazania się obywatelom. Większość kandydatów Skutecznych na podlaskiej liście do Sejmu to nie dotychczasowi działacze polityczni a bezpartyjni mieszkańcy regionu.

Podczas tej krótkiej i szybkiej kampanii rozdaliśmy kilkadziesiąt tysięcy ulotek, rozwiesiliśmy kilkaset plakatów, rozstawiliśmy namiot w centrum Białegostoku, a po ulicach jeździła przyczepka zachęcająca do głosowania na nas - mówi Marcin Sawicki, jedynka na liście Skutecznych w naszym województwie, a przy tym - jak można zauważyć na stronie Państwowej Komisji Wyborczej - jedyny członek tej partii.

Skuteczni zachęcają Podlasian do pójścia na wybory, tłumacząc, że żaden głos oddany na na nich nie będzie zmarnowany. Bo pokaże, że przedstawiane w ostatnich tygodniach postulaty są istotne dla mieszkańców regionu.

Każdy z kandydatów podczas briefingów prasowych przedstawiał inne propozycje. W czwartek przypomniano część z nich.

Podatki nie powinny być ani wysokie, ani niskie, a proste i jednolite. Dlatego też sugeruję taką samą stawkę VAT na wszystkie produkty, wynoszącą 17 proc. Jeśli ujednolicimy VAT, zyskają i konsumenci, bo dla nich będzie wszystko jasne i przejrzyste, i przedsiębiorcy, bo będą mieli mniej papierologii, i państwo, bo i jeszcze na tym zarobi, gdy wszystkie mafie VAT-owskie wyniosą się z kraju nie mając tu czego szukać - uważa Sawicki. - Owszem, przy takim rozwiązaniu podrożeje np. chleb, ale spadną ceny gazu, prądu, kosmetyków i wielu innych rzeczy, które kupuje praktycznie każdy. W efekcie nikt w skali miesiąca nie zapłaci więcej, a życie będzie prostsze.

Piotr Sikorski, startujący z drugiej pozycji listy Skutecznych, chce, by referenda musiały być przeprowadzane, jeżeli pod ich projektami podpisze się co najmniej milion Polaków. Jednocześnie uważa, że należy znieść próg frekwencyjny, aby stały się wiążące. To - jego zdaniem - dałoby Polakom realny wpływ na decydowanie o najważniejszych dla nich sprawach. Tym samym władza musiałaby liczyć się z ich głosem, nie ograniczając się jedynie do składania obietnic przed wyborami.

Z kolei Cezary Nietupski (miejsce dziesiąte) uważa, że marihuana powinna być w Polsce zalegalizowana - w każdych ilościach i pod każdą postacią. Stwierdza, że jest ona mniej groźna dla człowieka niż alkohol, bo nie da się osiągnąć niebezpiecznej dawki, nie wywołuje negatywnych reakcji, jak na przykład agresja, a poza tym z tytułu sprzedaży pojawiłyby się spore wpływy do budżetu państwa. Co więcej, przez to, że jest obecnie nielegalna, nie ma problemu z jej dostępnością.

Edyta Jankowska natomiast przypomina o sukcesie - wraz z Tomaszem Piesieckim walczyła o ustawę, dotyczącą osób niepełnosprawnych poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych w latach 90. Weszła ona w życie 28 września, zmienia dotychczasowe zasady przyznawania co miesięcznego wsparcia od ubezpieczycieli. Obejmuje też osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych przed 2006 rokiem. Osoby takie dotychczas z dnia na dzień traciły świadczenia rentowe z tytułu wypadku i trwałego kalectwa, które są niezbędne na życie, leczenie i rehabilitację. Niektórzy pozostali bez żadnych środków do życia. Od niedawna wszyscy objęci ustawą mogą mieć wznowione wypłaty rent wypadkowych. Jankowska zamierza działać na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach, ludzi starszych czy matek z małymi dziećmi.

(Piotr Walczak / Foto: Skuteczni)

Skuteczni podsumowują kampanię. Co mają do zaoferowania Polakom? komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama