Kultura, Śladami bitwy Białystok - zdjęcie, fotografia1 września 1939 roku białostoczanie dowiedzieli się o wybuchu II wojny światowej. W tym samym dniu, nad naszym miastem, pojawiły się samoloty z czarną swastyką. Jednak pierwsze informacje oraz zarządzenia w prasie białostockiej pojawiły się następnego dnia.

Jak mieszkańcy zareagowali na te informacje? Przynajmniej na początku chyba nie zdawali sobie sprawy z powstałej sytuacji. Jak możemy przeczytać, w „Historii Białegostoku” pod red. Prof. A. Dobrońskiego, kino „Apollo” wznowiło projekcję komedii „Włóczęgi”, a robotnicy układali bruk na Rynku Kościuszki, chowając się jedynie na czas nalotów. Natomiast pretekstem do dużej manifestacji, która przeszła od Rynku Kościuszki pod Urząd Wojewódzki był fakt przyłączenia się Francji do działań wojennych. Sytuacja zmieniła się 15 września 1939 roku, gdy na przedpolach miasta pojawiła się armia niemiecka.

W rocznicę tych wydarzeń Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza w dniu 2 września (środa) 2015 r. o godz. 11.00 na autokarową wycieczkę białostockim „ogórkiem” śladami wrześniowych walk o miasto Białystok. Zbiórka w lokalu Muzeum ul. J. Kilińskiego 7. Z uwagi na ograniczoną ilość uczestników prosimy o wcześniejsze zapisy tel. 85 741 64 49. Udział bezpłatny!

Planowana trasa przejazdu:

Plac Jana Pawła II - ul. Kawaleryjska - ul. Jana Pawła II (Reduta Obrony Białegostoku) - Plac Niepodległości im. Romana Dmowskiego - ul. Lipowa – ul. Traugutta - Plac Jana Pawła II.

(Źródło: MW/ oprac. Kalina/ Foto: BI-Foto)

Reklama

Śladami bitwy o Białystok komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama