Felietony, Słowo niedzieli chcą zarządzać Białymstokiem… - zdjęcie, fotografia

Ręce opadają na to, co się dzieje w ostatnich dniach w internecie i nie tylko w internecie. Jeden, na dodatek fałszywy profil, wypuszcza fake newsa i od razu podnosi się larum o rzekomym faszyzmie w Białymstoku. I kto to niesie dalej? Ten, komu ponoć najbardziej zależy na dobrym imieniu Białegostoku i jego mieszkańców. Ludzie, którzy nie są w stanie zweryfikować jednej prostej informacji mają ambicję odpowiadać za los tysięcy mieszkańców. Nic bardziej żałosnego nie słyszałam od bardzo dawna.

Kilka dni temu profil Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, do którego nie przyznaje się fundacja o tej samej nazwie i tym samym logo oraz adresie, o czym pisałam osobiście i o czym pisała cała Polska poza TVN-em i Wyborczą, wypuszcza kolejnego paszkwila na jednego z kandydatów do Rady Miasta z komitetu Białystok na TAK. Chwilę później już niesie to usłużne zawsze dla kłamstw towarzystwo lewej strony sceny politycznej. Na nich zawsze można liczyć w takich sytuacjach. I tym razem też można było liczyć. Do kłamstw i roznoszenia ich w przestrzeń publiczną są zawsze pierwsi.

Pomijając już, że tak zwanego „niusa” podał fałszywy profil, to już podanie go dalej i komentowanie bez choćby cienia sprawdzenia czegokolwiek, to nie tyle co oszołomstwo, co zwykła nieodpowiedzialność. Pierwsi do powielania kłamstw zameldowali się działacze Inicjatywy dla Białegostoku i Platformy Obywatelskiej. Zero sprawdzenia czym się różni pismo Szturm od organizacji Szturmowcy. Nie wspominając już, że pismo nadal działa legalnie, jest zarejestrowane w sądzie z tytułem prasowym. Tak samo jak organizacja niby faszystowska NOP czy neofaszystowska, jest legalnie działającą organizacją, zarejestrowaną w Polsce, z którą od 5 lat nic wspólnego nie ma kandydat na radnego. Ale wycie lewicy jest!

Nic nie sprawdzili, nic nie znaleźli, grunt, że wyć można ile fabryka dała. Tak właśnie całe to towarzystwo działa od lat. Ale dlatego, że tak właśnie działa, to każdy powinien wiedzieć, że każda osoba i każdy kandydat, czy to Inicjatywy dla Białegostoku, czy też Koalicji Obywatelskiej, który zabierał głos w sprawie fake newsów, nie ma żadnej kompetencji do zajmowania się sprawami publicznymi. Jak można próbować brać na siebie odpowiedzialność za choćby jednego dodatkowo człowieka, skoro nie potrafi się wygooglać przed zabraniem publicznie głosu i znaleźć prawdziwych informacji? I ci ludzie chcą brać odpowiedzialność za losy tysięcy ludzi w sytuacji, kiedy nie potrafili sobie poradzić z jednym fałszywym wpisem na Facebooku z fałszywego profilu? Trzymajcie się wszyscy z daleka od spraw publicznych i zajmowania się czymkolwiek co ma związek z kimkolwiek kto nie jest członkiem waszej rodziny. Nie macie żadnych kompetencji do zajmowania się sprawami publicznymi. Żadnych. Zero!

Mnie dodatkowo bulwersuje fakt, że zarówno Inicjatywa dla Białegostoku, jak i Koalicja Obywatelska jeszcze niedawno ubolewały nad stanem wizerunku Białegostoku. Dzięki wam ten wizerunek znów jest gorszy, bo podaliście dalej i spowodowaliście rozprzestrzenienie fake newsa, który kolejny raz szkaluje Białystok. Tak, pani Katarzyno Sztop – Rutkowska i tak panie Zbigniewie Nikitorowiczu – swoim zachowaniem zadziałaliście na szkodę Białegostoku i jego mieszkańców. W związku z czym powinno się was wykreślić z listy kandydatów do jakichkolwiek stanowisk publicznych. Gdybyście mieli odrobinę honoru, padłoby słowo „przepraszam”, ale szkody wyrządzonej waszym nieodpowiedzialnym działaniem, naprawić już się nie da.

Gdyby faktycznie zależało wam na dobru miasta i jego mieszkańców, podjęlibyście jakiekolwiek kroki do zamknięcia fałszywego profilu OMZRiK na Facebooku, który od dawna niczym innym się nie zajmuje, jak pomawianiem wielu osób publicznych, w tym przedstawicieli polskiego rządu, z czego inni czerpią określone korzyści majątkowe. Od lat Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który działa na Facebooku, szkaluje dobre imię mieszkańców Białegostoku i samego miasta. To przez te fałszywe wpisy na fałszywym profilu, niesione dalej przez przede wszystkim TVN oraz działaczy lewicowych, Białystok jest postrzegany, jak jest. Teraz uważający się za poważnych kandydatów z Inicjatywy dla Białegostoku i Koalicji Obywatelskiej sami przyłożyli palce do tego wizerunku, od którego ponoć chcą uciec.

Jest jeszcze jedna sprawa. I to nie mniej mnie bulwersuje. To sprawa zabijania demokracji i podejmowania działań, jakich podejmowali się prawdziwi faszyści. Dlaczego odmawiacie prawa do działalności publicznej osobom o konserwatywnych poglądach? Czy chcecie, żeby jak w hitlerowskich Niemczech była tylko jedna słuszna racja, a resztę won na margines? To jest dyktatura i tak się działo w systemach totalitarnych, w tym w faszystowskich Niemczech. To faszyści nakazywali jedynie słuszny ton w dyskursie publicznym, a cała reszta, która miała odmienne zdanie, była piętnowana, naznaczana. Później niestety, skończyło się to krwią i obozami koncentracyjnymi. Dziś naznaczyliście człowieka, który nie myśli jak wy. Potem co? Przyczepicie mu jakiś znak do ubrania? Może gwiazdę? Unijną? Jak już będziecie mieli władzę to go aresztujecie? Rozstrzelacie?

Że co? Że nacjonalizm jest zakazany? To w waszych głowach jest zakazany. W Polsce jest legalny. A jest dlatego legalny, że jest zdrowy i ukształtowany przez wieki. Gdyby na przestrzeni dziejów w Polsce nie było nacjonalistów, dziś nie startowalibyście w wyborach z polskimi ulotkami, tylko co najwyżej w języku rosyjskim lub niemieckim. Dlaczego? Niech wam to wyjaśni Encyklopedia Państwowego Wydawnictwa Naukowego. I zapoznajcie się w życiu dorosłym z definicją nacjonalizmu i przyswójcie na tyle, żeby z tytułami naukowymi nie wychodzić na … tu sobie można wpisać dowolny wyraz.

nacjonalizm [łac. natio ‘naród’], przekonanie, że naród jest najważniejszą formą uspołecznienia, a tożsamość narodowa najważniejszym składnikiem tożsamości jednostki, połączone z nakazem przedkładania solidarności narodowej nad wszelkie inne związki i zobowiązania oraz wszystkiego, co narodowe, nad to, co cudzoziemskie lub kosmopolityczne; ideologia polityczna, wg której podstawowym zadaniem państwa jest obrona interesów narodowych, a jego zasięg terytorialny winien odpowiadać obszarom zamieszkanym przez dany naród”.

To jest kwestia priorytetów i niczego innego. Nie słyszałam, aby jakikolwiek nacjonalista zabraniał lub potępiał fakt, że kosmopolita ubiega się o stanowisko publiczne. Działacze Inicjatywy dla Białegostoku i Koalicji Obywatelskiej potępiają i gdyby mogli, to by zabronili takiego ubiegania się ludziom o konserwatywnych poglądach. Tak postępowali właśnie faszyści. Przypomnę jeszcze niedouczonym. Dlatego, że kiedyś byli ludzie o poglądach narodowych czy nacjonalistycznych, którzy tak myśleli o narodzie i swoim kraju, mamy dziś wolną Ojczyznę, wolne wybory i demokrację, w której każdy ma prawo mówić co myśli, bo jest to gwarantowane przez KONSTYTUCJĘ. Jeśli tego nie wiecie i nie rozumiecie, tym bardziej nie macie żadnych kompetencji, żeby zajmować się sprawami publicznymi i zajmować jakiekolwiek stanowiska publiczne.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: Trzecie OKO)

Reklama

Słowo po niedzieli: I oni chcą zarządzać Białymstokiem… komentarze opinie

 • gość 2018-10-08 21:18:40

  Podczas wyborów można zaobserwować jak ludzie szmacą się by tylko dokopać konkurencji. Może to taka natura, coś w genach, presja środowiska, słaby charakter?

 • Gość1 - niezalogowany 2018-10-09 06:39:01

  Wyjątkowo napastliwy artykuł. Pobierał pani nauki u Licho kiej czy Pawłowicz? Odwracanie kota ogonem, aby wierszowka poleciala. Żenada nie dziennikarstwo

 • Gość - niezalogowany 2018-10-09 08:47:44

  Bardzo mądry komentarz Pani Agnieszko, dosyć już tego szkalowania ludzi o innych poglądach! A przoduje w tym właśnie lewica, Platforma i KOD.

 • gość 2018-10-09 09:03:13

  Ehhh. Sposobów na zaistnienie jest wiele. Przykre jest jednak to, że te nie do końca ludzkie są najbardziej medialne. Coż my sami jesteśmy tego sprawcą. Takich szukamy, komentujemy itd. Przykłady na wyciągnięcie dłoni. To co zrobił kandydat Żalek podczas protestu osób niepełnosprawnych jest moim zdaniem majstersztykiem. Przed wyborami zapewnił sobie tyle czasu w mediach bez wydawania grosza. Nic wspólnego z etyką to nie miało, ważne jednak, że działa.

 • gość 2018-10-09 17:18:44

  Co do tej wolności słowa to się Pani bardzo myli, jeżeli by tak było nie potrzebna była by ta organizacja monitorująca i ostra cenzura na forach internetowych, przecież każdy ma prawo mieć własne zdanie. Druga sprawa to nie wiem czy Pani wie że jest coś takiego jak prowokacja. Sam pomówiony może sprowokować przeciwnika żeby mu później dokopać. Tu np. mógłbym podejrzewać że to fałszywe konto może być Pani, a teraz właśnie wykorzystała to Pani i dokopała ludziom sprowokowanym.

 • Agnieszka Siewiereniuk Siewiereniuk 2018-10-09 17:33:04

  Słabiutko prowokatorze. Z fejkowych kont nie czerpie się informacji, żadnych. Obojętnie czyje one by nie były. A organizacja może sobie monitorować cokolwiek sobie życzy. Dopóki organizacja, pismo, partia, stowarzyszenie, itp. jest legalne, nikt nie ma prawa odmawiać im prawa w debacie publicznej. Przynajmniej dopóki nie zapadł prawomocny wyrok sądu. W przeciwnym razie mam właśnie wypisz wymaluj działania faszystów i komunistów, którzy bez wyroków, na podstawie własnego widzi mi się, piętnowali ludzi

 • Gość - niezalogowany 2018-10-09 18:32:41

  Jak zwykle tendencyjny i zlowrogi tekst tej pani pseudo-redaktor , na miare K.Pawlowicz.A czy aby dyktatorskich zapedow nie dopatruje sie pani w tym co robi obecna partia rzadzaca.Opluwajaca wszystkich ktorzy mysla inaczej, nazywajaca ich totalna opozycja,gorszym sortem i zdradzieckimi mordami.Tacy powinni rzadzic naszym miastem wedlug pani? Mam nadzieje ze myslacych rzeczowo, logicznie i przyjaznych sobie ludzi w Bialymstoku bedzie wiecej niz pani podobnych i takich ktorzy ulegna presji kosciola.Przyszlosc naszego miasta w naszych rekach a nie kosciola!

 • Gość - niezalogowany 2018-10-10 16:45:50

  Artykuł w duchu leninowsko-bolszewickim. Robotnicy zostali zastąpieni narodem.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez ddb24.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Grupa Optima Sp. z o.o. z siedzibą w Białystok 15-866, Zagumienna 9/1/47

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"