Słoneczniki na łąkach zwiędły, ale łąki nadal pełnią ważną funkcję

Wiadomości, Słoneczniki łąkach zwiędły łąki nadal pełnią ważną funkcję - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 3
  • Fotka nr 1 z 3
  • Fotka nr 2 z 3

Łąki kwietne, oprócz funkcji estetycznej, pełnią przede wszystkim rolę ekologiczno-przyrodniczą. Dlatego nie zostały do tej pory skoszone. Można skorzystać z okazji i zebrać nasiona, jednocześnie zachowując zasady bezpieczeństwa i porządku na terenie łąk.

Białostockie łąki kwietne i słonecznikowe pola przez cały letni sezon cieszyły oczy białostoczan i turystów odwiedzających nasze miasto. Teraz, na przełomie jesieni i zimy, na pierwszy plan wysuwają się ich inne niż estetyczne walory. Łąki i słoneczniki ze względów ekologicznych nie są obecnie wykaszane.  

Teraz, kiedy mają nasiona, stały się naturalną stołówką dla ptaków żyjących w mieście i w okolicach, dlatego ich nie kosimy. Zapraszamy też białostoczan, by skorzystali z możliwości zebrania nasion roślin, tworzących białostockie pola i łąki. Na wiosnę będą mogli je wysiać w swoich ogródkach i na działkach – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Pierwsze łąki kwietne w pasach drogowych ulic i na działkach gminnych Białegostoku powstały w tym roku na powierzchni 5,5 ha. Utworzono je z gatunków roślin wieloletnich (bylinowych) z wsiewką gatunków jednorocznych.

Łąki znacząco wpłynęły na estetykę naszego miasta. Przełamały monotonię krajobrazu przestrzeni miejskiej, poprawiły byt owadów i innych organizmów zasiedlających tereny miejskie. Tworzenie łąk kwietnych w pasach drogowych wpłynęło korzystnie na bioróżnorodność.

Łąki zwiększyły bazę pokarmową dla owadów zapylających (np. trzmieli i pszczół), ograniczają również skutki zanieczyszczenia powietrza, mają wpływ na miejscowe łagodzenie mikroklimatu – w tym pozytywne oddziaływanie na ograniczenie negatywnych skutków tzw. wysp ciepła. Chronią także teren przed nadmiernym parowaniem poprzez gromadzenie i zatrzymywanie wilgoci pochodzącej ze źródeł naturalnych. W przyszłym sezonie letnim łąk kwietnych będzie w Białymstoku więcej, niż w tym roku.

(Źródło i foto: bialystok.pl/ oprac. ASM)

Słoneczniki na łąkach zwiędły, ale łąki nadal pełnią ważną funkcję komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-11-05 23:21:22

    Super !!! Nawet przekwitajace i schnace laki sa piekne. A dzieki nim moze wiecej bedzie owadow i ptakow - nie wszystkue jedza nasionka traw , owady to tez jedzonko dla ptaszkow!

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama